W działającym od kwietnia 2023 r. punkcie paszportowym na Lotnisku Chopina w Warszawie wydano przez rok niemal 15 tys. paszportów tymczasowych - poinformował resort spraw wewnętrznych i administracji.

W sobotę mija rok od uruchomienia na Okęciu punktu wydawania paszportów tymczasowych. Z danych resortu wynika, że największym zainteresowaniem punkt cieszył się w czasie wakacji. W lipcu 2023 r. wydał 1894 paszporty, a 1846 w sierpniu.

Jednego dnia najwięcej - 131 dokumentów - wydano w piątek 12 stycznia 2024 r., przed rozpoczęciem ferii zimowych. Najczęstszymi kierunkami odlotów z paszportem tymczasowym były Wielka Brytania, Egipt, Turcja, Włochy i Hiszpania.

Łącznie wyrobiono tam 14 850 paszportów tymczasowych.

Paszport dla członka reprezentacji Polski

Podsumowując rok działalności punktu, MSWiA przytoczyło kilka historii pilnych wyjazdów za granicę.

"Dzięki paszportowi tymczasowemu jeden z podróżnych mógł odwiedzić swojego nowo narodzonego wnuczka. Inną ciekawą historią jest wyrobienie paszportu osobie z reprezentacji Polski w piłce nożnej" - podał resort. 

MSWiA poinformowało, że najczęściej podróżni korzystają z możliwości wyrobienia paszportu tymczasowego, gdy zapomną zabrać dokumentu z domu.

"Jest też wiele sytuacji, w których osoby przyjeżdzające na lotnisko zabierają ze sobą dokument niewłaściwy, np. prawo jazdy, albo nieważny. W takich przypadkach punkt paszportowy służy pomocą każdemu polskiemu obywatelowi" - zapewniło MSWiA.

Potrzebny ważny bilet lotniczy

Przy złożeniu wniosku o paszport tymczasowy należy okazać ważny bilet lotniczy. Na miejscu pracownik punktu sprawdza tożsamość osoby ubiegającej się o taki dokument. Wykonywane jest tam też zdjęcie niezbędne do jego wyrobienia.

Paszport tymczasowy może być ważny maksymalnie przez 365 dni, zależnie od indywidualnej sytuacji.

"Dzięki działającemu od 2022 r. rejestrowi dokumentów paszportowych wniosek o wydanie paszportu tymczasowego jest generowany elektronicznie, a następnie podpisywany na urządzeniu do składania podpisu" - podkreślił w komunikacie resort.

Punkt paszportowy

Punkt paszportowy działa na poziomie odlotów w strefie ogólnodostępnej Terminalu A Lotniska Chopina w Warszawie. Czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-20.00. 

Jest tam też Info Kiosk, w którym można zapoznać się ze wszystkimi informacjami na temat paszportu tymczasowego.

Dokument taki można też wyrobić dla dziecka, ale wtedy niezbędna jest zgoda obojga rodziców.

Paszport tymczasowy - najważniejsze informacje

Uzyskanie paszportu tymczasowego w punkcie na Lotnisku Chopina w Warszawie jest możliwe w następujących sytuacjach, jeśli:

·        utracono / zapomniano paszportu / dowodu osobistego, albo został on ukradziony;

·        posiadany paszport lub dowód utracił ważność;

·        pasażer dysponuje ważnym biletem lotniczym.

Opłata za wyrobienie paszportu tymczasowego wynosi 30 zł. Płatność odbywa się wyłącznie kartą płatniczą w punkcie na Lotnisku Chopina w Warszawie.