Już w ten weekend Dni Otwarte Daru Młodzieży. Szkolny statek Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, udostępni swój pokład dla zwiedzających 28-29 maja, w sobotę w godz. 11.00 - 15.00, w niedzielę w godz. 11.00 - 17.00. Znana na całym świecie biała fregata cumuje przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni. W lipcu tego roku Dar Młodzieży obchodzi swoje 40-lecie.

Oprócz udostępnienia "Daru Młodzieży" dla zwiedzających, Uniwersytet Morski w Gdyni przygotowuje dodatkowe, "morskie" atrakcje na Nabrzeżu Pomorskim naprzeciwko Akwarium Gdyńskiego.

Sobotnie szanty

W sobotę o godzinie 17:15 z pokładu "Daru Młodzieży" rozpocznie się godzinny koncert szantowy w wykonaniu Męskiego Chóru Szantowego "Zawisza Czarny". To jedyny taki chór w Polsce i w swojej kategorii, jeden z najlepszych na świecie, amatorsko propagujący na najwyższym poziomie - poprzez śpiew, muzykę i oprawę sceniczną - tradycje morskie. Zespół tworzy 70 mężczyzn w wieku 20-80 lat, a w tym roku chór obchodzi 10-lecie swojej działalności. 

Po pokładzie będą oprowadzali studenci, praktykanci i załoga. Atrakcje będą też na nabrzeżu, gdzie będzie możliwość otrzymania i wysłania bezpłatnie kartki pocztowej z "Darem Młodzieży" oraz poznania oferty Uniwersytetu Morskiego.

Przygotowano moc atrakcji

Podczas Dni Otwartych "Daru Młodzieży" na Skwerze Kościuszki Uniwersytet Morski w Gdyni zaprasza do odwiedzenia stoisk z okolicznościowymi materiałami promocyjnymi. Będzie można bezpłatnie wysłać kartki pocztowe przygotowane specjalnie na obchody 40-lecia "Daru Młodzieży". 

Nie zabraknie oczywiście prezentacji oferty edukacyjnej Uniwersytetu. Trwa rekrutacja na studia, będzie to więc dla młodych ludzi i ich bliskich doskonała okazja, by zapoznać się z programem studiów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i porozmawiać z pracownikami i studentami Uczelni. 

Uwagę najmłodszych przyciągną niewątpliwie wilki morskie - maskotki Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Będą krążyć w okolicy skweru i przyjaźnie pozować do pamiątkowych zdjęć. Goście będą mogli odpocząć na rozłożonych leżakach, posilić się oferowanymi przez food-tracki przekąskami, a chętni będą mogli obejrzeć pokazy ratownictwa, które przygotują studenci Wydziału Nawigacyjnego wraz z ratownikami medycznymi. 

Obchody 40-lecia "Daru Młodzieży" nie zakończą się wydarzeniami weekendowymi. Już w czerwcu podczas Święta Szkoły Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, odbędą się dedykowane jubileuszowi statku uroczystości akademickie. 

"Dar Młodzieży" - trzymasztowa fregata

Statek dysponuje 26 żaglami o powierzchni 3137,5 m kw. Jest także 150 miejsc dla praktykantów, natomiast załoga liczy 44 osoby. Ponadto mogą być zaokrętowani pracownicy dydaktyczni, żeglarze i goście.