Maile z informacją o zwrocie podatku za rok 2022 są fałszywe - ostrzega Izba Administracji Skarbowej. Oszuści znów podszywają się pod fiskusa, a adresatów wiadomości namawiają do zalogowania się do platformy e-urząd.

Do Ministerstwa Finansów docierają sygnały o wiadomościach e-mail, w których nadawca informuje o przysługującym podatnikowi zwrocie nadpłaconego podatku i zachęca do zalogowania się w serwisie e-Urząd Skarbowy. W rzeczywistości po kliknięciu w baner logowania podatnik jest kierowany na stronę, która służy do wyłudzania danych.

Fałszywa wiadomość zawiera logo Ministerstwa Finansów i serwisu e-Urząd Skarbowy oraz adres Ministerstwa Cyfryzacji. 

Ostrzegamy, że tego typu wiadomości nie zostały wysłane z serwerów resortu finansów, a otwieranie linków w nich zawartych jest niebezpieczne. Oszuści próbują w ten sposób uzyskać dane kont bankowych oraz kart płatniczych podatnika - mówi Małgorzata Brzoza z Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie.

Izba apeluje o zachowanie ostrożności i nieotwieranie linków z podejrzanej korespondencji, a także nieodpowiadanie na takie wiadomości. W przypadku, gdy oszust uzyska dostęp do danych, np. do logowania konta bankowości internetowej należy skontaktować się z bankiem i jak najszybciej zmienić hasło w bankowości elektronicznej.