Liczące sobie kilkaset lat graffiti znaleźli i częściowo rozszyfrowali historycy z Kamienia Pomorskiego. Na murze tamtejszej katedry natrafili na niemal 30 cegieł sygnowanych datami i nazwiskami pracowników budowlanych sprzed stuleci.

Podczas prac remontowych toczących się na dachu kamieńskiej katedry, pracownicy natrafili na niezwykle napisy wyryte w średniowiecznej cegle. Są to daty i prawdopodobnie prawdopodobnie nazwiska osób remontujących południową część chóru kamieńskiej katedry. 

Najstarsza datą jest 1661 rok. Wówczas w katedrze były prowadzone prace budowlane po zniszczeniach wojny 30-letniej. Kolejne daty to: 1701, 1792, 1799 - czyli z okresu wojen napoleońskich. Najmłodsza tata pochodzi z 1864 roku. 

Cześć napisów jest nieczytelna, widoczne są jednak pojedyncze litery lub cyfry. Łącznie udało się zadokumentować 29 średniowiecznych cegieł z wyrytymi inskrypcjami.

Taki zwyczaj był popularny w okresie wczesno-nowożytnym. Z wcześniejszych okresów nie mamy takich przypadków, ale w wieku XVI, XVII i w późniejszych takie graffiti osób, które coś budowały czy remontowały były może nie tyle powszechne, co mamy sporo zachowanych takich podpisów na różnych budynkach - tłumaczy Grzegorz Kurka z Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. 

Kto źle wykonał, skiepścił pracę pewnie się nie podpisywał, tylko był przez miejskich rajców wyrzucany poza mury miasta i więcej do roboty nie wracał - dodaje Grzegorz Kurka.

Jak dotąd historykom udało się odczytać dwa nazwiska, a w dokumentach kościelnych udało się namierzyć jednego z robotników. Swój inicjał wyrył w roku 1864, czyli tuż po wojnie 30-letniej.

Udało nam się dotrzeć do tej osoby. Wiemy, że nazywał się Franz Friedrich Ludwig Heuer, żył w latach 1831-1914. Wiemy, że w 1865 roku poślubił mieszkankę Kamienia Bertę Friederieke Rosalinę Haack i miał z nią 6 dzieci, w tym 5 synów. Znamy nazwiska jego dzieci, ale także jego rodziców. Przy okazji odkrycia poznaliśmy osoby, które w Kamieniu żyły w XIX i na początku XX wieku - mówi Grzegorz Kurka. 

O autorze podpisu wiadomo, że był murarzem i weteranem wojny prusko-francuskiej w latach 1870- 1871.