Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm 39-latkom, Tomaszowi A. i Markowi S., którym zarzucono podżeganie do zabójstwa policjanta - poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Akt oskarżenia przeciwko Tomaszowi A. i Markowi S. Prokuratura Okręgowa w Koszalinie skierowała do Sądu Okręgowego w Koszalinie. "Materiał dowodowy zgromadzony w sprawie pozwolił na przedstawienie mężczyznom zarzutów podżegania do zabójstwa policjanta" - przekazał Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

"Ponadto, jak ustalono, sprawcy grozili funkcjonariuszowi popełnieniem przestępstw na szkodę członków jego najbliższej rodziny, a także przekazywali jego przełożonym anonimowe i nieprawdziwe informacje, mające na celu podważenie zaufania do jego osoby" - zaznaczyła PK.

Prokuratorzy podali, że obaj mężczyźni usłyszeli zarzuty za udział w obrocie znaczną ilością środków odurzających. "Zaś Tomaszowi A. również nakłanianie innej osoby do popełnienia przestępstw polegających na kradzieży mienia. Aktualnie obaj oskarżeni przebywają w tymczasowym areszcie" - dodała PK.

Chciał się zemścić?

Nad tą sprawą pracowali prokuratorzy z Prokuratury Okręgowej w Koszalinie wspólnie z funkcjonariuszami szczecińskiego Centralnego Biura Śledczego Policji. Wspólnie wyjaśniali działalność zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się dystrybucją narkotyków w woj. zachodniopomorskim - przekazała rzeczniczka CBŚP podinspektor Iwona Jurkiewicz.

W efekcie dotarli do informacji, z której wynikało, że zlecono zabójstwo policjanta. Funkcjonariusz, wykonując rzetelnie swoje obowiązki utrudniał działalność przestępczą miejscowego półświatka, a w 2019 roku przyczynił się do aresztowania jednego z oskarżonych - powiedziała podinspektor.

Według ustaleń śledczych mężczyzna po wyjściu z aresztu najprawdopodobniej postanowił zemścić się. Początkowo kierował wobec funkcjonariusza groźby, a gdy te nie przyniosły oczekiwanego rezultatu, podjął bardziej radykalne działania. Razem z drugim oskarżonym zaproponowali kilkadziesiąt tysięcy złotych za zabójstwo policjanta. Z zebranego materiału wynika, że rozpoczęli oni przygotowania do popełnienia zbrodni, ale ten plan pokrzyżowali policjanci CBŚP, którzy wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Koszalinie w pierwszej połowie 2021 roku rozbili gang handlarzy narkotyków - podała.

Wtedy to zatrzymano i aresztowano 11 osób, którym przedstawiono zarzuty dystrybucji znacznych ilości narkotyków i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej - dodała policjantka.

Może im grozić nawet dożywocie.