"Fotografuj dojrzale" - pod takim tytułem w Rzeszowie odbędą się warsztaty fotograficzne skierowane głównie do osób w wieku 50 plus. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Zapisy potrwają do 9 grudnia, a warsztaty ruszą dzień później.

Jak wyjaśniła Barbara Bokota-Tomala z Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa (GFMR), współorganizatora wydarzenia, "Fotografuj dojrzale" to cykl czterech spotkań o charakterze praktycznych warsztatów, które odbywać się będą raz w miesiącu.

Fotografia, istotna część naszej kultury, wydaje się wychodzić poza wszelkie, formalne granice. Fotografować może dosłownie każdy, jeśli tylko czuje potrzebę formułowania własnej wypowiedzi za pomocą obrazu. Nasz wiek, płeć, wykształcenie nie mają znaczenia. Tym, co istotne, jest wewnętrzna motywacja i doświadczenie, z którego wynika to, kim tak naprawdę jesteśmy i w jaki sposób patrzymy na świat - zauważyła Bokota-Tomala.

Zobacz również:

"Aparat zamienia się w rodzaj notatnika"

Warsztaty skierowane są przede wszystkim do osób w wieku dojrzałym, które skończyły 50. rok życia. Zajęcia mają na celu zachęcenie i przekonanie ich, by świadomie i z wiarą we własne siły sięgnęły po aparat fotograficzny i zaczęły rejestrować otaczającą rzeczywistość.

Tę skupioną wokół codzienności, spotkań z najbliższą rodziną, przyjaciółmi czy znajomymi, rzeczywistość dającą powody do radości, ale również taką, która momentami odbiera wszelką motywację do działania. Wtedy właśnie warto fotografować - aparat zamienia się bowiem w rodzaj notatnika, osobistego pamiętnika, który pozwala nam zapisywać naszą własną, wyjątkową historię - zwróciła uwagę Bokota-Tomala.

Zajęcia, które odbędą się w ramach tegorocznej, czwartej edycji Rzeszowskiego Weekendu Fotografii "Patrz!Szeroko", poprowadzi Anna Hartman-Ksycińska, z wykształcenia lekarz pediatria i anestezjolog, a od kilku lat również pasjonatka fotografii. Jest finalistką konkursu im. Krzysztofa Millera "Odwaga patrzenia" 2020. Należy do grupy Polish Women Photographers. Mieszka w Rzeszowie.

Cytat

W trakcie zajęć każdy z uczestników, z pomocą prowadzącej, zdefiniuje i rozpocznie realizację własnego mini projektu fotograficznego, w którym aspekt międzypokoleniowości może stanowić ważny element dalszej historii. Kolejne spotkania będą służyły wzajemnej dyskusji oraz omówieniu wyników pracy, a także zdefiniowaniu ewentualnych trudności i podjęciu kroków, które pomogą je przezwyciężyć
- wskazała Bokota-Tomala.

W czasie spotkań będzie się można zapoznać z książkami fotograficznymi, z pracami innych twórców mogących służyć za inspirację do pracy.

"Co tak naprawdę liczy się w fotografii"

Bokota-Tomala zapewniła, że osoby, które nie mają dostatecznej wiedzy technicznej i mogą mieć problemy z obsługą sprzętu fotograficznego, będą mieć zapewnioną praktyczną pomoc i wsparcie ze strony pracowników GFMR.

Aparat, umiejętności techniczne, dotychczasowe doświadczenie fotograficzne absolutnie nie stanowią bariery uczestnictwa w zajęciach. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co tak naprawdę liczy się w fotografii, jak komfortowo pracować z drugim człowiekiem i jakich argumentów użyć, aby przekonać go, by dał się sfotografować, czy też ciągle szukasz inspiracji oraz tematu dla własnego projektu fotograficznego - mamy nadzieję, że w trakcie tego cyklu spotkań znajdziesz przynajmniej część odpowiedzi na nurtujące cię pytania - zachęcała Bokota-Tomala.

Na zakończenie warsztatów powstanie opracowanie oraz wydruk wykonanych fotografii w formie autorskiej książki fotograficznej.

Zobacz również:

Jak się zgłosić?

Udział w zajęciach jest bezpłatny, ale trzeba się zarejestrować za pośrednictwem e-mail: warsztaty.gfmr@gmail.com, do 9 grudnia, do godziny 15.

W tytule maila należy wpisać: Fotografuj dojrzale, imię i nazwisko, a w treści dodatkowo podać swój kontaktowy numer telefonu komórkowego w celu potwierdzenia udziału w warsztatach.

Liczba miejsc jest ograniczona, a o udziale w warsztatach zadecyduje kolejność zgłoszeń. Zajęcia rozpoczną się w sobotę 10 grudnia w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa przy ul. 3 Maja 9.

Organizatorem warsztatów jest Rzeszowska Akademia Fotografii, a współorganizatorem Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa.

Projekt "Patrz!Szeroko" - IV Rzeszowski Weekend Fotografii - został dofinansowany z budżetu Rzeszowa oraz z budżetu województwa podkarpackiego.