​Nadleśnictwo Stuposiany ogłosiło konkurs z nagrodami na imiona dla dwóch żubrzyc, które w ubiegłym roku przyszły na świat w pokazowej zagrodzie żubrów w Mucznem w Bieszczadach. Zgłoszenia można nadsyłać przez najbliższe dwa tygodnie.

Jak poinformował rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek, na propozycje leśnicy czekają do 27 stycznia 2023 roku. Po tym terminie planowane jest spotkanie jury, które rozstrzygnie konkurs. Autorzy imion wybranych dla żubrów otrzymają nagrody - dodał.

Jak podkreśliła z kolei Ewelina Baran z Nadleśnictwa Stuposiany, poszukiwane są imiona niepowtarzalne i oryginalne

Warunkiem jest zaproponowanie imion żeńskich rozpoczynających się na litery PU. Na te właśnie litery zaczynają się imiona żubrów z linii białowiesko-kaukaskiej, takiej jak hodowana jest w muczniańskiej zagrodzie - zaznaczyła.

Propozycje nie mogą powielać się z imionami zwierząt już wpisanych do Księgi Rodowodowej Żubrów. Propozycje należy przesyłać na adres mailowy adam.szmilyk@krosno.lasy.gov.pl, a w tytule umieścić "Konkurs na imiona dla żubrów".

Zagroda w Mucznem istnieje od 10 lat. W tym czasie odwiedziło ją 1,5 mln turystów. Zajmuje powierzchnię blisko 9 ha. Przez jej środek przepływa potok. Stok, na którym zbudowano paśnik dla stada, porośnięty jest jodłami.

W Bieszczadach - według szacunków krośnieńskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie - na wolności żyje ponad 700 żubrów.

W ten region Polski pierwsze osobniki sprowadzono w 1963 roku. Należą do rasy białowiesko-kaukaskiej. Są potomkami żubra z Kaukazu i samic bytujących w ogrodach zoologicznych i zwierzyńcach prywatnych. 

Obecnie dziko żyją one wyłącznie w Bieszczadach. W pozostałych ośrodkach w naszym kraju żyją żubry czystej linii białowieskiej.

Żubry są ssakami z rodziny pustorożców. Długość ich ciała wynosi 2,5-3,5 metra, wysokość w kłębie dochodzi do 2 m, a waga do 1000 kilogramów.