Przeterminowane szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby zostały podane 14 dzieciom w wieku od sześciu tygodni do siedmiu miesięcy w jednej z przychodni w Gnieźnie (woj. wielkopolskie). Nieprawidłowości wykryto podczas rutynowej kontroli sanepidu. Sprawa trafiła do prokuratury.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gnieźnie Anna Stejakowska poinformowała, że nieprawidłowości zostały ujawnione 7 kwietnia podczas rutynowej kontroli sanepidu w przychodni rodzinnej przy ul. Orcholskiej w Gnieźnie. 

Kontrola została przeprowadzona po tym, jak jedna z mieszkanek poinformowała sanepid, że jej miesięczny syn otrzymał przeterminowaną szczepionkę przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby.

O tej bulwersującej sprawie jako pierwszy napisał "Głos Wielkopolski".

W czasie tej kontroli pracownik inspekcji sanitarnej stwierdził, kontrolując szczepionki przechowywane w lodówce, że cztery dawki preparatu EUVAX B są przeterminowane. Ich termin przydatności upłynął w listopadzie 2021 r. Okazało się, że tego samego dnia, przed naszą kontrolą, pracownik przychodni podał tę przeterminowaną szczepionkę jednemu dziecku – powiedziała.

Jak dodała Stejakowska, po sprawdzeniu kart uodpornienia okazało się, że przeterminowane szczepionki w okresie kilku miesięcy otrzymało łącznie 14 dzieci w wieku od sześciu tygodni do siedmiu miesięcy.

Okazało się, że przeterminowane preparaty przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby podała jedna pielęgniarka. Szefowa sanepidu zleciła dodatkowe sprawdzenie działań pracownicy przychodni.

O sprawie powiadomieni zostali pisemnie rodzice zaszczepionych przeterminowanymi preparatami dzieci. Otrzymali zalecenie konsultacji diagnostycznej z lekarzem chorób zakaźnych.

Sprawę bada prokuratura

Początkowo nie dowierzałam wręcz temu, co powiedział nasz kontroler. Niestety okazało się, że przeterminowane szczepionki zostały podane. Natychmiast powiadomiłam o sprawie prokuraturę – zaznaczyła Anna Stejakowska.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Łukasz Wawrzyniak poinformował, że w tej sprawie gnieźnieńska prokuratura zleciła policji przeprowadzenie w niezbędnym zakresie działań sprawdzających.

Po przeanalizowaniu zebranych materiałów prokuratura podejmie dalsze decyzje procesowe – dodał.