"Jednorożca" na żywo można oglądać w Łodzi. Nie chodzi tu o słynny już w całej Polsce Pomnik Jednorożca, który znajduje się przy Stajni Jednorożców, ale o prawdziwe zwierzę. "Jednorożec" w pełnej krasie prezentuje się w Orientarium ZOO Łódź.

W rolę mitycznego zwierzęcia wciela się oryks szablorogi, który zamieszkał w łódzkim ogrodzie zoologicznym. Istnieją przypuszczenia, że to właśnie to zwierzę jest pierwowzorem jednorożca.

Jednorożec

Skąd wzięły się przypuszczenia, że oryks może być pierwowzorem jednorożca? To zwierzę pustynne i widząc je z daleka, fatamorgana płatała obserwującym figla - zamiast dwóch, widać było jeden okazały róg - tłumaczy kierownik działu edukacji w Orientarium ZOO Łódź  - Michał Gołędowski.

Ogromne rogi są znakiem rozpoznawczym tej antylopy. Ich długość może osiągać nawet 120 cm.

Do tej pory w Orientarium ZOO Łódź mieszkały samice i samiec tego gatunku, który już wyruszył w podróż do innego ogrodu zoologicznego. Do łódzkiego stada dołączył samiec, który przyjechał z Serengeti Safari Park.

Czas na aklimatyzację

Oryks, który dotarł do orientarium, ma 12 lat. Jest to bardzo spokojny samiec - mówi Tomasz Jóźwik z Orientarium ZOO Łódź. W pierwszych dniach musiał się tu zaaklimatyzować. Na razie można spotkać go na wybiegu zewnętrznym, ale na połączenie z samicami trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać. Członkowie stada zapoznają się powoli, chcemy dać zwierzętom maksymalny komfort

Wymarły w naturze

Oryks szablorogi to wyjątkowy gatunek, który od 2000 roku, wg. Czerwonej Księgi Zwierząt jest uznany za wymarły w naturalnych warunkach. Na szczęście, w ogrodach zoologicznych ich liczba nadal jest dość duża.

Dodatkowo kilkaset oryksów przeniesiono do półotwartych rezerwatów w północnej Afryce i czynione są starania, by przywrócić je naturze.