Bunkier Sztuki - krakowska galeria, która została zamknięta jakiś czas temu z powodu remontu - powraca z nową wystawą. Wernisaż "Daj mi wszystko" prezentuje dzieła sztuki współczesnej będące darem Teresy i Andrzeja Starmachów dla krakowskich muzeów. Galeria zaprasza na zwiedzanie odnowionego pawilonu wystawowego przy placu Szczepańskim 3a, w godzinach 17–20.

Galeria powraca z wyjątkową wystawą

"Daj mi wszystko" to zbiór prac 25 twórców, wśród których są m.in. Magdalena Abakanowicz, Mirosław Bałka, Marek Chlanda, Władysław Hasior, Tadeusz Kantor, Jerzy Nowosielski czy Marek Smoczyński.

Na przykładzie tych artystów można pokazać, jak sztuka polska nabiera międzynarodowej wartości. Są to nie tylko wybitne nazwiska, są to wybitne, niepowtarzalne prace, które na dodatek mają charakter muzealny, czyli są tak duże, są od razu pracami, które budują ekspozycję - opowiadała o wystawie Maria Anna Potocka, dyrektorka galerii Bunkier Sztuki oraz Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.

Ekspozycja jest także okazją, by w jednym miejscu obejrzeć prace podarowane przez kolekcjonerów sztuki Teresę i Andrzeja Starmachów dwóm miejskim muzeom - Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK oraz Muzeum Fotografii. To jest dar na poziomie najwyższych muzeów świata. Mamy tu przegląd najwyższej klasy sztuki polskiej - oceniła Potocka.

Uroczyste podpisanie aktu przekazania kolekcji odbyło się w poniedziałek, a donacja została określona największym po 1989 roku darem przekazanym do publicznych zbiorów oraz pierwszym tak hojnym darem sztuki współczesnej od przeszło 100 lat, kiedy w 1920 roku Feliks "Manggha" Jasieński swoje zbiory przekazał Muzeum Narodowemu w Krakowie.

Sztuka faktycznie była na pierwszym miejscu. Naprzód zaczęliśmy zbierać sztukę, otworzyliśmy galerię, dopiero na końcu zbudowaliśmy dom. Takie były nasze priorytety - zaznaczyła na konferencji Teresa Starmach. Ten dzień jest dla nas naprawdę pełen emocji, bo przechodzimy przez te sale i zastanawiamy się, jak to się wydarzyło, że zebraliśmy tak dużo i tyle z tych dzieł ma naprawdę wiele znaczenia dla polskiej i światowej sztuki - mówiła.

Bunkier Sztuki przeszedł gruntowny remont

Galeria Bunkier Sztuki zostanie oficjalnie otwarta po 3-letnim gruntownym remoncie. W jego efekcie przestrzeń ekspozycyjna wzbogaciła się o dodatkową salę w piwnicach galerii, poprawiły się możliwości wystawiania i przechowywania dzieł, a także warunki pracowników galerii i zwiedzających, zwłaszcza osób ze specjalnymi potrzebami. Należało wzmocnić stropy, zmienić podłogi, instalacje, stworzyć klimatyzację. To w pewnym sensie jest nowy budynek - powiedziała dyrektor galerii. Na czas remontu Bunkier działał w podziemiach Pałacu Potockich przy Rynku Głównym.

Dzień otwarcia galerii po remoncie jest jednocześnie ostatnim dniem kierowania instytucją przez Marię Annę Potocką. W rozmowie z dziennikarzami przyznała ona, że pracę na tym stanowisku kończy z poczuciem ulgi. Zajmuję się sztuką od 52 lat i zostanie dyrektorem na czas remontu nie było moim marzeniem - skomentowała.

Od piątku nową dyrektorką będzie historyczka sztuki Delfina Jałowik.

Galeria jest jednym ze stałych elementów krakowskiej kultury

Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki jest jedynym w obrębie Starego Miasta obiektem architektury brutalistycznej. Budynek Bunkra Sztuki powstał w 1965 roku jako siedziba krakowskiego Biura Wystaw Artystycznych. Autorką jego projektu jest Krystyna Tołłoczko-Różyska. Charakterystyczną fasadę wykonaną z betonowych odlewów drewnianych szalunków zaprojektowali Stefan Borzęcki i Antoni Hajdecki.

Przez 55 lat siedziba Bunkra Sztuki nie była poddawana modernizacji. Koszt zakończonego teraz remontu wyniósł miasto 22 mln zł.