Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego zgadzają się na żądania studentów zrzeszonych w ramach Ogólnopolskiego Związku Zawodowego "Inicjatywa Pracownicza", którzy od tygodnia okupują nieczynny akademik Kamionka. W czwartek na piśmie potwierdziły, że nie sprzedadzą dwóch budynków przy ulicy Kamionka.

Strajkujący sprzeciwiali się sprzedaży akademika i domagali się, by znów służył jako dom studencki dla ok. 120 osób.

Jak informuje reporterka RMF FM, przedstawiciele studentów nie zamierzają opuszczać akademika, bo twierdzą, że nie został spełniony ich ostatni postulat, czyli zapewnienie o braku kary dla studentów po zakończeniu okupacji. Chodzi o zawieszenie lub wydalenie z uczelni. Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego po raz kolejny zaapelowały o zakończenie strajku.

W sprawie "Kamionki" gwarantują, że jeśli będzie realne zainteresowanie mieszkaniem, to w Senacie UJ będą wnioskować o remont.

My od początku mówiliśmy, że jeśli będzie zainteresowanie, a studenci zgodzą się na remont, ale nie gruntowny, to wchodzi w grę ponowne uruchomienie akademika. Teraz jednak tracimy czas - ocenia prof. Jacek Popiel - rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Nie jest jednak możliwe, by akademik ponownie stał się domem studenckim od października. Najpierw konieczna jest procedura przetargowa, potem remont.

Chcemy by przedstawiciele studentów pojechali na miejsce i ocenili czy taki standard im odpowiada. Wierzcie mi Państwo, że każdy kto mieszkał w tym akademiku chciał jak najszybciej go opuścić - mówił prof. Piotr Jedynak - rektor-elekt, który od września obejmie stanowisko.

Władze uczelni zapewniają też, że nie planują sprzedawać Bursy Jagiellońskiej, która od lat służy społeczności akademickiej. Przypominają, że w rejonie Osiedla Ruczaj planują budowę nowego akademika, w którym miałoby powstać 400 miejsc. Koszt budowy szacowany jest na 140 mln złotych.

Jeśli uda się pozyskać pieniądze z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa wyższego miałby powstać w ciągu trzech lat, czyli do 2027 roku. Władze UJ zapewniły w oficjalnym stanowisku, że "podejmie wszelkie możliwe działania zmierzające do zwiększenia dostępności miejsc dla osób studiujących w UJ już w roku akademickim 2024/2025".