Od września po ulicach Krakowa będzie jeździć o 25 autobusów mniej. Wszystko z powodu braku kierowców. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji, dostaje jednak w ostatnim czasie zgłoszenia kandydatów do pracy i w październiku sytuacja może się zmienić.

We wrześniu,  po wakacjach jak zwykle zmienia się rozkład jazdy autobusów i tramwajów. Po ulicach Krakowa kursować ma o ponad 60 autobusów więcej niż w czasie wakacji, ale o 25 mniej niż w czerwcu przed wakacjami.

„Podobnie jak inne duże polskie miasta musimy sobie radzić z brakiem kandydatów do pracy” – mówi rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego - Marek Gancarczyk.  Równocześnie podkreślił, że liczba tramwajów zwiększy się o 10 w porównaniu z czerwcem przed wakacjami, co jest związane z planowanym otwarciem Trasy Łagiewnickiej.

Zarząd Transportu Publicznego  zmiany uzasadnił nie tylko brakiem kierowców MPK (operatora ZTP) ale i postulatami mieszkańców.

„Zdecydowaliśmy się na korektę oferty autobusowej przede wszystkim na tych liniach, które obsługują relacje podobne do komunikacji tramwajowej, a jednocześnie będą to linie, na których obserwowane były największe problemy z punktualną realizacją kursów. Chcemy, aby nastąpiła widoczna dla pasażerów poprawa punktualności. Dlatego zdecydowaliśmy się w pierwszej kolejności na eliminację kursów charakteryzujących się dużymi utrudnieniami w ruchu, co w rezultacie oznaczało dla pasażera opóźniony przyjazd lub brak przyjazdu autobusu” – powiedział z kolei rzecznik prasowy ZTP Sebastian Kowal.


Najmniej punktualne linie autobusowe


Jak wynika z analiz ZTP, najmniej punktualna była linia 125 z os. Złocień do Szpitala Rydygiera. Linia ta zostanie skrócona do Małego Płaszowa, gdzie jest pętla tramwajowa. Naprzemiennie, co 10 minut, z autobusem 125, kursować będzie nowo uruchomiona 425. W zamian za dotychczasową linię na odcinku od Małego Płaszowa do Dąbia i dalej w rejonie ul. Dobrego Pasterza, będzie ze zwiększoną częstotliwością kursować linia nr 128.

Powakacyjne zmiany dotyczą też głównie linii 142, 148 oraz 163 i 193. Po nowej trasie mają kursować linie 121, 125, 128, 151, 156, 193. Zlikwidowana zostanie 183. Zawieszone pozostaną 132, 429. Pozostałe zmiany to głównie przywrócenie rozkładu sprzed wakacji. Na niektórych trasach zmieni się częstotliwość kursów.

Zgłaszają się chętni do pracy w MPK

Rzecznik MPK podkreślił, że letnia kampania mająca zachęcić kandydatów do pracy w tej spółce, przynosi efekty. Pierwsze umowy z nowymi kierowcami i motorniczymi są podpisywane. Coraz chętniej o tę pracę ubiegają się kobiety.

Jak zauważył rzecznik MPK, jednym z najważniejszych pytań kandydatów jest wysokość wynagrodzenia. „Zdajemy sobie sprawę, jakie to ważne, bo wiemy jak wygląda sytuacja ekonomiczna” – przyznał Gancarczyk.

Obecnie początkujący kierowca/motorniczy zarabia 4 tys. do 4,3 tys. zł netto, po pół roku jego płaca rośnie do 4,2 tys. - 4,4 tys. zł netto. MPK rozmawia ze związkami zawodowymi na temat dalszych podwyżek.