"Wawelski gad przyjacielem, nie postrachem? Harce i zabawy z drużyną wojów? Urodzinowy tort i inne smakołyki? Selfie ze średniowieczem w tle? Wielkimi krokami zbliża się kulminacyjne wydarzenie smoczego lata" - tymi słowami krakowski urząd miejski zachęca do udziału w urodzinowym pikniku zaplanowanym na niedzielę, 14 sierpnia. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 12 na Błoniach.

Tego lata Smok Wawelski jest w Krakowie wszechobecny. Ma ku temu ważny powód - jego słynna rzeźba, która strzeże pieczary pod Wzgórzem Wawelskim, jest już z nami okrągłe 50 lat. Jest więc co świętować! - przypomina Urząd Miasta Krakowa.

Średniowieczna osada

Na krakowskich Błoniach będzie można zobaczyć wczesnośredniowieczną osadę nawiązującą do początków historii Krakowa i codziennego życia jego dawnych mieszkańców. Jej odtworzenie przygotowała Drużyna Wojów Wiślańskich "Krak", najstarsza w Krakowie i jedna z pierwszych w Polsce grup rekonstrukcji wczesnośredniowiecznej.

Jak podaje urząd, "miasteczko będzie złożone z około 20 namiotów, uszytych i postawionych według wskazówek źródeł ikonograficznych".

Wielobarwne, gwarne i gościnne miasteczko otworzy swoje bramy - zupełnie jak w czasach Kraka - dla gości z najbliższych i najdalszych zakątków Polski i świata. W osadzie będzie można zatrzymać się u kowala, garncarza, jubilera, mincerza, tkacza i skórnika oraz zapoznać się z warsztatem i tajnikami średniowiecznych rzemieślników - zachęca krakowski magistrat.

Organizatorzy urodzin Smoka Wawelskiego zaplanowali również uroczyste odśpiewanie "sto lat", a "wisienką będzie przybycie niespodziewanych gości" - owieczki. Kongregacja Kupiecka, która dołączyła do grona partnerów wydarzenia sfinansuje udział owcy w smoczych urodzinach - podaje urząd.

Cytat

Zdecydowaliśmy się dołączyć do grona partnerów wakacyjnej kampanii "Kraków Cię zasmoczy" i sfinansujemy udział owcy w niedzielnym pikniku na Błoniach. Chcemy w ten sposób pokazać, że siłą nawet tak rozpoznawalnych miast jak Kraków, jest promocja i organizacja wydarzeń promocyjnych. Jako przedsiębiorcy doskonale rozumiemy, że kampania turystyczna to rodzaj inwestycji i wsparcia branży turystycznej. Jako Kongregacja działamy nie tylko na rzecz przedsiębiorców, ale od lat wspieramy także lokalną społeczność. Tym bardziej więc w trudnych czasach miło nam wesprzeć inicjatywę, która z pewnością przyniesie dzieciom wiele radości
- mówi Wiesław Jopek, prezes Kongregacji Kupieckiej.

W trakcie urodzin Smoka Wawelskiego wystąpi folkowa kapela "Daj Ognia", a koncert finałowy zagra Percival.

To nie koniec atrakcji

To nie koniec atrakcji! Na własnej skórze będzie można się przekonać, ile waży kolczuga, miecz czy topór, a także zrobić sobie zdjęcie w pełnym rynsztunku. Dla najmłodszych przygotowane zostanie smocze stanowisko plastyczne oferujące takie aktywności, jak: kolorowanie smoczej czapki, rysunki, wycinanki, malowanie twarzy. Odbędą się również konkursy, warsztaty tańca, przedstawienie teatralne "Prawdziwa historia Smoka Wawelskiego", a przez główny placyk osady przejdzie smoczy korowód - informuje Urząd Miasta Krakowa.

Z okazji smoczych urodzin, od 12 do 14 sierpnia, w godzinach wieczornych, na zielono podświetlone będą:

  • kładka o. Bernatka,
  • wieża telewizyjna firmy Emitel na Krzemionkach
  • i TAURON Arena Kraków.