Setki projektów badawczych dla naukowców z całej Polski z zakresu medycyny, chemii, fizyki, inżynierii, energetyki, biologii czy sztucznej inteligencji - to właśnie będzie realizował superkomputer Helios z AGH w Krakowie - najszybsza maszyna w Polsce i jedna z najszybszych na świecie. W ciągu kilku godzin lub dni dokonuje obliczeń, które przy użyciu pojedynczych komputerów zajęłyby wiele lat.

AGH w Krakowie po raz kolejny święci triumfy. Tym razem nie za sprawą Atheny, a Heliosa

Superkomputer Helios z Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie został najszybszą maszyną w Polsce. Pokonał tym samym Athenę - również dzieło krakowskich naukowców - która uzyskała to miano przed dwoma laty. Wtedy system obliczeniowy maszyny kosztował ponad 20 milionów złotych.

Superkomputer o nazwie mitologicznego boga Słońca zajął 3. miejsce na liście Green500. To ranking najefektywniejszych energetycznie superkomputerów na świecie. Dotychczas żaden polski system nie uplasował się tak wysoko

Helios o mocy 30,44 PFLOPS znalazł się też na liście 500 najszybszych maszyn na świecie, Top500, zajmując 50. miejsce. Warto jednak zaznaczyć, że systemy z Niemiec i Wielkiej Brytanii na pozycjach poprzedzających polski superkomputer są od niego znacznie mniejsze. Helios, tak jak inne superkomputery, potrzebuje ogromnej ilości mocy elektrycznej. W przypadku najszybszych komputerów na świecie jest to nawet 30 MW, co przekłada się na ogromne roczne koszty prądu.

Nie tylko Helios. Szybkich maszyn bezcennych dla nauki jest w Polsce więcej

Na liście TOP500 znalazło się łącznie osiem superkomputerów z Polski:

  • miejsce 55. - Helios GPU (30,44 PFLOPS) - ACK Cyfronet AGH,
  • miejsce 76. - Proxima (23,32 PFLOPS) - PCSS IChB PAN,
  • miejsce 80. - Lem (20,37 PFLOPS) - WCSS PWr,
  • miejsce 154. - Kraken-Fregata (10,02 PFLOPS) - CI TASK PG,
  • miejsce 177. - Athena (7,71 PFLOPS) - ACK Cyfronet AGH,
  • miejsce 250. - Altair (5,88 PFLOPS) - PCSS IChB PAN,
  • miejsce 305. - Helios CPU (3,35 PFLOPS) - ACK Cyfronet AGH,
  • miejsce 444. - Ares (3,51 PFLOPS) - ACK Cyfronet AGH.
Opracowanie: