Informacja o "złośliwych" kodach QR naklejonych na krakowskich parkometrach wpłynęły do Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w miniony piątek. Kody po zeskanowaniu prowadziły do fałszywej strony internetowej, przez którą wyłudzano dane z kart płatniczych.

Przestępcy chcieli wyłudzić pełne dane z kart płatniczych od kierowców chcących zapłacić za parking w centrum Krakowa.

Nieświadomi oszustwa mieszkańcy skanowali za pomocą telefonu komórkowego kod QR, umieszczony na parkometrze. Po zeskanowaniu byli przekierowywani na stronę internetową. Jej wiarygodność miało podkreślić logo miasta Krakowa.

Na stronie kierowcy podawali dane swoich kart płatniczych, które miały być potrzebne do płatności, a były wykorzystywane przez przestępców do nielegalnych płatności.

Błyskawiczna reakcja policji

Krakowski policjanci, już kilka godzin po otrzymaniu zawiadomienia o fałszywych kodach, ustalili tożsamość sprawców

W dniu 13 lipca 2023 roku w godzinach wieczornych, policjanci z Komisariatu I Policji w Krakowie wraz z funkcjonariuszami z Zarządu w Krakowie CBZC zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 23 i 26 lat oraz kobietę w wieku 21 lat.

Podczas zatrzymania zabezpieczono telefony komórkowe, elektroniczne nośniki pamięci, karty SIM, komputery oraz przygotowane naklejki z kodami QR. Na miejscu prowadzonych czynności ujawniono też marihuanę, a także pieniądze w obcych walutach.

Dwóm zatrzymanym mężczyznom przedstawiono zarzuty związane z oszustwem i nielegalnym posiadaniem środków odurzających. Przesłuchani w charakterze podejrzanych mężczyźni przyznali się do wszystkich zarzucanych im wyżej wymienionych czynów zabronionych.  Wobec mężczyzn Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji i zakazu opuszczania kraju.

Obecnie trwają czynności związane z ustaleniem wszystkich osób pokrzywdzonych.