Trener polskich skoczków narciarskich Stefan Horngacher ogłosił 12-osobową kadrę na weekendowe konkursy Pucharu Świata w Zakopanem. Nie zabrakło w niej oczywiście naszych etatowych reprezentantów: Kamila Stocha, Piotra Żyły, Dawida Kubackiego, Macieja Kota, Stefana Huli i Jakuba Wolnego. Co istotne, sobotnie zawody drużynowe przeprowadzone zostaną bez oprawy muzycznej: tego dnia odbędzie się bowiem pogrzeb zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i zgodnie z decyzją prezydenta Andrzeja Dudy ogłoszona zostanie żałoba narodowa.

Rywalizacja w Zakopanem rozpocznie się w piątek: na ten dzień zaplanowano kwalifikacje do niedzielnego konkursu indywidualnego. W sobotę odbędą się wspomniane zawody drużynowe.

W polskiej ekipie - poza sześcioma etatowymi reprezentantami - zobaczymy również Aleksandra Zniszczoła, Pawła Wąska, Tomasza Pilcha, Klemensa Murańkę, Andrzeja Stękałę i Przemysława Kantykę.

Warto zaznaczyć, że po 13 z 28 konkursów Pucharu Świata w tym sezonie biało-czerwoni dominują w czołówce klasyfikacji generalnej cyklu: Stoch, Żyła i Kubacki zajmują w niej pozycje drugą, trzecią i czwartą!

Na razie jednak poza zasięgiem wydaje się być Japończyk Ryoyu Kobayashi, który jest objawieniem trwającego sezonu: Kamil Stoch traci do niego aż 468 punktów.

Biało-czerwoni są natomiast liderami Pucharu Narodów.

Bez oprawy muzycznej i zabawy

W związku z tym, że w sobotę pochowany zostanie zmarły tragicznie Paweł Adamowicz, zaplanowanemu na ten dzień konkursowi drużynowemu nie będą towarzyszyć oprawa muzyczna i tradycyjna zabawa na trybunach. Zgodnie bowiem z zapowiedzią Andrzeja Dudy, dzień pogrzebu prezydenta Gdańska ogłoszony będzie dniem żałoby narodowej.

Przeprowadzimy konkurs drużynowy w pełnej powadze, bez tradycyjnej oprawy muzycznej i zabawy, która niemal zawsze towarzyszy zakopiańskiej edycji Pucharu Świata - zapowiedział prezes Tatrzańskiego Związku Narciarskiego Andrzej Kozak.

Niestety podobną sytuację przeżywaliśmy dwukrotnie: w 2006 i 2008 roku. Zawody się odbyły, ale z pełnym uszanowaniem ofiar tragedii, które wtedy zginęły - przypomniał.

28 stycznia 2006 roku, w trakcie wystawy gołębi pocztowych, zawalił się dach hali Międzynarodowych Targów Katowickich. Zginęło wtedy 65 osób, ponad 170 zostało rannych. 23 stycznia dwa lata później w katastrofie wojskowego samolotu CASA w Mirosławcu zginęło czterech członków załogi i 16 pasażerów.

Prezes Kozak, pytany o niedzielny konkurs indywidualny, zapowiedział, że odbędzie się on już w tradycyjnej konwencji: Czyli z niezawodną ekipą Crowd Supporters, która od wielu lat doskonale prowadzi zabawę na trybunach Wielkiej Krokwi.

Kwalifikacje do konkursu indywidualnego rozpoczną się w piątek o 18:00. Dzień później o 16:15 wystartuje konkurs drużynowy, a w niedzielę o 16:00 - rywalizacja indywidualna.