39-letni społecznik, radny osiedla Rataje Łukasz Garczewski ogłosił swoją kandydaturę na prezydenta Poznania z KWW Społeczny Poznań. "Mamy dość tego, że o wszystko w Poznaniu trzeba walczyć i na pierwszym miejscu stoi zysk spółek miejskich, a nie dobro mieszkańców" – podkreślił Garczewski na konferencji prasowej.

Zdaniem Garczewskiego miasto jest źle zarządzane

Dzisiaj jestem tutaj jako przedstawiciel i kandydat KWW Społeczny Poznań na prezydenta miasta, dlatego że ja i wszyscy, którzy tutaj ze mną stoją, mamy dość Poznania zarządzanego jak kiepska firma. Wierzymy, że można inaczej i że miasto to musi być domem dla nas wszystkich - powiedział Łukasz Garczewski na konferencji prasowej.

Jego zdaniem w Poznaniu, po wielu latach rządów prezydenta Jacka Jaśkowiaka (PO), centrum miasta jest od wielu lat rozkopane. Nie da się w nim mieszkać, ani prowadzić biznesu - dodał. Innym problemem według kandydata ma być zła jakość powietrza.

Garczewski podkreślił także, że jego zdaniem poznańskie place są niewłaściwie zaaranżowane. Ma chodzić o brak wystarczającej liczby drzew i terenów zielonych. Kiedy mówimy o tym, że na placu Kolegiackim czy Św. Marcina latem nie da się wytrzymać, to słyszymy, że Poznań to nie park i musi być ładnie, a drzewka odpowiednio przystrzyżone - stwierdził.

Nie może być też tak, że tym miastem i ciągle opóźnionymi projektami zarządzają ludzie z lewymi dyplomami Collegium Humanum i to miasto, i ten prezydent powinni się tego wstydzić - dodał.

Społecznicy alternatywą dla wielkich partii?

Łukasz Garczewski powiedział, że "KWW Społeczny Poznań proponuje miasto, które jest domem, o który wszyscy się troszczymy". Opieką ma być objęte pięć wymiarów:

  • bezpieczeństwo;
  • prawo i ład przestrzenny;
  • troska o zieleń;
  • troska o mieszkańców;
  • nowe technologie.

Kim jest Łukasz Garczewski?

Kandydat KWW Społeczny Poznań zawodowo zajmuje się programowaniem, zarządzaniem projektami i komunikacją. Od 5 lat pełni funkcję radnego osiedla Rataje. Jest działaczem w poznańskich i ogólnopolskich organizacjach pozarządowych, m.in: Fundacja Tech To The Rescue czy Stowarzyszenie Wikimedia Polska. W przeszłości był też jednym z organizatorów festiwalu Pyrkon.

W ostatnich wyborach parlamentarnych Garczewski startował do Sejmu z 7. miejsca z KW Nowa Lewica w okręgu nr 39, jednak się nie dostał.

W wyborach o fotel prezydenta Poznania Garczewski zmierzy się z obecnym prezydentem Poznania Jackiem Jaśkowiakiem, kandydatem Zjednoczonej Prawicy Zbigniewem Czerwińskim, kandydatką Nowej Lewicy Beatą Urbańską oraz adwokatem Przemysławem Plewińskim, który będzie ubiegał się o urząd prezydenta Poznania jako kandydat Trzeciej Drogi.