Prezydent Andrzej Duda powinien pojawić się na debacie zorganizowanej przez inne telewizje; skoro ja miałem odwagę być w TVP, "to może pan prezydent też powinien się wykazać odwagą"- powiedział kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski pytany był na konferencji prasowej w Tczewie (woj. pomorskie), czy gdyby pojawiła się taka propozycja, to zechciałby wziąć udział w debacie organizowanej przez TVP przed II turą wyborów. Ja już byłem w TVP. I widzieliśmy, jak wyglądała ta debata w TVP. Debata w TVP zajmuje się po prostu tylko i wyłącznie tematami zastępczymi - odpowiedział kandydat KO.

Zwrócił się też z apelem do Telewizji Polskiej: "Nie bójcie się, nie róbcie ustawki kolejnej". Dlatego, że te ustawki strasznie męczą, męczą te wasze wieczne manipulacje, wyolbrzymianie problemów. Po prostu spróbujcie się porozumieć z innymi telewizjami, nie bójcie się, inni dziennikarze nie gryzą- dodał.

"Dobrze byłoby, gdyby prezydent odpowiadał również na pytania, których nie zna"

W opinii Trzaskowskiego, prezydent Andrzej Duda powinien pojawić się na debacie zorganizowanej przez inne telewizje. Skoro ja miałem odwagę być w TVP, to może pan prezydent też powinien się wykazać odwagą - zaznaczył.

Natomiast skoro mówimy o porozumieniu, to ja nie widzę problemu, żeby odbyła się debata TVN z innymi portalami i nie widzę problemu, żeby później telewizja publiczna próbowała się porozumieć z innymi telewizjami, niezależnymi, żeby zorganizować debatę w takiej formule, w której dziennikarze od lewa do prawa będą mogli zadawać pytania. Ja nie mam proszę państwa, jak widzicie, problemów z pytaniami zadawanymi przez TVP, ja na nie odpowiadam, nawet jak są czasami absurdalne - powiedział Trzaskowski.

Natomiast - jak dodał - "dobrze byłoby, gdyby prezydent Andrzej Duda odpowiadał również na pytania, których nie zna". To jest trochę dla niektórych wymagające. I ja uważam, że to by dobrze zrobiło panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie - podkreślił kandydat KO.

Duda: Niech się media dogadają

Prezydent Andrzej Duda dziś w czasie wizyty w Parzniewie (woj. mazowieckie) wyraził chęć zmierzenia się w debacie przed II turą wyborów z Trzaskowskim. Zasugerował jednak, że powinna się odbyć jedna taka debata - zorganizowana wspólnie przez największe polskie telewizje.

Niech się media dogadają, mamy trzy wielkie telewizje w Polsce, jest TVP, jest Polsat, jest TVN, proszę się dogadać ze sobą, zrobić jedną wielką debatę, w której będą mogły się jeszcze inne media dołączyć i w ten sposób spokojnie przeprowadzimy tę debatę - mówił prezydent Andrzej Duda w Parzniewie. Deklaruję, że wezmę udział w debacie, tylko proszę, żeby ją tak zorganizować - dodał.

Trzaskowski już wczoraj odpowiedział na zaproszenie

W poniedziałek Trzaskowski poinformował na Twitterze, że dostał zaproszenie na debatę organizowaną wspólnie przez stacje TVN i TVN24 oraz portale Onet i WP.pl. Ja stawiam sprawę jasno - chciałem debaty, chcę debaty, będę na debacie! - zadeklarował Trzaskowski.

Natomiast jak donosi portal wPolityce.pl, debatę z udziałem prezydenta Dudy i Trzaskowskiego planuje też Telewizja Polska. Debata ma się odbyć 6 lipca w Końskich (Świętokrzyskie) z udziałem publiczności. Prezydent Duda weźmie w niej udział - zapowiedział rzecznik jego sztabu wyborczego Adam Bielan.