O prawa osób LGBTI - lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i interpłciowych - zawarte w Europejskiej Deklaracji Równości zobowiązały się walczyć m.in. Wiosna Biedronia, Nowoczesna i Lewica Razem. Pod dokumentem nie podpisały się Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe.

Listę partii i polityków, którzy podpisali się pod Europejską Deklaracją Równości, przedstawiono podczas konferencji zorganizowanej m.in. przez Kampanię Przeciw Homofobii przed Sejmem.

Jak poinformowano, inicjatywę poparło siedem partii kandydujących do europarlamentu: Zieloni, Nowoczesna, Wiosna Biedronia, SLD, Razem, Unia Pracy i Ruch Sprawiedliwości Społecznej.

Prawa osób LGBTI do szafy postanowiła schować Platforma Obywatelska, która nie podpisała Deklaracji. Wśród sygnatariuszy nie zobaczymy również PSL - informuje Kampania Przeciw Homofobii w oświadczeniu.

Stowarzyszenie wyjaśnia, że spośród 77 kandydatów Platformy Obywatelskiej starających się o mandat w Parlamencie Europejskim tylko 9 złożyło pod Deklaracją swój podpis. Są wśród nich są m.in. prof. Danuta Huebner, Michał Boni, Janina Ochojska i Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Akcję zbierania podpisów i poparcia partii politycznych startujących w wyborach do europarlamentu pod Europejską Deklaracją Równości organizacje społeczne działające na rzecz osób LGBTI w Polsce rozpoczęły 21 marca.

Deklaracja zawiera pięć punktów. Pierwszym jest "wzmocnienie ochrony prawnej na rzecz osób LGBTI". Kolejnym "zapewnienie bezpieczeństwa dla osób i organizacji, które zajmują się kwestiami społeczności LGBTI".

Trzeci punkt Deklaracji to "bycie sojusznikiem/sojuszniczką głosów, które nie są reprezentowane".

Dla nas jest bardzo trudne, że za nas się bardzo często zabiera głos. Nie zaprasza się nas do parlamentu, nie zaprasza się do innych instytucji i nie pyta, co się z nami dzieje. Proszę zobaczyć, jak to wygląda teraz. Rozmawia się o nas bez nas - podkreślała podczas marcowej konferencji prasowej Mirosława Makuchowska z Kampanii Przeciw Homofobii.

Czwarty punkt Deklaracji dotyczy "uczynienia UE liderem w kwestii praw osób LGBTI".

Jak zaznaczyła Makuchowska: jest tak już teraz, ale po wyborach może się to zmienić. Chcemy tę sytuację utrzymać - podkreśliła.

Ostatni punkt Deklaracji mówi o "wspieraniu społeczności LGBTI przez użycie swojego mandatu poselskiego".

To - jak wyjaśniała Makuchowska - "ta odpowiedzialność za władzę, ‘mam mandat poselski’, za tym idzie konkretne zobowiązanie - również na rzecz naszej społeczności".

PEŁNY TEKST EUROPEJSKIEJ DEKLARACJI RÓWNOŚCI ZNAJDZIESZ TUTAJ >>>>