Polscy biskupi w liście skierowanym do wiernych zachęcili do wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zaapelowali o głosowanie zgodne z "właściwie ukształtowanym sumieniem".

Polscy biskupi w liście skierowanym do wiernych zachęcili do wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zaapelowali o głosowanie zgodne z "właściwie ukształtowanym sumieniem".
Biskupi apelują o głosowanie zgodne z "właściwie ukształtowanym sumieniem" / Jacek Bednarczyk /PAP


Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski podkreśliła, że "od wyników tych wyborów będzie zależał nie tylko kształt polityczny, ale także duchowy Unii Europejskiej".

"Polska należy do Unii od 2004 roku. Stało się to również dzięki osobistemu zaangażowaniu Ojca Świętego Jana Pawła II, który w członkostwie naszego państwa w tej instytucji dostrzegał nie tylko szansę na rozwój Polski pod względem materialnym i cywilizacyjnym, ale również szansę dla Unii, która będzie mogła czerpać z duchowego skarbca naszej ojczyzny. W konsekwencji przed Europą otworzy to - jak często głosił to Papież - możliwość oddychania obydwoma płucami, a przez to trwania przy jej chrześcijańskich korzeniach" - zaznaczyli biskupi.

Hierarchowie przypomnieli słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Gnieźnie 3 czerwca 1997 roku Jan Paweł II w obecności pięciu prezydentów państw Europy Środkowej i Wschodniej. "Bez Chrystusa nie można budować trwałej jedności. Nie można tego robić, odcinając się od tych korzeni, z których wyrosły narody i kultury Europy i od wielkiego bogactwa minionych wieków. Jakże można liczyć na zbudowanie wspólnego domu dla całej Europy, jeśli zabraknie cegieł ludzkich sumień wypalonych w ogniu Ewangelii, połączonych spoiwem solidarnej miłości społecznej, będącej owocem miłości Boga?" - mówił wtedy papież. 

"Bardzo zachęcamy was, drodzy siostry i bracia, do wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego i głosowania zgodnego z właściwie ukształtowanym sumieniem" - napisali hierarchowie. "Modląc się do Boga - za wstawiennictwem świętych patronów Europy i Polski - o dobrą przyszłość Europy, a także o dobrą przyszłość naszej ojczyzny, z serca wam błogosławimy" - dodali.