Szef MSWiA Mariusz Kamiński podpisał w rozporządzenie zaostrzające ograniczenie wjazdu do Polski przez obywateli Rosji. Dokument został opublikowany w Dzienniku Ustaw. „Tylko szerokie, dotkliwe sankcje mogą w zdecydowany sposób uderzyć w reżim Władimira Putina” - podkreślił minister.

Projekt nowelizacji rozporządzenia MSWiA, zgodnie z którym Rosjanie podróżujący w celach turystycznych, biznesowych, kulturalnych i sportowych nie wjadą do Polski zza granicy zewnętrznej UE, w poniedziałek ukazał się w Rządowym Centrum Legislacji. Restrykcje obejmą wszystkie przejścia graniczne, a od 26 września również lotnicze i morskie.

Rozporządzenie podpisał już minister Kamiński. Jak przypomniał, nowe ograniczenia to efekt wspólnych uzgodnień Polski, Estonii, Litwy i Łotwy. Dokument został opublikowany w Dzienniku Ustaw.

"Tylko szerokie, dotkliwe sankcje mogą w zdecydowany sposób uderzyć w reżim Putina" - napisał szef MSWiA na Twitterze.

To nie jest całkowity zakaz wjazdu

Nowela wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia w Dzienniku ustaw. Późniejszy termin dla ograniczeń na lotniskach i w portach morskich (26 września) ma natomiast umożliwić przewoźnikom dostosowanie się do nowych przepisów.

W uzasadnieniu wyjaśniono, że jeśli przewoźnik zabierze na pokład osobę, która nie posiada uprawnienia do wjazdu na terytorium UE przez polskie przejście graniczne, będzie zobowiązany do jej odtransportowania na własny koszt.

Nowe restrykcje nie oznaczają całkowitego zakazu wjazdu dla Rosjan. W mocy utrzymane są wyjątki, które zostały uzgodnione przez Polskę i państwa bałtyckie, a na celu mają m.in. dalsze wspieranie przeciwników prezydenta Rosji Władimira Putina. Wśród wyjątków są m.in. dysydenci, przypadki humanitarne, a także posiadacze zezwoleń na pobyt, kierowcy transportowi i członkowie misji dyplomatycznych.

Wspólne regionalne stanowisko w sprawie ograniczenia możliwości podróżowania Rosjan do Unii Europejskiej na początku września uzgodnili premierzy Polski, Estonii, Litwy i Łotwy. "Inicjatywa ma na celu zmobilizowanie pozostałych państw członkowskich Unii Europejskiej i jej instytucji do przyjęcia wspólnego stanowiska w zakresie ograniczenia, innych niż całkowicie niezbędne, podróży obywateli rosyjskich" - podkreśliło w poniedziałek MSWiA.

Dodatkowo, w szczególnych przypadkach komendant placówki Straży Granicznej, po uzyskaniu zgody Komendanta Głównego Straży Granicznej, może zezwolić na wjazd cudzoziemców na terytorium Polski.

"Jak mają się nauczyć demokracji, skoro nigdy nie wyjadą do kraju demokratycznego?"

Ograniczenie możliwości wjazdu Rosjan do krajów UE było jednym z tematów poruszonych w Popołudniowej rozmowie w RMF FM. 

Sama instytucja wizy polega na tym, że daje się komu się chce. Nie jestem za tym, żeby masowo dawać wizy, bo wiza jest według mnie instytucja uznaniową. Natomiast jak oni się mają nauczyć demokracji, skoro nigdy nie wyjadą do kraju demokratycznego? Może mam troszkę inny pogląd niż część osób. Znam wielu kolegów partyjnych, którzy byli za socjalizmem, ale gdy wracali ze stypendium w Niemczech zmienili zdanie - stwierdziła w internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM Hanna Gronkiewicz-Waltz, była prezydent stolicy i była prezes NBP.