Rosyjska Flota Czarnomorska wycofała część swoich okrętów podwodnych z portu w Sewastopolu na Półwyspie Krymskim do Noworosyjska w Kraju Krasnodarskim w południowej Rosji - poinformował brytyjski resort obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Relokacja jest prawdopodobnie spowodowana niedawną zmianą poziomu zagrożenia w obliczu zwiększonych ukraińskich zdolności do uderzeń dalekiego zasięgu - oceniono w raporcie.

"W ciągu ostatnich dwóch miesięcy zaatakowano siedzibę dowództwa floty i główną bazę lotnictwa floty" - dodało brytyjskie ministerstwo obrony.

Według wywiadu brytyjskiego zapewnienie Flocie Czarnomorskiej stałej bazy na Krymie było prawdopodobnie jednym z motywów działania rosyjskiego prezydenta Władimira Putina w 2014 roku i aneksji półwyspu. Teraz jednak bezpieczeństwo bazy zostało zagrożone przez trwającą inwazję Rosji na Ukrainę.

Rosjanie przerzucają system obrony przeciwlotniczej

Z kolei fiński portal Yle donosił wczoraj, że Rosja przerzuca systemy obrony przeciwlotniczej S-300 spod Petersburga na południe, prawdopodobnie na Ukrainę. Niektóre z czternastu baz obrony powietrznej, które otaczały drugie co do wielkości miasto w Rosji, są teraz puste.

Fiński portal Yle przeanalizował zdjęcia satelitarne rosyjskich baz obrony powietrznej wokół Petersburga - widać na nich, że część systemów zniknęła w ostatnich miesiącach.

"Petersburg, drugie co do wielkości miasto w Rosji, był otoczony pierścieniem 14 baz obrony powietrznej. Teraz niektóre z nich są puste" - pisze Yle.

Cytowany przez portal ekspert wojskowy Marko Eklund ocenił, że "cztery bazy zostały całkowicie opróżnione". Oprócz tego, z niektórych baz wokół Petersburga wywieziono część systemów przeciwrakietowych i przeciwlotniczych. "Najprawdopodobniej na Ukrainę" - ocenia Yle.

Według Eklunda, przemieszczenie tego uzbrojenia nie powinno istotnie osłabić rosyjskiej obrony, ponieważ usunięto "najstarszy sprzęt".

"Najprawdopodobniej usuwane jest przede wszystkim wyposażenie starych systemów (przeciwlotniczych) S-300"- ocenił Eklund. Na miejscu pozostają natomiast nowsze i mające dwukrotnie większy zasięg systemy S-400.