Moskwa nie jest zainteresowana inwazją na "Polskę, Łotwę czy gdziekolwiek indziej" – oświadczył Władimir Putin w wywiadzie, jakiego udzielił Tuckerowi Carlsonowi. To amerykański komentator, znany z prorosyjskich i proputinowskich poglądów. Wywiad został nagrany we wtorek w Moskwie i wykorzystany przez kremlowską propagandę.

Rosyjskie media państwowe obszernie relacjonowały wizytę Tuckera Carlsona w Moskwie, a on sam ogłosił w tym tygodniu z wielką pompą, że przeprowadza wywiad z Władimirem Putinem.

Jak pisze agencja AFP, to pierwszy wywiad, jakiego rosyjski dyktator udzielił zachodniemu dziennikarzowi od czasu, gdy prawie dwa lata temu - 24 lutego 2022 roku - Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę.

Carlson opublikował wywiad w swoich mediach społecznościowych. Jak piszą zagraniczne portale, trwająca dwie godziny rozmowa bardziej przypominała talk-show. Carlson i Putin poruszali kwestie wojny w Ukrainie, NATO, rosyjskiej historii i relacji Moskwy ze Stanami Zjednoczonymi.

Putin: Nie jesteśmy zainteresowani Polską

Putin, zapytany, czy wyobraża sobie scenariusz, w którym wysłałby rosyjskie wojska do Polski, członka NATO, odpowiedział: Tylko w jednym przypadku, jeśli Polska zaatakuje Rosję. Dlaczego? Ponieważ nie jesteśmy zainteresowani Polską, Łotwą ani żadnym innym miejscem. Dlaczego mielibyśmy to robić? Po prostu nie mamy żadnego interesu. 

Zachodni analitycy przypominają, że przed 24 lutego 2022 roku Władimir Putin również zapewniał, że Rosja nie zaatakuje Ukrainy. 

Putin podkreślił, że Rosja nie przegra wojny na Ukrainie. To nigdy nie nastąpi. Wydaje mi się, że teraz też rządzący na Zachodzie mają tego świadomość - stwierdził.

Tucker Carlson - co o nim wiadomo

Kreml poinformował wcześniej, że Putin zgodził się na wywiad z Tuckerem Carlsonem, ponieważ podejście byłego komentatora prawicowej stacji Fox News różniło się od "jednostronnych" relacji o wojnie na Ukrainie w wielu zachodnich serwisach informacyjnych. 

Uważa się - jak pisze AFP - że Carlson ma bliskie powiązania z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem, który ma być kandydatem Partii Republikańskiej w listopadowych wyborach prezydenckich. 

Tucker Carlson, znany także z propagowania teorii spiskowych, został zwolniony z Fox News w 2023 roku po tym, jak stacja otrzymała wiele pozwów sądowych za szerzoną przez niego dezinformację.