Podczas trwającej przerwy operacyjnej w Donbasie wojska rosyjskie kontynuują pomniejsze operacje i przygotowują się do rozpoczęcia ofensywy na dużą skalę - ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną. Kanada nałożyła nowe sankcje na Rosję. Tym razem dotyczą one osób i instytucji rozpowszechniających dezinformacje - poinformowała minister spraw zagranicznych Melanie Joly. Rosyjska organizacja Gulagu.net, zajmująca się obroną praw więźniów poinformowała, że otrzymała sygnały o naborze więźniów na wojnę przeciwko Ukrainie z kolonii karnych w różnych regionach Rosji, m.in. w republice Mordowii i obwodzie niżnienowogrodzkim. Na wschodzie i południu Ukrainy Rosjanie przeprowadzili kilka ostrzałów - są zabici i ranni. Najważniejsze informacje o rosyjskiej inwazji na Ukrainę w naszej relacji z dnia 09.07.2022.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

22:25

Według informacji portalu tygodnika "Spiegel", powołującego się na źródła w rządzie Niemiec, władze w Berlinie po tygodniach starań znalazły producenta, który jest w stanie dostarczyć amunicję do samobieżnych dział przeciwlotniczych Gepard, obiecanych Ukrainie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze systemy trafią do tego kraju jeszcze w lipcu - dodaje gazeta.

Do tej pory zaopatrzenie w amunicję do Gepardów uważano za problem, gdyż do dyspozycji pozostawało jedynie niespełna 60 tys. sztuk specjalnych pocisków 35 mm. Amunicja od norweskiego producenta ma być testowana już w przyszłym tygodniu na poligonie Bundeswehry w Putlos na północy kraju - pisze "Spiegel".

22:05

Terrorystyczne działania sił rosyjskich można powstrzymać tylko nowoczesną i silną bronią - oświadczył wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W opublikowanym wieczorem nagraniu prezydent poinformował, że w ciągu ostatniej doby siły rosyjskie uderzały w Mikołajów, Charków, Krzywy Róg, powiaty obwodu zaporoskiego.

"Uderzano w osiedla mieszkaniowe - całkowicie świadomie, celowo - w zwykłe budynki, obiekty cywilne, ludzi" - podkreślił. Są zabici i ranni. Zaznaczył, że również w Donbasie nie ustają silne ataki rosyjskiej artylerii.

21:32

Pięć osób zostało rannych w sobotę w rosyjskich ostrzałach obwodu sumskiego na północy Ukrainy - poinformował szef władz tego regionu Dmytro Żywycki.

Gubernator przekazał, że Rosjanie ostrzelali trzy hromady (gminy) w regionie. Ataki prowadzono z samolotu, który nie przekroczył ukraińskiej granicy państwowej, oraz z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych i moździerzy. Z samolotu wystrzelono 14 pocisków. Łącznie rannych zostało pięć osób.

21:31

W związku z wyzwoleniem Wyspy Węży od sił rosyjskich statki transportujące produkcję rolną mogą korzystać z kanału Bystre w ukraińskiej części delty Dunaju - poinformowało ukraińskie ministerstwo infrastruktury.

21:17

Siły rosyjskie ostrzeliwały w sobotę całą linię frontu w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy, jak również miejscowości na tyłach; zginęły trzy osoby, a 23 zostały ranne - podał szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko na Telegramie.

Dzielnice mieszkalne Konstantynówki ostrzeliwano co najmniej pięć razy. Na razie wiadomo o jednej osobie zabitej i 18 rannych.

Jedna osoba zginęła w Marjince i jedna w wiosce Perejizne. Cztery osoby odniosły obrażenia w miejscowości Zajcewe, a jedna w Perejiznem.

Oprócz tego siły rosyjskie co najmniej 10-krotnie ostrzelały Awdijiwkę, celem ataków były też Pawliwka i Nowoseliwka.

21:04

Od początku inwazji w walkach i ostrzałach zginęło 100 ukraińskich sportowców i trenerów, czterech zostało rannych, a 22 trafiło do rosyjskiej niewoli - poinformował minister młodzieży i sportu Wadym Gucait.

Podkreślił, że "ponad trzy tysiące uzbrojonych sportowców broni Ukrainy i całej Europy". 

20:52

Siły ukraińskie odparły rosyjskie ataki na kilku kierunkach, m.in. słowiańskim i donieckim - poinformował w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Na kierunku słowiańskim siły rosyjskie użyły artylerii, chcąc podjąć próbę przesunięcia się w kierunku Izium-Słowiańsk, a lotnictwo rosyjskie atakowało w okolicach miejscowości Czepil i Bohorodyczne. Siły ukraińskie odparły wszystkie próby szturmu w kierunkach Dowhenke-Kransopole i Pasika-Dołyna, zmuszając napastnika do wycofania się. Siły rosyjskie zaminowały zdalnie część drogi w pobliżu Wełykiej Komyszuwachy.

Na kierunku donieckim siły rosyjskie ostrzeliwały pozycje ukraińskie oraz miejscowości w pobliżu linii frontu, a także przeprowadziły zwiad przy użyciu drona w okolicy Kramatorska. Siły ukraińskie udaremniły rosyjską próbę natarcia w kierunku Zołotariwka-Werchniokamjanske.

Na kierunku awdijiwskim, kurachowskim, nowopawliwskim i zaporoskim żołnierze rosyjscy ostrzeliwali pozycje ukraińskie. Próbowali także szturmować w kierunku Jasynuwata-Awdijiwka, ale bez powodzenia. Fiaskiem zakończyła się też próba przesunięcia się sił rosyjskich w okolicach Marjinki.

19:32

Jak poinformował dziennikarz "Komsomolskiej Prawdy" Dmitrij Steszin, tzw. sąd samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej skazał na śmierć dwóch członków batalionu Azow. Według niego, obaj bojownicy "strzelali do ludzi dla zabawy" oraz "szydzili ze zwłok".

Doniesień na razie nie potwierdziły władze w Doniecku. 

18:35

Siły rosyjskie przeprowadziły ataki rakietowe na kilka miejscowości na wschodzie i południu Ukrainy, co doprowadziło do ofiar wśród ludności cywilnej; zginęło sześć osób, a 10 doznało obrażeń - poinformowała w sobotę BBC, powołując się na przedstawicieli władz regionalnych.

Cztery osoby cywilne poniosły śmierć w wyniku rosyjskiego ostrzału miasta Siewiersk w obwodzie donieckim - podał szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.

Atakowano też okolice Drużkiwki w tym samym regionie, jak również - według relacji mieszkańców - okolice Konstantynówki.

Celami ostrzałów były też miasta Charków, Mikołajów i Krzywy Róg. W Charkowie rosyjskie rakiety trafiły w dzielnice mieszkalne. "Troje cywilów, wśród nich jedno dziecko, hospitalizowano" - oznajmił szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow. Dodał, że kolejnych czworo rannych opatrzono na miejscu.

18:22

Ukraińskie władze apelują do mieszkańców okupowanego obwodu chersońskiego, by ewakuowali się z regionu, ze względu na trwające działania wojenne. Jak przekazał zastępca przewodniczącego rady obwodowej Jurij Sobolewski, ci którzy uciec nie mogą, powinni szukać schronienia, wody i żywności.

Ukraińska armia prowadzi ofensywę w celu odbicia obwodu chersońskiego z rąk Rosjan. W ostatnim czasie odnieśli na tamtejszym froncie kilka sukcesów. 

17:20

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwolnił pięciu ambasadorów ukraińskich, w tym ambasadora w Niemczech Andrija Melnyka - wynika z opublikowanych w sobotę dekretów szefa państwa. Zełenski zwolnił też ambasadorów na Węgrzech, w Norwegii, Czechach i Indiach.

17:18

Rosjanie znowu zaatakowali Mikołajów rakietami. Zniszczone zostały budynki mieszkalne i prywatnych przedsiębiorstw. Nikt nie został poszkodowany - poinformowały władze miasta.

16:57

Rosja czeka na możliwość, by zrobić przerwę w działaniach zbrojnych na Ukrainie, odbudować swoje siły i wznowić ofensywę w przyszłym roku - mówi były dowódca armii USA w Europie gen. Ben Hodges, cytowany w sobotę przez ukraiński portal Espreso.

Okupanci nie są w stanie rekompensować swoich strat bojowych, dlatego koncentrują wysiłki na wywiezieniu broni i wojskowych z Kaliningradu, z granic Finlandii, z Krymu i z zakątków Rosji. Brakuje im zasobów ludzkich - uważa amerykański wojskowy.

Wyczekują możliwości zrobienia przerwy i odbudowania się, by kontynuować działania ofensywne w następnym roku - dodaje Hodges.

15:55

W koloniach karnych w różnych regionach Rosji rekrutuje się więźniów do udziału w inwazji w Ukrainie - poinformował portal Gułagu.net. Źródła mówią o działaniach w placówkach w Niżnym Nowogrodzie, Kraju Krasnodarskim i Republice Mordowii. 

15:04

Ukraińskie siły minują niebezpieczne odcinki granicy z Białorusią i instalują tam zapory inżynieryjne - poinformował dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Najew.

15:00

W okupowanym przez siły rosyjskie Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy okupanci i kolaboranci kradną samochody - podaje w sobotę ukraiński wywiad wojskowy (HUR). Często auta są później znajdowane u bojowników tzw. milicji samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, a próby odzyskania własności nie mają sensu i mogą być ryzykowne - dodano.

W mieście szybko rośnie liczba kradzieży prywatnych środków transportu, które nie zostały zniszczone - czytamy w komunikacie. Samochody - niezależnie od wartości - kradzione są z otwartych parkingów, jak i z zamkniętych garaży.

Samochody znikają w dzień i w nocy, kiedy w mieście trwa godzina policyjna. Do kradzieży wykorzystywane są często lawety. Z tego można wywnioskować, że grabieżą zajmują się bezpośrednio przedstawiciele okupacyjnej administracji i związani z nią miejscowi kolaboranci - dodaje HUR.

14:58

Dwadzieścia zdalnie sterowanych rosyjskich pocisków artyleryjskich kalibru 152 mm znalazła ukraińska straż graniczna na drodze prowadzącej do Charkowa na północnym wschodzie kraju - poinformowała straż graniczna w sobotę na Telegramie.

Funkcjonariusze podczas działań kontrowersyjnych wykryli na odcinku drogi do Charkowa oznaki zdalnego minowania i natychmiast zawiadomili o tym Państwową Służbę ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

14:34

W Kijowie rozpoczęły się zajęcia wojskowe dla cywilów - poinformował mer stolicy Ukrainy Witalij Kliczko. W pierwszej kolejności szkoleni będą pracownicy służb komunalnych i administracji państwowej. Zajęcia dotyczą np. udzielania pierwszej pomocy.

Umiejętność udzielania pierwszej pomocy władze uznają za szczególnie potrzebną. "80 proc. osób zabitych podczas działań bojowych stanowią ludzie, którzy tracą dużo krwi. Ważne jest, by wiedzieć, jak w warunkach wojny można rannemu uratować życie" - powiedział Kliczko. Jego wypowiedź przekazał portal Ukraińska Prawda.

13:50

Ostrzelany w czwartek przez rosyjskie siły zbrojne statek Millennial Spirit, pływający pod banderą Mołdawii, mógł skazić wody Morza Czarnego. Na jednostce, jak informują w sobotę mołdawskie media, znajdowało się 500 ton oleju napędowego.

13:32

Co najmniej 10 tysięcy mieszkańców Mariupola jest przetrzymywanych w więzieniach filtracyjnych, do których zostali skierowani z obozów filtracyjnych - oświadczył doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

"Mieszkańcy Mariupola jako pierwsi przekonali się osobiście o istnieniu obozów filtracyjnych. Początkowo media światowe odnosiły się do tych informacji z niedowierzaniem, bo w XXI wieku trudno sobie wyobrazić takie nieludzkie działania" - napisał Andriuszczenko w Telegramie.

13:09

Wojska rosyjskie wciąż niszczą pola w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, ostrzeliwując je pociskami zapalającymi, spłonęły już setki hektarów pszenicy, jęczmienia i innych zbóż - informuje policja regionu.

Płoną też lasy i strefy ochronne. Ofiarą ostrzałów padają tereny zamieszkane - zarówno okupowane, jak i odbite przez siły ukraińskie - wynika z komunikatu.

13:04

Zdaniem ukraińskiego oficera Jurija Koczewenki, który w 2014 roku poszedł walczyć na front jako ochotnik, Ukraina powinna przygotowywać się do długotrwałej wojny z Rosją. Może ona potrwać nawet kilka lat - mówi Koczewenko w wywiadzie dla Głosu Ameryki.

12:54

Siedem osób zostało rannych w wyniku dzisiejszego ataku na Charków - informuje NEXTA.

12:37

Przedstawiciele 19 państw oraz Unii Europejskiej spotkali się na indonezyjskiej wyspie Bali w ramach obrad G20. Dyplomaci rozmawiali o tym, jak zakończyć wojnę w Ukrainie i zapobiec kryzysowi żywnościowemu na świecie. "W najbliższych dniach zobaczymy czy Rosja zrozumiała wiadomość płynącą ze szczytu G20" - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken. Polityk oświadczył również, że wezwał Chiny do potępienia rosyjskiej agresji na Ukrainę. Rozmowa Blinkena z szefem chińskiego MSZ Wangiem Yi trwała pięć godzin.

11:34

Lekarzom w Krzywym Rogu nie udało się uratować 20-latki, ciężko rannej w porannym ostrzale miasta. Wcześniej potwierdzono śmierć 41-letniej kobiety. Rosjanie ostrzelali miasto z terytorium obwodu chersońskiego.

20-latka trafiła do szpitala z poważnymi obrażeniami serca i wątroby.

11:10

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył życzenia wyznawcom islamu w swoim kraju z okazji Święta Ofiarowania (znanego także jako Kurban Bajram bądź Id al-Adha) - jednej z dwóch najważniejszych uroczystości muzułmańskich w roku religijnym.

"Gościnność, hojność i ofiarność - to wartości moralne zawsze szanowane w rodzinach muzułmańskich" - napisał Zełenski w pozdrowieniu, o którym poinformowała agencja Ukrinform.

Podkreślił, że wspólnota muzułmańska na Ukrainie bierze aktywny udział w procesach społecznych w kraju. Zapewnił, że "ciężkie próby i straty, które przyniosła agresja rosyjska" jeszcze bardziej wzmocniły i zjednoczyły społeczeństwo ukraińskie.

11:08

Sekretarz stanu USA Antony Blinken oświadczył, że wezwał Chiny do potępienia rosyjskiej agresji na Ukrainie. Szef amerykańskiej dyplomacji spotkał się na indonezyjskiej wyspie Bali ze swoim chińskim odpowiednikiem Wangiem Yi.

"To jest naprawdę czas, kiedy wszyscy musimy razem stanąć, tak jak robiły to kolejne kraje G20, aby potępić agresję i żądać między innymi, aby Rosja zezwoliła na dostęp do żywności zablokowanej na Ukrainie" - powiedział Blinken i dodał, że widzi "żadnych oznak" chęci współpracy ze strony Rosji.

10:48

Rosyjska organizacja Gulagu.net, zajmująca się obroną praw więźniów poinformowała, że otrzymała sygnały o naborze więźniów na wojnę przeciwko Ukrainie z kolonii karnych w różnych regionach Rosji, m.in. w republice Mordowii i obwodzie niżnienowogrodzkim.

10:25

W ciągu doby wojska rosyjskie straciły na Ukrainie blisko 300 żołnierzy - podaje w komunikacie sztab generalny armii Ukrainy. Ogółem przeciwnik stracił ok. 37200 ludzi, a także 1638 czołgów i 3,8 tys. transporterów opancerzonych.

09:58

Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak wziął udział w wizycie szefów służb ratowniczych z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii w Ukrainie. Podczas wizyty szef polskich strażaków podpisał "Memorandum porozumienia".

09:55

W wyniku ostrzału Krzywego Rogu w obwodzie dniepropietrowskim zginęła 41-letnia kobieta, a dwie inne osoby trafiły do szpitala - powiadomił szef władz obwodowych Wałentyn Rezniczenko. Rosjanie ostrzelali miasto z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych z terytorium obwodu chersońskiego.

Uszkodzone zostały także budynek szkoły i kilka domów.

09:23

Wojska rosyjskie atakują nie tylko na zachód od Lisiczańska, lecz próbują wkroczyć do obwodu donieckiego na kilku kierunkach wzdłuż granicy z obwodem ługańskim - powiadomił Serhij Hajdaj, szef wojskowej administracji obwodu ługańskiego.

"Jak na razie żadnej pauzy operacyjnej, ogłoszonej przez przeciwnika, nie obserwujemy. On atakuje i ostrzeliwuje naszą ziemię z tą samą intensywnością, jak wcześniej" - napisał Hajdaj na Telegramie w sobotę rano.

09:20

Przesuwane w kierunku granicy z Ukrainą rosyjskie siły rezerwy przeważnie używają jako podstawowego środka transportu przestarzałych pojazdów opancerzonych MT-LB - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

08:21

Podczas trwającej przerwy operacyjnej w Donbasie wojska rosyjskie kontynuują pomniejsze operacje i przygotowują się do rozpoczęcia ofensywy na dużą skalę - ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną.

08:19

Rosja posiada w krajach Zachodu 300 mld dolarów rezerw, które są w całości zablokowane. Ogólnie za granicą aktywa sektora prywatnego Rosji są warte, według "Economist", 1 bilion dolarów, z czego do tej pory udało się zamrozić zaledwie 30-50 mld dolarów, należących do rosyjskich oligarchów i przedstawicieli władz.

08:18

Od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 4,643 mln osób - przekazała Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy wjechało 23,1 tys. osób.

W piątek z Polski na Ukrainę odprawiono 22,5 tys. osób, a od początku wojny to 2,706 mln osób.

08:11

Decyzja w sprawie przekazania Niemcom serwisowanej w Kanadzie turbiny dla gazociągu Nord Stream 1 jeszcze nie zapadła - poinformował minister zasobów naturalnych Jonathan Wilkinson. Zwrot urządzenia byłby złamaniem sankcji, nałożonych przez Ottawę na Rosję.

07:38

Sankcje UE wobec Rosji nie są skuteczne. To nie jest wojna prezydenta Rosji Władimira Putina z Ukrainą, ale jest to wojna Rosji z Ukrainą. Sankcjami trzeba objąć całe społeczeństwo rosyjskie - mówi w rozmowie z PAP były szef MSZ, europoseł Witold Waszczykowski.

07:17

Na Morzu Czarnym przy Ukrainie znajdują się rosyjskie jednostki dysponujące w sumie 20 pociskami typu Kalibr - powiadomiło ukraińskie wojsko. Jak podano, ze względu na sztormową pogodę, Rosjanie zmniejszyli ilość okrętów w akwenie.

07:11

Wojska rosyjskie próbowały przejąć kontrolę nad Wuhłehirską elektrownią cieplną, znajdującą się w Switłodarsku w obwodzie donieckim, jednak siły ukraińskie im to uniemożliwiły - poinformował w komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Wskazano w nim, że ostrzały z obu stron trwają wzdłuż linii frontu na kierunkach m.in.: Awdijiwki, Kurachowego i Nowopawliwki

07:09

Celem rosyjskich rakiet i bomb na Ukrainie są obiekty cywilne, m.in. domy mieszkalne, szpitale, teatry, szkoły i centra handlowe. W Kijowie, Krzemieńczuku, Charkowie, Mariupolu, Kramatorsku, Mikołajowie setki cywilów zginęły w wyniku rosyjskich ataków rakietowych i bombowych.

W fałszywych raportach z frontu Moskwa przekonuje, że atakuje tylko cele wojskowe i używa broni precyzyjnej. Od pierwszych dni wojny zarówno na froncie, gdzie ostrzał prowadzony jest ze wszystkich rodzajów uzbrojenia, a agresor stosuje metodę "spalonej ziemi", jak i w głębi kraju, gdzie uderzają rosyjskie rakiety manewrujące, celem stają się zwykli mieszkańcy.  

"Strona rosyjska ewidentnie akceptuje to, że w przeprowadzanych przez nią atakach będą ofiary cywilne i że jest małe prawdopodobieństwo trafienia w cele wojskowe" - mówi Mariusz Cielma, redaktor naczelny "Nowej Techniki Wojskowej".

06:12

Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy (MKIP) odnotowało 417 epizodów rosyjskich zbrodni wojennych na ukraińskim dziedzictwie kulturowym - poinformował Ukrinform, cytując wpis ministerstwa na Facebooku.

06:11

Kanada nałożyła nowe sankcje na Rosję. Tym razem dotyczą one osób i instytucji rozpowszechniających dezinformacje - poinformowała minister spraw zagranicznych Melanie Joly.

"Rosyjska machina propagandy musi odpowiedzieć za swoje kłamstwa" - powiedziała Joly cytowana w komunikacie kanadyjskiego MSZ. Sankcjami objęto 29 osób i 15 podmiotów będących własnoscią rosyjskiego rządu lub przez ten rząd kontrolowanych. Na liście jest m.in szef działu zagranicznego Russia Today (RT) Sumbatowicz Gasparyan.

06:10

Prezydent USA Joe Biden podziękował personelowi Centralnej Agencji Wywiadowczej za ostrzeżenie świata o planach rosyjskiego prezydenta Władimira Putina dotyczących inwazji na Ukrainę i pochwalił to, co nazwał "cichą odwagą szpiegów Ameryki".

Biden powiedział, że informacje zebrane przez CIA ujawniły plany Putina i pozwoliły Waszyngtonowi ostrzec inne kraje przed wojną.

"To dzięki niesamowitej pracy naszych specjalistów wywiadu byliśmy w stanie uprzedzić świat, o tym co Władimir Putin planuje w Ukrainie" - stwierdził prezydent.

06:09

Courtney Austrian, wiceszefowa misji USA przy OBWE, powiedziała, że USA odkryły co najmniej 18 obozów filtracyjnych, przez które przechodzą Ukraińcy deportowani do Rosji, poinformowała "Ukraińska Prawda" na podstawie doniesień The New York Times.