W sieci pojawiło się nowe nagranie z Władimirem Putinem. Prezydent Rosji na filmie odwiedza Sankt Petersburg. Materiał wzbudził kolejne spekulacje dotyczące jego stanu zdrowia.

Film pochodzi z wizyty Putina w muzeum wojskowym w Sankt Petersburgu w czasie obchodów Dnia Marynarki Wojennej Rosji.

Putin, rozmawiając z córką ministra obrony Siergieja Szojgu Ksenią, próbuje odgonić od twarzy komara. Ten lata po prawej stronie jego twarzy, ale Putin pozbywa się go lewą ręką. W tym czasie jego prawa dłoń zwisa bezwładnie przy boku. Następnie prezydent Rosji delikatnie utyka.

To nagranie wzbudziło kolejne spekulacje dotyczące jego zdrowia. Wcześniej znane było nagranie, na którym Putin kurczowo i nienaturalnie trzymał się stołu, miał też dziwne ruchy nogą.

Kurczowe trzymanie się stołu

W kwietniu 2022 roku w sieci pojawiło się nagranie prezydenta Rosji z ministrem obrony Siergiejem Szojgu. Nagranie, które zostało udostępnione w mediach ma 12 minut. Przez cały czas Szojgu z Putinem siedzą przy stole. Putin jest zgarbiony i cały czas trzyma się stołu. Jego kciuk od czasu do czasu drga. W niektórych momentach widać też dziwny ruch nogą prezydenta Rosji.

Prof. Eric Bucy ekspert od mowy ciała powiedział "The Sun", że Putin nie wygląda na zdrowego człowiekaTo nie jest portret zdrowego Putina, wygląda na coraz słabszego i ledwo utrzymuje się prosto przy stole. Nogi Putina wydają się dość cienkie, jakby cierpiał na utratę wagi, lub utratę mięśni. Wzdęcie na twarzy sugeruje niezdrowy wygląd, zwłaszcza w porównaniu ze zdjęciami Putina sprzed kilku lat - powiedział.

Była brytyjska parlamentarzystka Louise Mensch twierdzi, że prezydent Rosji ma chorobę Parkinsona. Przywołała informacje brytyjskich mediów, która twierdziły w 2020 roku, że Putin cierpi na tę chorobę.

Szef CIA o zdrowiu Putina

Dyrektor CIA Williams Burns powiedział, że brakuje informacji wywiadowczych potwierdzających zły stan zdrowia prezydenta Rosji. 

Burns zażartował na forum bezpieczeństwa w Aspen w stanie Kolorado, że rosyjski przywódca wygląda wręcz "zbyt zdrowo", na co cała sala zareagowała śmiechem. Szybko jednak zastrzegł, że nie jest to oficjalna ocena wywiadu.