"Mamo, nie jestem już na Krymie. Jestem na Ukrainie. Tu jest prawdziwa wojna, boję się" - tak brzmi SMS, który rosyjski żołnierz wysłał do swojej matki tuż przed śmiercią. Treść wiadomości odczytał podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ ukraiński ambasador Serhij Kysłyca.

Najnowsze i najważniejsze informacje z Ukrainy na bieżąco możecie śledzić w naszej relacji minuta po minucie. Wstrząsające relacje świadków, filmy i zdjęcia z ogarniętych wojną miast. Ogrom zniszczeń z jednej strony, bohaterskie zrywy Ukraińskich cywilów z drugiej>>> 

Więcej informacji nastronie głównej RMF 24


Podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ ukraiński ambasador Serhij Kysłyca potępił inwazję Rosji na Ukrainę. Odczytał też SMS-a, który - jak mówił - rosyjski żołnierz wysłał tuż przed śmiercią do swojej matki.

Kobieta pytała w wiadomości syna, czy jest na ćwiczeniach wojskowych. "Mamo, nie jestem już na Krymie. Nie jestem na ćwiczeniach" - napisał żołnierz.

W kolejnej wiadomości matka zapytała syna, czy wysłać mu paczkę i co się dzieje. Mężczyzna odpowiedział jej, że nie może mu nic wysłać. "Mamo, jestem w Ukrainie. Tu jest prawdziwa wojna. Boję się" - napisał Rosjanin.

"Bombardujemy wszystkie miasta, naszym celem są nawet cywile. Mówili nam, że będziemy tu witani, a oni rzucają nam się pod koła, pod uzbrojone wozy, nie pozwalają nam przejeżdżać" - opisywał mężczyzna. "Nazywają nas faszystami. Mamo, to takie trudne" - dodał.

Jak informuje NEXTA, informacje o ofiarach wojny są w Rosji tajemnicą państwową. Dlatego matki poległych i schwytanych żołnierzy mogą nigdy nie dowiedzieć się niczego o swoich dzieciach.

Na Ukrainie wyłączono roaming dla rosyjskich sieci. Rosyjscy żołnierze zabierają telefony Ukraińcom. W Berdiańsku zastrzelili mężczyznę, który nie chciał oddać im komórki.

PRZECZYTAJ: Grupa Wagnera. Co to za formacja, jak działa, kim są najemnicy. Ppłk Tomasz Kowalczyk, były snajper z GROM opowiadał o tym w radiu RMF 24 

5710 rosyjskich żołnierzy zabitych

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę łączne szacunkowe straty wroga wyniosły 5710 zabitych i 200 wziętych do niewoli - poinformował rano na Facebooku sztab generalny ukraińskiej armii. Zastrzegł jednocześnie, że obliczenia są szacunkowe ze względu na intensywność walk.

Z zestawienia opublikowanego przez sztab generalny wynika ponadto, że Ukraińcy dotychczas zniszczyli lub uszkodzili: 29 samolotów, 29 śmigłowców, 198 czołgów, 846 opancerzonych wozów bojowych, 77 systemów artyleryjskich, siedem systemów obrony przeciwlotniczej, 24 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe, 60 cystern, trzy bezzałogowe statki powietrzne, dwie jednostki pływające i 305 pojazdów wojskowych.