W miejscowości wypoczynkowej Karolino-Buhaz w obwodzie odeskim Ukrainy dwóch mężczyzn kąpiących się w zabronionej przez wojsko strefie w Morzu Czarnym trafiło na minę. Jeden z nich zginął, drugi został ranny - poinformowała rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk.

Według informacji wojska, pomimo zakazu odwiedzania plaż, przebywała tam grupa mężczyzn.

Rzecznik odeskiej regionalnej administracji wojskowej Serhij Bratczuk zauważył, że obywatele nadal ignorują ostrzeżenia o minach i pływają w morzu, narażając się na niebezpieczeństwo.

Odwiedzanie plaż jest też zabronione w Odessie. 11 czerwca wybuch miny zabił w Odessie 50-letniego mężczyznę, który mimo zakazu przyszedł na plażę z rodziną.

Jak donosi Ukrinform, w stanie wojennym straż graniczna w Odessie zabroniła również właścicielom małych jednostek pływających wpływania do ujść rzek i jezior, które mogą być zaminowane.

"Kluczowym celem Rosji jest dominacja na Morzu Czarnym"

Tymczasem doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko w wywiadzie dla portalu RBK-Ukraina powiedział, że kluczowym celem Rosji w wojnie na Ukrainie jest bycie dominującą siłą na Morzu Czarnym

edług stanu na dziś ich plan minimum to po prostu zajęcie tego terytorium (tj. Donbasu - przyp. red.), a jak to się uda, rozwijanie natarcia na Mikołajów i dalej na Odessę. Bo kluczowym celem tej wojny nie jest w istocie Donbas, tylko Odessa i pełna kontrola nad Morzem Czarnym - oznajmił Denysenko.

Wyraził przekonanie, że realizacja tego planu jest ważna dla Kremla m.in. dlatego, że jeśli Rosjanom uda się zająć Odessę, będzie to powrót do sytuacji z początku XX wieku, kiedy ZSRR panował nad większą częścią Morza Czarnego i był siłą dominującą na tym akwenie. Ich doktryna ma już więc sto lat - ocenił Denysenko.

Jak zaznaczył, na razie siłom rosyjskim nie udaje się osiągnąć tego celu. Sytuacja jest taka, że częściowo odcięliśmy system dostaw między ugrupowaniami armii rosyjskiej na południu Ukrainy. Na razie niczego nie są w stanie specjalnie zdziałać na tym kierunku. Okopują się i szykują do aneksji tego terytorium - oznajmił.