"Trzeba nadal wspierać Ukrainę" – powiedział RMF FM generał James Mattis, były sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych. Były szef Pentagonu powiedział naszemu amerykańskiemu korespondentowi Pawłowi Żuchowskiemu, że wierzy w zwycięstwo Ukrainy i sojuszniczą jedność.

Mam absolutną pewność, że Ukraińcy przetrwają, będą walczyć i my wszyscy będziemy z nimi - podkreślił gen. James Mattis. Były najwyższy dowódca Pentagonu uważa, że Ukrainie należy pomagać, by mogła odzyskać swoje tereny.

Generał wielokrotnie krytykował Rosję za rozpoczęcie wojny z Ukrainą. Mamy takie powiedzenie w Ameryce - mówimy, że narody posiadające sojuszników prosperują, narody bez sojuszników więdną, a my patrzymy, jak Rosja ginie na naszych oczach - mówił w przeszłości. Gen. Mattis militarne działania Rosji nazywał "żałosnymi".

Spotkanie z pułkownikiem Romualdem Lipińskim

Gen. Mattis spotkał się dzisiaj w ambasadzie RP w Waszyngtonie z pułkownikiem Romualdem Lipińskim. Działaczowi polonijnemu i weteranowi walk na Monte Cassino minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wręczył Odznakę Honorową Bene Merito.

Będę pamiętał o tym dniu do końca życia - zaznaczył płk Lipiński.

"Niezwykle wymowy moment z udziałem generała Jamesa Mattisa, byłego szefa Pentagonu i pułkownika Romualda Lipińskiego. Były sekretarz obrony z uwagą słuchał wspomnień naszego bohatera i mówił, że dla niego to symboliczne spotkanie, zwłaszcza w takim dniu jak dziś, kiedy jest druga rocznica rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Mattis powiedział mu, że ma szacunek do polskich żołnierzy" - relacjonował w mediach społecznościowych korespondent RMF FM Paweł Żuchowski.

Opracowanie: