Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o zatrzymaniu Wiktora Medwedczuka, prorosyjskiego polityka, oligarchy i przyjaciela Putina, który był poszukiwany od początku inwazji. W Mariupolu miało dojść do ataku chemicznego na zakłady Azowstal. Według rady tego miasta, od początku inwazji zostało tam zniszczonych 84 tys. mieszkań. Mer Buczy podał, że w mieście znaleziono już 403 ciała osób zabitych przez Rosjan. Jedna osoba zginęła, a dwie, w tym 12-letni chłopiec, zostały ranne w rosyjskim ostrzale obwodu donieckiego we wtorek - przekazał szef władz tego obwodu Pawło Kyryłenko. Najważniejsze informacje z 12 kwietnia 2022 roku znajdziecie w naszej relacji minuta po minucie.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

- Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy spodziewa się nowych ataków rosyjskiej armii mających na celu zdobycie wschodniej Ukrainy.

- "Rozmawiałam z kolegą, mówił, że 70 procent Irpienia nie istnieje - to ruiny" - powiedziała w Rozmowie w południe w RMF FM Natalia Izdebska, radna Irpienia. Cała rozmowa >>>TUTAJ<<<

- "Przyszli tu jak horda Czyngis-chana" - tak o rosyjskich żołnierzach mówią specjalnemu wysłannikowi RMF FM Mateuszowi Chłystunowi mieszkańcy Makarowa, wyzwolonego niedawno z rąk okupanta. >>>WIĘCEJ<<<

- "Mieszkali tu sobie i nagle coś przyleciało, a ich nie ma". Borodzianka w obiektywie RMF FM >>>ZOBACZ<<<

- W podkijowskiej Buczy znaleziono już 403 ciała ofiar rosyjskiej agresji.

- W Mariupolu zniszczone zostało 40 proc. bloków mieszkalnych.

- Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała Wiktora Medwedczuka - prorosyjskiego polityka, przyjaciela Putina, który w 2021 roku został oskarżony o zdradę stanu, a z początkiem inwazji uciekł z aresztu domowego. 

Jedna osoba zginęła, a dwie, w tym 12-letni chłopiec, zostały ranne w rosyjskim ostrzale obwodu donieckiego we wtorek - przekazał szef władz tego obwodu Pawło Kyryłenko.

- Najważniejsze informacje z 48. dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę >>>TUTAJ<<<

23:59

To koniec relacji z 48. dnia inwazji Rosji na Ukrainę. Najważniejsze informacje znajdziecie w naszym raporcie: Wojna w Ukrainie>>>

23:25

Tak wygląda wioska w rejonie Czernihowa zniszczona przez rosyjskich żołnierzy.

23:04

Senat przyjął jednogłośnie ustawę sankcyjną, która zakłada m.in. embargo na import węgla z Rosji i Białorusi oraz zamrożenie majątków osób i podmiotów wpisanych na listę sankcyjną. Do ustawy izba wniosła poprawki o zakazie importu gazu LPG oraz o tym, że o wpisie na listę decydował będzie premier.

Przeczytaj więcej na ten temat:

22:17

"Jedna osoba zginęła, a dwie, w tym 12-letni chłopiec, zostały ranne w rosyjskim ostrzale obwodu donieckiego we wtorek" - przekazał szef władz tego obwodu Pawło Kyryłenko. 

"Śmiertelna ofiara rosyjskiego ataku zginęła w mieście Bachmut. Sprawdzamy również informacje o jednym rannym mężczyźnie w Marince" - napisał Kyryłenko.

22:05

"Pracujemy nad dostarczeniem dla Ukrainy systemów artylerii, o które zwróciły się władze tego kraju" - powiedziała we wtorek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Jak dodała, chodzi zarówno o uzbrojenie z magazynów USA, jak i pomoc w przekazaniu broni od innych sojuszników.

21:57

Medwedczuk musi dziś ukrywać się w ukraińskim więzieniu, aby przeżyć. Z gwarancją długiego więzienia. W Rosji zostałby wyeliminowany, jako osoba, która regularnie kłamała na temat nastrojów w Ukrainie, kradła pieniądze i ostatecznie stała się jednym z inicjatorów wojny - napisał doradca prezydenta Mychajło Podolak.

21:41

Szef SBU Iwan Bakanow powiedział, że kontrwywiad i śledczy przeprowadzili "wielopoziomową operację specjalną" w celu zatrzymania Wiktora Medwedczuka. Zasugerował także, że prorosyjski oligarcha nosił ukraiński mundur dla kamuflażu. 

21:40

W wyniku rosyjskiego ostrzału w obwodzie donieckim ranne zostały dwie osoby, w tym 12-letni chłopiec - przekazał gubernator obwodu Pawło Kyryłenko. Od początku rosyjskiej inwazji w obwodzie donieckim zginęło 238 osób, kolejne 761 zostało rannych.

21:23

Najbardziej prawdopodobnym, krótkoterminowym rezultatem wojny na Ukrainie jest "militarny, taktyczny pat", a w dłuższej perspektywie zamrożony - może nawet na lata - konflikt w Donbasie - ocenił we wtorek dowódca brytyjskiej armii gen. Mark Carleton-Smith.

Szef sztabu generalnego brytyjskiej armii powiedział ośrodkowi analitycznemu Policy Exchange, że siły rosyjskie znajdują się w stanie "operacyjnej pauzy", ponieważ przegrupowują się przed spodziewaną ofensywą na wschodniej Ukrainie. Niezależnie, czy będzie to decydująca bitwa, czy nie, obecnie mierzymy tę kampanię w dniach. Powinniśmy się spodziewać, że będziemy ją mierzyć w miesiącach, a nawet - w całym układzie - w latach - mówił Carleton-Smith.

Najbardziej prawdopodobnym natychmiastowym i tymczasowym rezultatem jest militarny, taktyczny pat w Donbasie, który pozwoli rosyjskiemu reżimowi na przypisanie sobie pewnego sukcesu i który może posłużyć jako potencjalny punkt wyjścia do kolejnej kampanii. Nie sądzę, aby społeczność międzynarodowa i oczywiście Europa były w stanie komfortowo żyć z zamrożonym konfliktem w Europie - dodał.

21:05

Bardziej niż Ukrainy Kreml nienawidzi tylko słowa "Mariupol" - ocenił Mychajło Podoliak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, we wtorek we wpisie opublikowanym w serwisie Twitter. Dodał, że władze są świadome położenia obrońców miasta i robią wszystko, by im pomóc.

Jeśli Kreml nienawidzi teraz czegoś bardziej niż Ukrainy, to jest to słowo “Mariupol". Półtora miesiąca nasi obrońcy bronią miasta przed rosyjską hordą, która jest ponad dziesięć razy liczniejsza. Trzymają się pod bombardowaniem i wgryzają się w każdy metr miasta. Sprawiają, że Rosja płaci bardzo wysoką cenę - napisał Podoliak.

20:29

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski opublikował zdjęcie Wiktora Medwedczuka w kajdankach i napisał jedynie, że SBU przeprowadziła "operację specjalną". 

 Medwedczuk to prorosyjski oligarcha i polityk, a prywatnie przyjaciel Władimira Putina.

19:56

Dziewczynka, której mama napisała długopisem dane osobowe na plecach, jest razem z nią we Francji - informuje we wtorek ukraińska redakcja BBC. Zdjęcie dziecka stało się jednym z tragicznych symboli wojny Rosji przeciwko Ukrainie - podkreśla serwis.

19:41

"Ważne by było, by Stolica Apostolska nazwała sprawcę tego, co się dzieje w tej chwili na Ukrainie, żeby napiętnowała Władimira Putina" - mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Jan Piekło, były ambasador Polski w Kijowie. Jak dodał, tak na razie się nie dzieje.

19:18

Papież Franciszek oświadczył, że cierpienie zadane na Ukrainie osobom słabym i bezbronnym, śmierć cywilów w masakrach oraz "rozpaczliwa ucieczka kobiet i dzieci" wstrząsają sumieniami i nie pozwalają zachować milczenia. To słowa z przesłania do uczestników międzyreligijnej pielgrzymki solidarności z narodem ukraińskim w Czerniowcach.

Ponownie głowa Kościoła nie wspomniał, że agresorem w Ukrainie jest Rosja. 

19:16

W Mariupolu w wyniku walk zostało zniszczone 40 proc. bloków, czyli ok. 84 tys. mieszkań - przekazała Rada Miejska Mariupola.

Rada wylicza, że odbudowanie tylu mieszkań kosztowałoby ok. 2,3 mld dolarów, a odbudowa całego miasta ok. 12,5 mld dolarów. 

19:02

19:01

We wtorek z zagrożonych działaniami wojennymi terenów Ukrainy udało się ewakuować korytarzami humanitarnymi 2617 osób - przekazała ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk. Większość z nich dostała się do Zaporoża, część osób ewakuowano z obwodu ługańskiego.

Do Zaporoża przybyły własnymi środkami transportu 2343 ewakuowane osoby, 208 z nich z Mariupola w obwodzie donieckim, pozostali z innych miast obwodu zaporoskiego, w tym Melitopola i Berdiańska - doprecyzowała Wereszczuk w opublikowanym na Telegramie komunikacie.

18:47

Rosjanie oferują nieletnim pieniądze za ujawnianie pozycji wojsk ukraińskich - poinformowała w komunikacie opublikowanym na Facebooku ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

W Charkowie (Rosjanie) próbowali zwerbować nieletniego za pośrednictwem Telegramu, aby dostarczał on informacje o pozycjach Sił Zbrojnych Ukrainy w mieście w zamian za gratyfikację finansową. W obwodzie ługańskim dwóch rosyjskich wojskowych osobiście zaoferowało 16-latkowi pieniądze za informacje o lokalizacji i trasach przemieszczania się wojsk ukraińskich. Zapewnili go, że nic mu nie grozi, bo jest nieletni - pisała Denisowa. 

18:33

Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Serhij Łeszczenko nie wykluczył utworzenia grupy, która - na kształt działań prowadzonych przez Izrael - miałaby na całym świecie ścigać winnych zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie.

Mam nadzieję, że konkretne osoby zostaną zidentyfikowane i będą postawione im zarzuty - powiedział Łeszczenko w rozmowie z portalem Puck.News.

Samo schwytanie tych przestępców nie jest pierwszym celem władz ukraińskich, "bo wielu przestępców z czasów (byłego prezydenta) Wiktora Janukowycza uciekło i naszym celem stało się prowadzenie śledztwa i stawianie zarzutów tym ludziom oraz prowadzenie procesu sądowego, niezależnie od tego, czy dana osoba jest fizycznie na Ukrainie czy nie" - dodał.

18:27

Brytyjski ochotnik walczący na Ukrainie został schwytany przez wojska rosyjskie w oblężonym Mariupolu - podały brytyjskie media powołując się na oświadczenie wydane w jego imieniu w mediach społecznościowych.

28-letni Aiden Aslin przekazał, że jego oddział starał się najlepiej jak tylko mógł bronić Mariupola, ale gdy skończyło im się jedzenie i amunicja, "nie miał innego wyboru, jak tylko poddać się siłom rosyjskim".

Były pracownik opieki społecznej z Newark w środkowej Anglii, który w przeszłości zgłosił się na ochotnika do walki z Państwem Islamskim w Syrii, przeprowadził się na Ukrainę w 2018 roku i służył w piechocie morskiej tego kraju. W styczniu, jeszcze przed rosyjską napaścią na Ukrainę, wraz z innym brytyjskim ochotnikiem, udzielił wywiadu stacji Sky News, w którym mówili o tym, dlaczego w razie wojny zamierzają pozostać na Ukrainie i walczyć. Aslin wyjaśniał wówczas, że jego narzeczona jest Ukrainką, mają tam dom i chce związać swoje życie z Ukrainą.

17:57

Według najnowszych szacunków, od początku inwazji Rosji na Ukrainę w położonym na południu kraju Mariupolu zginęło 21 tys. cywilów - powiedział mer tego miasta Wadym Bojczenko, cytowany przez agencję Reutera.

Bojczenko zaznaczył też, że od początku walk ulicznych trudno było obliczyć dokładną liczbę ofiar.

W poniedziałek Bojczenko przekazał, że w mieście zginęło ponad 10 tys. mieszkańców i szacował, że całkowita liczba ofiar wynosi ponad 20 tys. Dodał, że w Mariupolu pozostaje ok. 120 tys. osób.

17:56

Prokuratura generalna postawiła zarzuty zdrady stanu zatrzymanemu niedawno pracownikowi administracji prezydenta Ukrainy. Mężczyzna miał współpracować z rosyjskimi służbami. 

17:25

Minister obrony Słowacji Jaroslav Nad’ powiedział we wtorek, że nie są prowadzone rozmowy o przekazaniu Ukrainie słowackich myśliwców MiG-29. Dodał, że kraje wysyłające na Słowację żołnierzy w ramach wzmacniania wschodniej flanki NATO, chcą zwiększyć ten kontyngent.

Szef resortu obrony odniósł się do poniedziałkowej wypowiedzi premiera Słowacji Eduarda Hegera, który - według agencji prasowej TASR - mówił o prowadzonych rozmowach i ewentualnym przekazaniu myśliwców siłom powietrznym Ukrainy.

17:18

Sieć sklepów budowlanych Obi wycofuje się z Rosji i sprzeda swoje sklepy w tym kraju lokalnemu inwestorowi. Obi miało tam kilkaset marketów.

17:15

Władimir Putin stwierdził dziś podczas konferencji prasowej, że to, co dzieje się w Ukrainie, to tragedia, ale "Rosja nie miała wyboru" - musiała "rozpocząć specjalną operację wojskową" (jak rosyjska propaganda mówi o inwazji na Ukrainę - przyp. RMF FM). Dodał, że informacje o Buczy są fałszywe, a negocjacje z Ukraińcami stanęły w martwym punkcie.

17:13

Od godziny 4 rano 24 lutego 2022 r., kiedy rozpoczął się zbrojny atak Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, do północy z poniedziałku na wtorek Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR) odnotowało 4450 ofiar cywilnych wojny: 1892 zabitych i 2558 rannych.

Wśród zabitych było 478 mężczyzn, 308 kobiet, 30 dziewcząt i 52 chłopców oraz 71 dzieci i 953 dorosłych, których płeć jest jeszcze nieznana.

Wśród 2558 rannych było 291 mężczyzn, 219 kobiet, 51 dziewcząt i 51 chłopców oraz 144 dzieci i 1802 dorosłych, których płeć jest jeszcze nieznana.

W obwodach donieckim i ługańskim było 1957 ofiar cywilnych - 675 zabitych i 1282 rannych. Z czego na terytorium kontrolowanym przez ukraiński rząd 1599 ofiar cywilnych - 600 zabitych i 999 rannych, a na ternach kontrolowanych przez samozwańcze "republiki ludowe" - 358 ofiar cywilnych - 75 zabitych i 283 rannych.

17:07

Negocjacje są niezwykle trudne. Są prowadzone online w podgrupach roboczych. Wciąż się toczą. Jasne jest, że emocjonalne tło w dzisiejszym procesie negocjacyjnym jest bardzo złożone - powiedział doradca ukraińskiego prezydenta i członek delegacji negocjacyjnej z Rosjanami Mychajło Podoliak.

Oczywiste jest, że delegacja ukraińska działa wyłącznie w ramach proukraińskich i przejrzystych. Jasne jest również, że strona rosyjska trzyma się swojej tradycyjnej taktyki publicznego wywierania nacisku na proces negocjacyjny, w tym poprzez pewne publiczne oświadczenia - dodał ukraiński negocjator.

17:06

Kostnice w kontrolowanych przez Rosjan miastach obwodu ługańskiego są pełne ciał zabitych cywilów - przekazał szef obwodu Serhij Hajdaj.

Ciała leżą również w piwnicach. Nie można ich tam trzymać, dlatego w czasie spokojnych przerw od ostrzału wolontariusze i pracownicy komunalni zakopują zwłoki w wyznaczonych miejscach - powiedział. Wskazał, że niemożliwe jest grzebanie na cmentarzach, gdyż są one w rejonach ostrzałów.  

16:50

Nasi ludzie wywożeni są do najbardziej depresyjnych regionów Rosji - podała mariupolska rada miejska. Władze miasta opublikowały zdjęcie ulotki, które według nich otrzymują wywiezieni do Rosji mieszkańcy Mariupola.

Takie ulotki otrzymują deportowani mieszkańcy Mariupola. Naszych ludzi wywożą do najbardziej depresyjnych regionów Rosji - napisała rada miejska na Telegramie i opublikowała zdjęcie ulotki.

Na kartce napisano m.in. "Daleki Wschód Rosji czeka na was". Szczególne warunki dla uczestników państwowego programu przesiedlenia rodaków z zagranicy, którzy wybrali do życia dalekowschodnie regiony Rosji - dodano.

16:19

Prawie 100 tys. ukraińskich uchodźców ma w ramach przymusowych przesiedleń zostać wysłanych w odległe zakątki Rosji, w tym na Syberię i za koło podbiegunowe - wynika z dekretu prezydenta tego kraju Władimira Putina, o którym pisze we wtorek brytyjski "The Independent".

16:12

Ofensywa wojsk rosyjskich w obwodzie ługańskim jest utrudniona przez ulewne deszcze - przekazał gubernator obwodu Serhej Hajdaj.

Według prognoz deszcz potrwa kilka dni. I to będzie dla nas w 100 proc. dobre, bo obwód ługański to bardziej obszar wiejski, jest tylko kilka dróg, którymi można jeździć pojazdami. To łatwy cel dla naszych obrońców - powiedział. 

15:58

Dotychczas znaleziono 403 ciała ofiar rosyjskiej agresji w podkijowskiej Buczy - poinformował mer tego miasta Anatolij Fedoruk. Nie wykluczył, że bilans zabitych wzrośnie.

Fedoruk przekazał podczas briefingu, że rozpoczęto prace związane z drugim masowym grobem w mieście.

Zaznaczył, że jest zbyt wcześnie na to, by mieszkańcy wracali do domów.

15:40

Z obwodów donieckiego i ługańskiego na wschodzie Ukrainy wywieziono do Rosji ponad 700 tys. mieszkańców - poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa, cytowana przez portal Radia Swoboda.

Według danych (władz) Rosji ponad 700 tys. naszych obywateli wywieziono do Rosji, zgodnie z ich szacunkami ponad 130 tys. dzieci - przekazała Denisowa.

Jak dodała, każdego dnia Rosja wywozi ok. 20 tys. ludzi. Ukraińcy przebywają w 35 regionach tego kraju.

15:28

Rosyjskie dowództwo zdecydowało, że zwłoki poległych na wojnie żołnierzy mają być transportowane do Rosji małymi partiami, żeby nie siać paniki w jednostkach i miejscach pochodzenia wojskowych - podał ukraiński wywiad wojskowy (GUR) w komunikacie opublikowanym na Facebooku.

Liczba ciał ofiar, która zaczęła napływać do Rosji, jest dodatkowym impulsem zniechęcającym do udziału w wojnie. Aby nie wywoływać paniki, (rosyjskie) dowództwo nakazało transportować je małymi partiami. Zdaniem dowódców pozwoli to uniknąć niezadowolenia i oporu w niektórych jednostkach, a także paniki wśród lokalnych społeczności - napisano. 

15:19

"Kiedy jechały tędy rosyjskie kolumny, strzelali do wszystkiego na oślep" - mówi w rozmowie ze specjalnym wysłannikiem RMF FM na Ukrainę mieszkanka Makarowa. To miasto oddalone około 60 kilometrów na północny zachód od centrum Kijowa. Przed wojną żyło tam blisko 15 tys. osób, ale w aktywnej fazie obrony pozostawało w nim mniej niż 100 osób. Między innymi przez to miasteczko wojska agresora próbowały przedostać w kierunku ukraińskiej stolicy. 

14:46

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała na Facebooku o udaremnieniu rosyjskich prób utworzenia tzw. republik ludowych w zachodniej części kraju. Grupa ukraińskich kolaborantów, współpracujących ze służbami specjalnymi Rosji, miała zostać wykryta jeszcze przed początkiem inwazji.

SBU przekazała, że na początku marca zatrzymano organizatorów i kluczowych uczestników operacji, przebywających wówczas w obwodach iwano-frankowskim i chmielnickim.

Według jednego z kolaborantów, który zgodził się współpracować z ukraińskimi śledczymi, działania na rzecz utworzenia grup dywersyjnych na Ukrainie rozpoczęły się jeszcze latem 2021 roku. Głównym celem zatrzymanej osoby było zwerbowanie około 500 byłych ukraińskich wojskowych, optymalnie z doświadczeniem bojowym w Donbasie.

14:35

We wsi Szewczenkowo w obwodzie kijowskim w piwnicy jednego z domów policja znalazła ciała 6 osó z ranami postrzałowymi. 

14:32

W rejonie Czernihowa zginął mężczyzna, który najechał na minę przeciwczołgową. Ukraińska policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza na terenach okupowanych przez wojska rosyjskie. 

14:09

Osiem rosyjskich pocisków uderzyło w punkt pomocy humanitarnej w Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy; budynek został całkowicie zniszczony - przekazał na Facebooku szef regionalnej administracji Serhij Hajdaj. Nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych.

Według Hajdaja, atak został przeprowadzony celowo, aby "ludność cywilna nie mogła otrzymywać wsparcia" humanitarnego.

13:35

Wywiad wojskowy Ukrainy opublikował dane 10 funkcjonariuszy rosyjskiej gwardii narodowej (Rosgwardii) z jednostki stacjonującej w Niżnym Nowogrodzie, odpowiedzialnych według ukraińskiego sztabu za zbrodnie wojenne na ludności cywilnej.

Są to szczegółowe dane, zawierające zdjęcia funkcjonariuszy i informację o przebiegu ich służby, a nawet o pobycie za granicą.

13:30

Ruchy wojsk, rosyjskie straty i rzekomy atak bronią chemiczną w Mariupolu - o tym mówi się dziś w Wielkiej Brytanii. Od początku wojny w Ukrainie ministerstwo obrony w Londynie publikuje codzienny raport o sytuacji na froncie. Tworzony jest on w oparciu o aktualne informacje wywiadowcze. 

13:01

"Nie poddadzą się, wytrzymają do końca. Niezwyciężeni i odważni obrońcy Mariupola przesyłają pozdrowienia dla wszystkich Ukraińców. Chłopcy, Ukraina wierzy w was i modli się za was!"

12:58

12:56

Dawny doradca ds. polityki wojskowej byłej kanclerz Niemiec Angeli Merkel, były generał brygady Erich Vad, w wywiadzie dla agencji dpa sprzeciwił się dostawom broni ciężkiej na Ukrainę. To potencjalnie "droga do III wojny światowej" - powiedział. Ostrzegł też przed nadawaniem Putinowi etykietki despoty, z którym nie można rozmawiać.

12:51

"Planowana jest seria zamachów, włącznie z zaminowaniem i wysadzeniem w powietrze budynków mieszkalnych, szpitali oraz szkół. Mowa jest także o ataku rakietowym na miasto Biełgorod (na południowym zachodzie Rosji, przy granicy z Ukrainą - red.) i jedno z miast na okupowanym Krymie" - przekazał szef ukraińskiego wywiadu wojskowego generał Kyryło Budanow.

W ocenie wojskowych służb celem takich działań Kremla miałoby być zmobilizowanie rosyjskiego społeczeństwa przeciwko Ukrainie i umocnienie wśród obywateli przekonania o "bestialstwie ukraińskich nacjonalistów".

12:47

"Została nazwa miasta, ludzie. Rozmawiałam z kolegą, mówił, że 70 procent Irpienia nie istnieje - to ruiny. Są takie miejsca, gdzie nie ma ani kamienic, ani domów jednorodzinnych" - powiedziała w Rozmowie w południe w RMF FM Natalia Izdebska, radna Irpienia.

12:42

Należący do Rosji samolot pasażerski zabrał z lotniska Barajas w Madrycie dyplomatów tego kraju, wydalonych za szpiegostwo - podał stołeczny dziennik “La Razon". Aby ich zabrać, musiał jednak - wskutek zachodnich sankcji - pokonać niemal podwójny dystans.

12:39

Katowanie niemowląt to obraz rosyjskiego wojska, oto historia walki o rosyjski świat - mówił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu skierowanym do posłów litewskiego parlamentu.

12:27

Zbombardowany przez Rosjan Teatr Dramatyczny w Mariupolu. Pod jego gruzami pogrzebane zostały setki ludzi.

12:22

Przedstawiciel ukraińskich samorządowców z Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Jednostek Samorządu Terytorialnego na Ukrainie Sergiy Zamidra zaapelował do polityków z Polski i Europy o dozbrojenie Ukrainy i zamknięcie nieba nad tym krajem.

"Polacy, dziękujemy wam za wszystko, co dla nas robiliście i robicie" - podkreślił samorządowiec spod Kijowa.

12:13

Pułk Azow dotarł za wschód Ukrainy.

12:07

Stan ludzi, którzy zostali zatruci w Mariupolu chemicznymi środkami bojowymi, jest względnie zadowalający - oświadczył ukraiński pułk Azow, który wcześniej ogłosił, że wojska rosyjskie mogły użyć w Mariupolu broni chemicznej. Cywile mieli minimalny kontakt z tą substancją. Znajdowali się bowiem dalej od miejsca rażenia. Bliżej byli zaś wojskowi.

11:59

Rosyjski dron został zestrzelony w niedzielę przez siły ukraińskie przy użyciu brytyjskiego lekkiego pocisku wielozadaniowego (LMM) Martlet. Do tej pory nie było wiadomo, że pociski te zostały przekazane Ukrainie - podał we wtorek dziennik "The Times".

11:55

Ukraińskie posiłki w drodze do Donbasu.

11:52

Wielka Brytania wzywa swoich obywateli do opuszczenia Rosji.

11:44

Makarów w obwodzie kijowskim po ciężkich walkach.

11:26

W jednej z piwnic podkijowskiej Buczy Rosjanie gwałcili systematycznie 25 kobiet i niepełnoletnich dziewcząt - wstrząsające informacje podała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa. Do gwałtów dochodziło też w domach pod Kijowem.

11:23

Duża kolumna rosyjskich pojazdów wojskowych zmierza w kierunku Donbasu - ustaliła amerykańska stacja CNN przy użyciu narzędzi geolokalizacji na podstawie nagrania wideo zamieszczonego w poniedziałek w mediach społecznościowych.

11:17

Niedaleko miejscowości Makarów w obwodzie kijowskim natrafiono na samochód, ostrzelany przez rosyjskie wojska w połowie marca. Wewnątrz znajdowały się ciała trzech kobiet i dwojga dzieci - poinformowała policja obwodu kijowskiego.

Auto zostało znalezione na drodze w pobliżu wsi Hawronszczyna w rejonie buczańskim, na przedmieściach Makarowa.

11:14

11:10

Wczorajszy ostrzał Charkowa.

11:01

Zniszczone tory kolejowe w rosyjskim Biełgorodzie w pobliżu granicy z Ukrainą.

10:52

Kierowca samochodu osobowego zginął w wyniku wybuchu miny przeciwczołgowej na trasie Czernihów-Kijów w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy - poinformowała regionalna policja. Funkcjonariusze przestrzegają mieszkańców przed zatrzymywaniem się w niebezpiecznych miejscach, m.in. na poboczach dróg.

10:45

Władze Ukrainy sprawdzają obecnie doniesienia o możliwym użyciu broni chemicznej przez siły rosyjskie w obleganym Mariupolu - powiedziała we wtorek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar w wystąpieniu w telewizji państwowej.

10:38

Premier Morawiecki podkreślił, że Moskwę i zbrodniczy reżim moskiewski można pokonać tylko na dwa sposoby - albo militarnie, albo gospodarczo. Militarnie, jak mówił, ukraińscy żołnierze walczą z brutalną kremlowską siłą. Gospodarcze pokonanie Rosji - dodał - to zadanie wolnego świata, Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i wszystkich państw, które rozumieją, że naruszenie zasad życia geopolitycznego i złamanie prawa międzynarodowego jest zagrożeniem dla pokoju, bezpieczeństwa i stabilnego życia.

10:29

Europol rozpoczął operację mającą wesprzeć zamrażanie majątków pochodzących z działalności przestępczej, które należą do osób objętych sankcjami unijnymi w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę - podała organizacja w oświadczeniu.

Europol prowadzi operację "Oscar" wraz z państwami UE, Europejską Jednostką Współpracy Sądowej (Eurojust) i Europejską Agencją Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex.

10:24

Nokia wycofuje się z Rosji. Nie widzimy możliwości kontynuowania działalności w tym kraju w obecnych okolicznościach - powiedział agencji Reuters dyrektor generalny firmy, Pekka Lundmark. W oświadczeniu spółki podano, że decyzja ta była dla firmy jasna od pierwszych dni wojny.

"Już od pierwszych dni inwazji na Ukrainę było jasne dla firmy Nokia, że dalsza obecność w Rosji nie będzie możliwa. W ciągu ostatnich tygodni wstrzymaliśmy dostawy, zaprzestaliśmy nowych przedsięwzięć i przenosimy nasze ograniczone działania badawczo-rozwojowe poza Rosję. Teraz możemy ogłosić, że opuścimy rynek rosyjski" - napisano w oświadczeniu. "Podczas tego procesu naszym priorytetem pozostaje bezpieczeństwo i dobro naszych pracowników" - podkreślono.

10:15

Trwa przymusowy pobór do armii Rosji mężczyzn z okupowanych terenów obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy - podały regionalne władze z Zaporoża. Poinformowano również o zmuszaniu ukraińskich policjantów do służby w prorosyjskich "milicjach ludowych".

10:09

Premier Morawiecki: jest coraz więcej informacji i raportów, że na Ukrainie doszło do użycia broni chemicznej. To kolejny szczebel zbrodni Rosji. Potrzebne są jak najdalej idące sankcje i dostawy broni. 

10:05

Siły rosyjskie ostrzelały centrum katolickiej organizacji charytatywnej Caritas w oblężonym Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy. W ostrzale zginęło siedem osób, które w chwili ataku przebywały w budynku - poinformowała organizacja w mediach społecznościowych.

W trakcie ostrzału w budynku znajdowali się ludzie, którzy szukali tam schronienia. Wśród siedmiu ofiar śmiertelnych zostali wymienieni dwaj pracownicy Caritasu.

09:59

Celem ostrzałów Charkowa przez wojska rosyjskie znów są domy mieszkalne. W obwodzie chmielnickim na zachodzie Ukrainy, ostrzelany został obiekt infrastruktury - podał we wtorek portal Ukraińska Prawda, opisując minioną noc w regionach Ukrainy.

09:53

"Niewykluczone, że Rosjanie użyli w Mariupolu broni fosforowej" - informuje wiceminister obrony Ukrainy Hanna Maliar. Według jej oświadczenia, informacje o używaniu przez okupantów broni chemicznej w mieście wciąż są weryfikowane.

09:39

App Store usunął ze swojego sklepu aplikację Sbierbanku.

09:28

Portal Ukraińska Prawda, powołując się na byłego deputowanego do parlamentu Rosji, Ilję Ponomariowa poinformował,  że w Moskwie aresztowany został były doradca prezydenta Władimira Putina - Władisław Surkow, niegdyś odpowiedzialny na Kremlu za politykę wobec Ukrainy.

09:20

09:09

19,6 tys. żołnierzy, 732 czołgi, 157 samolotów - tak prezentują się straty Rosjan według raportu ukraińskich sił zbrojnych.

09:04

Minionej nocy w Kijowie i obwodzie kijowskim dwukrotnie ogłaszano alarm przeciwlotniczy. Alarmom towarzyszyły komunikaty o konieczności zejścia do schronu.

Pierwszy alarm mieszkańcy usłyszeli krótko po 23:00, alarm odwołano jednak po około godzinie. Po raz drugi konieczność zejścia do schronu syreny zakomunikowały po 2:30, ten alarm również nie był długi. Po około pół godziny mieszkańcy mogli wracać do domów. Alarm miał prawdopodobnie związek z ruchem rosyjskich myśliwców na Białorusi. 

08:56

Od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy 2,681 mln osób - poinformowała we wtorek rano Straż Graniczna. W poniedziałek funkcjonariusze odprawili 24 tys. podróżnych, a we wtorek do godziny 7 rano - 5,1 tys.

08:47

Kolejny rosyjski pojazd opancerzony zniszczony przez ukraińskich wojskowych.

08:38

Nokia wycofuje się z rosyjskiego rynku.

08:29

"Walki we wschodniej Ukrainie nasilą się w ciągu najbliższych dwóch-trzech tygodni, ponieważ Rosja kontynuuje przenoszenie tam swoich działań. Rosyjskie ataki nadal koncentrują się na pozycjach ukraińskich w okolicach Doniecka i Ługańska, z dalszymi walkami wokół Chersonia i Mikołajowa oraz ponownym natarciem w kierunku Kramatorska. Siły rosyjskie w dalszym ciągu wycofują się z Białorusi w celu przegrupowania i wsparcia operacji we wschodniej Ukrainie" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego ministerstwa obrony. 

08:20

Córki Władimira Putina oraz żona Siergieja Ławrowa znalazły się wśród osób, których aktywa zostaną zamrożone decyzją rządu Japonii. Łącznie przewidziano zamrożenie aktywów kolejnych 28 rosyjskich organizacji i 398 Rosjan.

08:09

W obwodzie mikołajewskim na południu Ukrainy wojskowi rosyjscy, udając ewakuowanych miejscowych, napadli na żołnierzy ukraińskich - podał portal Suspilne, powołując się na ukraińskie siły zbrojne.

"Podjechali w takich ubraniach do pozycji ukraińskich i próbowali podjąć atak, ale otrzymali należytą odpowiedź" - cytuje Suspilne komunikat Dowództwa Operacyjnego "Południe" armii ukraińskiej.

W komunikacie dodano, że Rosjanie stracili pięciu ludzi.

08:03

Od początku wojny w Ukrainie rosyjskie wojska zabiły co najmniej 186 dzieci, a raniły 344.

07:48

Wojska rosyjskie pozbywają się dowodów swojego barbarzyństwa w Mariupolu - w ciągu najbliższych siedmiu dni planują zebrać ciała zamordowanych cywilów, a następnie spalić je w dużym krematorium w Charcysku pod Donieckiem - przekazał mer Mariupola Wadym Bojczenko.

07:41

Pomoc dla Ukrainy to 300 mln zł z Polski i 230 mln zł z zagranicy. Większość jest sensowna, ale zdarzyło się też, że jeden kraj przesłał dwie ciężarówki chipsów - mówi prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

07:35

Rubiżne, Łysyczańsk, Siewierodonieck i Nowodrużsk zostały zniszczone przez rosyjski ostrzał ostatniej nocy, informuje szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Państwowej Serhij Gajdai.

Uszkodzonych zostało siedemnaście obiektów. Jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne.

07:28

Na okupowanych obszarach Ukrainy rosyjscy najeźdźcy torturują i zabijają osoby starsze - oświadczyła ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa, cytowana przez agencję Ukrinform.

"W czasie wojny na Ukrainie osoby starsze, które nie mogą przenieść się na bezpieczne obszary, muszą żyć pod okupacją lub w oblężonych miastach, gdzie są torturowane i zabijane przez rosyjskich okupantów" - napisała ukraińska rzeczniczka praw człowieka.

07:14

Rosjanie użyli broni chemicznej w ataku na zakłady Azowstal w Mariupolu - podaje Ukraińska Prawda, cytując dowódcę Pułku Azow Andrija Biłeckiego. Rannych miało zostać trzech żołnierzy. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i Pentagon jeszcze nie potwierdzili tych doniesień, a Wielka Brytania próbuje je zweryfikować.

07:06

"Ukraiński sposób prowadzenia wojny to spójna, inteligentna i dobrze przemyślana strategia walki z Rosjanami, skalibrowana tak, by wykorzystać konkretne rosyjskie słabości. Pozwoliła Ukraińcom zachować mobilność, przez niszczenie logistyki. Pomogła zmusić Rosjan do zajmowania przez długi czas nieruchomych pozycji, naraziła Rosjan na wysokie straty spowodowane wyczerpaniem, a w bitwie pod Kijowem doprowadziła do zwycięstwa, które całkowicie zmieniło końcową polityczną rozgrywkę rosyjskiej inwazji" - pisze ekspert wojskowy Phillips Payson O’Brien, będący profesorem studiów strategicznych na Uniwersytecie St. Andrews w Szkocji.

06:58

W Gdańsku powstała świetlica dla dzieci i ich mam z Ukrainy. Na miejscu organizowane są zajęcia plastyczne i taneczne oraz kurs języka polskiego. "Miesięcznie potrzebujemy ok 17 tys. zł na utrzymanie. Jedną z form pozyskiwania funduszy jest dystrybucja pierogów przygotowywanych przez uchodźczynie" - powiedział PAP dyrektor stowarzyszenia Ruchu "Maitri" Tadeusz Makulski

06:43

Wojska rosyjskie, prowadzące inwazję na Ukrainie, wzmacniają siły w rejonie Melitopola i w obwodzie chersońskim - wynika z komunikatu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Wykryto oznaki wzmocnienia systemu obrony przeciwlotniczej w rejonach Melitopola i Iłowajska" - głosi komunikat. Sztab spodziewa się dalszych prób zajęcia Mariupola i Popasnej oraz ofensywy na Kurachowe. Są to miasta w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy.

06:37

06:31

Nie możemy biernie przyglądać się cierpieniu ukraińskich dzieci - apel o pokój dla Ukrainy wystosowali członkowie Ogólnopolskiego Zespołu Koordynacyjnego Związków i Stowarzyszeń Polskich Dzieci Wojny, ocaleni z niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci w Łodzi oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Ich Rodzin.

"W wyniku napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę od ponad sześciu tygodni toczy się największy konflikt zbrojny Europy po zakończenia II wojny światowej. Codziennie obserwujemy wstrząsające obrazy miast burzonych przez nieludzką rosyjską machinę wojenną. Bezwzględnie zabijani są nie tylko ukraińscy żołnierze, ale również cywile. Rozdzierane są rodziny, których ojcowie zmuszeni są pozostać na froncie, a matki z dziećmi szukają ratunku na uchodźctwie, przede wszystkim w Polsce" - napisano w przesłanym PAP apelu.

06:26

Nawet 300 tysięcy kilometrów kwadratowych może wynosić obszar, jaki w najbliższym czasie będą musieli sprawdzić ukraińscy saperzy.

Jak informuje tamtejsza państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych - wycofujący się Rosjanie na okupowanych do niedawna obszarach zostawili tysiące ładunków wybuchowych. Tylko w ciągu ostatnich dni i tylko w okolicach Kijowa żołnierze znaleźli już prawie 3 tysięcy śmiertelnie niebezpiecznych pułapek.

06:21

Sztab generalny armii Ukrainy podaje, że Rosjanie nie rezygnują z planów pełnego opanowania obwodów donieckiego i Ługańskiego. W tym celu przegrupowuje oddziały zebrane na Białorusi, a także w obwodzie woroneskim w Rosji. 

06:06

Stany Zjednoczone dołożą wszelkich starań, aby pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za wszystkie jej zbrodnie wojenne na Ukrainie - powiedział Stały Przedstawiciel USA przy OBWE Michael Carpenter podczas specjalnego posiedzenia Rady Stałej tej organizacji, poświęconego atakowi rakietowemu Rosji na dworzec Kramatorsk.

"Niech nikt nie ma wątpliwości, że Rosja będzie odpowiedzialna za uderzenie rakietą w Kramatorsk, śmierć cywilów w Buczy i trwające niszczenie Mariupola i Charkowa. Osoby odpowiedzialne za te zbrodnie muszą stanąć przed sądem" - powiedział Carpenter.

05:59

Ewakuacja rannych ze wschodniej Ukrainy do Lwowa.

05:46

Japonia wstrzymała nowe inwestycje w Rosji. Zdecydowała również o nałożeniu sankcji na 398 osób i 28 rosyjskich firm.

05:31

New York Times opublikował mapę morderstw dokonanych przez Rosjan w Buczy.

05:27

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro wydał oświadczenie, w którym powitał pierwszą, ponad stuosobową grupę uchodźców, przybyłych z Ukrainy.

"Otworzyliśmy drogę jaką stwarzają wprowadzone przez nas paszporty humanitarne: serdecznie witamy! Zostaniecie też przyjęci przez historyczną wspólnotę brazylijskich Ukraińców, największą w Ameryce Łacińskiej" - brzmiało powitanie.

05:20

Rosjanie przetrzymują w niewoli około 1700 ukraińskich żołnierzy i cywilów - powiedziała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Wśród więźniów jest 500 kobiet - zaznaczyła.

Zdaniem Wereszczuk Rosjanie przebywających w niewoli Ukraińców traktują "upokarzając godność ludzką. "Mimo to nasze dziewczęta i kobiety... proszą nas, abyśmy nadal walczyli o nasze zwycięstwo" - zaznaczyła wicepremier.

"Mamy w niewoli także wielu księży, dziennikarzy, aktywistów, burmistrzów. Są w więzieniach, nie na terytorium Ukrainy, ale w Kursku, Briańsku, Rostowie. Tam są przetrzymywani" - powiedziała Wereszczuk.

05:16

Pentagon nie może jeszcze potwierdzić doniesień, że rosyjskie siły użyły czegoś, co może być bronią chemiczną w Mariupolu na Ukrainie - oświadczył rzecznik Pentagonu John Kirby, cytowany przez CNN.

"Te doniesienia, jeśli są prawdziwe, są głęboko niepokojące i odzwierciedlają obawy, jakie mieliśmy co do możliwości użycia na Ukrainie różnych środków kontroli zamieszek, w tym gazu łzawiącego zmieszanego ze środkami chemicznymi" - napisał Kirby w komunikacie.

05:09

"Istnieją doniesienia, że siły rosyjskie mogły użyć środków chemicznych w ataku na ludność Mariupola. Pilnie pracujemy z naszymi partnerami, aby zweryfikować te informacje poprzez dane wywiadowcze" - poinformowała brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss.

05:04

"Bitwa o regiony Doniecka i Ługańska będzie kluczowym momentem wojny, który wiele zmieni dla wszystkich. Dla Ukrainy jest to szansa na pozbawienie Rosji możliwości kontynuowania agresji poprzez pokonanie jej armii. I szansa na nieodwracalną zmianę przebiegu działań wojennych" - uważa szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak, cytowany przez "Ukraińską Prawdę".

05:01

W ciągu najbliższych kilku miesięcy rosyjskim wojskom trudno będzie znaleźć wystarczające środki, by odnieść sukces w Donbasie - ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

"Analitycy wojskowi i obserwatorzy twierdzą, że Rosji może być trudno zreorganizować siły dotknięte walkami w okolicach Kijowa i na północy Ukrainy" - oświadczył ISW, cytowany przez CNN.

ISW przypomina, że w przededniu inwazji Rosja rozmieściła przy granicach z  Ukrainą około 120 batalionowych grup taktycznych, a obecnie około jedna czwarta tych sił jest "praktycznie niezdolna" do walki po ciężkich stratach i zniszczeniu sprzętu.

05:00

48. dzień wojny w Ukrainie. Najważniejsze informacje zbieramy dla Was w relacji minuta po minucie.