21. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Rosjanie kontynuują natarcie, ale nie udało im się zająć pełnego terytorium obwodów ługańskiego i donieckiego. W Mariupolu zbombardowali teatr, w którym schronienia szukali mieszkańcy miasta. Wołodymyr Zełenski w przemówieniu przed Kongresem USA zaznaczył, że Ukraina potrzebuje systemów obrony przeciwlotniczej, S-300 i samolotów. Po południu Władimir Putin podkreślił, że jeśli Zachód myśli, że Rosja się wycofa ze swoich działań, to znaczy, że nie rozumie Rosji. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze uznał, że atak Rosji na Ukrainę był nielegalny. Najważniejsze informacje znajdziecie w naszej relacji minuta po minucie z 16.03.2022 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

TO DRUGA CZĘŚĆ DZISIEJSZEJ RELACJI. PIERWSZĄ MOŻNA PRZECZYTAĆ TUTAJ.

  • Ukraiński resort obrony poinformował, że rosyjskie siły, które atakują Kijów i wcześniej próbowały zdobyć leżące w pobliżu stolicy miasto Wyszogród, przeszły do defensywy.
  • Wojska rosyjskie zrzuciły potężną bombę na budynek teatru dramatycznego w Mariupolu, gdzie wielu ludzi ukrywało się przed ostrzałami; ofiar nie można wyciągnąć spod gruzów. [CZYTAJ WIĘCEJ]
  • Prezydent USA Joe Biden podpisał w środę rozporządzenie o udzieleniu Ukrainie dodatkowego pakietu pomocy wojskowej o wartości 800 mln dolarów. Na konferencji nazwał Władimira Putina "zbrodniarzem wojennym". [CZYTAJ WIĘCEJ]
  • Premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński, a także premierzy Czech i Słowenii bezpiecznie powrócili do Polski po wizycie w Kijowie.  [CZYTAJ WIĘCEJ]
  • Jarosław Kaczyński oświadczył, że w Ukrainie potrzebna jest misja pokojowa NATO. Departament Stanu USA oświadczył, że "wysłanie żołnierzy USA na Ukrainę mogłoby tylko przedłużyć i rozszerzyć wojnę na Ukrainie".
  • W przemówieniu przed połączonymi izbami Kongresu USA Wołodymyr Zełenski oświadczył, że Ukraina codziennie doświadcza ataków z powietrza takich jak Ameryka doświadczyła w 1941 roku na Pearl Harbor. Poprosił o dostawę systemów obrony przeciwlotniczej, S-300 i samolotów. [CZYTAJ WIĘCEJ]
  • Władimir Putin powiedział Rosjanom, że w kraju wzrośnie inflacja i bezrobocie, ale dodał: "Zachodni blitzkrieg w Rosji nie zadziała". [CZYTAJ WIĘCEJ]
  • Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) w Hadze poinformował w środę, że atak Rosji na Ukrainę był nielegalny. Wniosek w tej sprawie złożył 26 lutego ukraiński rząd. MTS odrzucił rosyjskie zarzuty o ludobójstwo we wschodniej Ukrainie i wydał środek tymczasowy nakazujący Rosji wstrzymanie inwazji.
  • Według "The Financial Times" Ukraina i Rosja mają wstępny 15-punktowy plan pokojowy. W nim mowa między innymi o zawieszeniu broni, wycofaniu się rosyjskich sił, ukraińskiej neutralności i ograniczeniu ukraińskich sił zbrojnych. [CZYTAJ WIĘCEJ]

00:05

Nexta: W Mariupolu zginęło 2,4 tys. cywili. W mieście nie ma elektryczności, gazu i wody, a od 13 dni temperatura w nocy wynosi około -5 stopni Celsjusza.

W Mariupolu nadal znajduje się około 400 tys. osób.

23:45

Białoruski, niezależny portal Nexta opublikował zdjęcie mające być dowodem na to, że przed zbombardowanym teatrem w Mariupolu widniał napis "Dzieci".

23:32

Suspilne News: Oficjalna strona internetowa rosyjskiego Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych została zhakowana. Opublikowano na niej prawdę o wywołanej przez Rosję wojnie na Ukrainie.

23:17

Portal Euromaidan Press poinformował o kulisach uwolnienia mera Melitopola, Ivana Fedorova. Jak podano, został on wymieniony na dziewięciu rosyjskich jeńców wojennych - poborowych urodzonych w latach 2002-2003.

23:09

Prawie 6,5 tysiąca ludzi ewakuowanych Mariupola, dotarło dziś do Zaporoża - poinformowała właśnie wicepremier Ukrainy. Jak ustaliła reporterka RMF FM Magdalena Grajnert, do oblężonego miasta nie jest wpuszczana pomoc humanitarna. Dlatego władze organizują ewakuację - na początek do oddalonego o 80 km Berdiańska, a później do Zaporoża. 

W Berdiańsku zostawiliśmy żywność i leki. Zorganizowano tu punkty z pomocą dla wszystkich, którzy nadal opuszczają zablokowane miasto - powiedziała Iryna Wereszczuk. 

Wicepremier dodała, że jutro będą kontynuowane rozmowy dotyczące zawieszenia broni i otwarcia korytarzy humanitarnych. W planach jest też zorganizowanie korytarzy do dostarczania pomocy humanitarnej do zablokowanych osiedli obwodów charkowskiego i kijowskiego.

22:58

Dziennikarz Kevin Rothrock opublikował na Twitterze, że rzecznik Kremla uznał za "nieakceptowalne i niewybaczalne" nazwanie Putina "zbrodniarzem wojennym". Tak o Władimirze Putinie powiedział Joe Biden.

22:47

Portal Europejska Pravda (związany z tytułem Ukraińska Pravda) poinformował, że mieszkańcy różnych regionów Białorusi zgłaszają odgłosy wybuchów.

Późnym wieczorem były one słyszalne w rejonie Baranowicz i Klecka.

22:39

Na zamieszkałe przed wojną przez niespełna 30 tysięcy osób miasto Sarny, w obwodzie rówieńskim, na zachodzie Ukrainy, spadły rosyjskie rakiety. Według wstępnych informacji, nie ma ofiar - przekazał w środę wieczorem na Facebooku mer miasta Rusłan Serpeninow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

22:35

Rosja już doświadcza wszystkich konsekwencji niewypłacalności państwa. Z perspektywy zachodnich systemów finansowych i stabilności rynku ważniejszy jest jednak rosyjski dług korporacyjny rzędu 150 mld dolarów - podaje w środę dziennik "Financial Times".

Cytat

Rosja już doświadcza wszystkich konsekwencji niewypłacalności: rubel się załamał, rząd i większość firm nie może zaciągać pożyczek w innych krajach, a w perspektywie kraj czeka głęboka recesja. Niewypłacanie kuponów obligacji w terminie jest tylko kolejnym symptomem szkód wyrządzonych przez Putina
- stwierdził w środowym komentarzu redakcyjnym brytyjski dziennik "Financial Times".

Jak zaznaczyła gazeta w analizie, rosyjski kryzys gospodarczy odbije się na zachodnich systemach finansowych. Organy nadzorcze obawiają się, że jeśli Moskwa nie wywiąże się z płatności, może to mieć nieprzewidziane skutki dla zachodnich systemów finansowych - wskazuje "FT". 

Niespłacenie przez Rosję w 1998 roku długu w rublach przyczyniło się do upadku wielu funduszy hedgingowych (hedging - strategia polegająca na zabezpieczeniu przed dużymi wahaniami cen papierów wartościowych, polega ona na doborze aktywów o przeciwnych wobec siebie trendach) o wysokim poziomie zadłużenia - przypomniał dziennik.

22:29

Tak wygląda zniszczony przez wojska rosyjskie teatr w Mariupolu w porównaniu do jego dawnego stanu:

22:23

Na dwóch zewnętrznych ścianach zbombardowanego teatru w Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, widniały napisy "dzieci" - poinformowała w środę telewizja CNN powołując się na zdjęcia satelitarne.

Wojska rosyjskie zrzuciły potężną bombę na budynek teatru dramatycznego w Mariupolu, gdzie wielu ludzi ukrywało się przed ostrzałami; ofiar nie można wyciągnąć spod gruzów - poinformowała wcześniej w środę rada miejska Mariupola.

Rada, której oświadczenie cytuje portal Ukrainska Prawda, podała, że w teatrze ukrywały się setki mieszkańców, w tym osoby z małymi dziećmi.

22:16

15-punktowy układ pokojowy, o którym informują zachodnie media, to tylko stanowisko rosyjskiej strony - twierdzą ukraińskie władze, sugerując tym samym, że propozycja nie jest brana pod uwagę.

22:12

Amerykański Instytut Studiów Wojennych (ISW) opublikował mapę z oznaczeniem obszarów kontrolowanych przez wojska ukraińskie i rosyjskie:

22:05

Według władz Mariupola - ponad tysiąc osób może się znajdować pod gruzami zbombardowanego gmachu Teatru Dramatycznego.

Lokalne władze podają, że bomba spadła też na pływalnię, w której schroniły się kobiety z dziećmi i kobiety w ciąży. 

21:58

Słowacja wstępnie zgodziła się wysłać na Ukrainę system przeciwlotniczy S-300, ale USA i NATO nadal nie ustaliły jak uzupełnić tę lukę w słowackiej obronie i dlatego transfer S-300 jest nadal niepewny - podaje w środę CNN powołują się na trzy źródła.

Według dwóch rozmówców CNN Słowacja, jeden z trzech krajów NATO wyposażonych w system obrony przeciwlotniczej S-300, domaga się zapewnień, że jeśli przekaże swe uzbrojenie Ukrainie, to zostanie ono szybko uzupełnione.

Każdy kraj dostarczający Ukrainie S-300 otrzyma prawdopodobnie amerykański system Patriot - podaje CNN powołując się na źródła znające szczegóły negocjacji w tej sprawie.

Ukraina domaga się od Zachodu wzmocnienia swego systemu obrony przeciwlotniczej, aby skuteczniej zwalczać rosyjskie ataki powietrzne.

21:52

Wstydzę się mojego kraju - powiedziała przeciwna rosyjskiej inwazji na Ukrainę primabalerina Teatru Bolszoj w Moskwie Olga Smirnowa. Tancerka opuściła Rosję i od środy rozpoczęła pracę w Holenderskim Balecie Narodowym (HNB) w Amsterdamie.

31-letnia primabalerina już na samym początku ataku Rosji na Ukrainę opowiedziała się przeciwko agresji. "Całym sercem jestem przeciwko tej wojnie" - napisała wówczas w komunikatorze Telegram. Dodała, że ma korzenie ukraińskie, bo z Ukrainy pochodzi jej dziadek.

To wyjątkowa tancerka, którą śledzę i podziwiam od lat - powiedział Ted Brandsen, dyrektor Holenderskiego Baletu Narodowego cytowany w komunikacie prasowym. Tło przybycia Olgi Smirnowej do HNB jest oczywiście smutne, ale z drugiej strony jesteśmy bardzo zadowoleni, że dołącza do nas tak inspirująca artystka - oświadczył Brandsen.

21:44

Z oblężonego przez wojska rosyjskie Mariupola ewakuowało się w środę do Zaporoża blisko 11 tys. ludzi - poinformowała rada miejska Mariupola.

Ludzie ci opuścili miasto w około 2,5 tys. samochodów osobowych, które wyjechały w środę z Mariupola w stronę Zaporoża.

"Prócz tego dla osób, które przejechały samodzielnie do Berdiańska i z różnych przyczyn nie mogły dalej jechać zorganizowano autobusy, które jadą teraz do Zaporoża w asyście księży prawosławnych" - podała rada miejska.

Jak wyjaśniono, autobusów tych jest 15 i są pełne ludzi, w trzech z nich są dzieci. 

21:32

"Mer Melitopola Iwan Fedorow, który został uprowadzony przez Rosjan, jest na wolności"- poinformował w środę szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak w komunikatorze Telegram. W internecie pojawiło się nagranie pokazujące rozmowę prezydenta Ukrainy z merem.

21:20

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz rozmawiał w środę telefonicznie z papieżem Franciszkiem na temat wojny na Ukrainie. Papież i kanclerz są zgodni co do tego, że wojna ta musi zostać natychmiast zakończona i konieczne jest już teraz zawieszenie broni - poinformował rzecznik rządu RFN.

"Zważywszy na sytuację humanitarną zawieszenie broni jest pilne i konieczne, aby można było uniknąć dalszego cierpienia" - powiedział rzecznik o ustaleniach Scholza i Franciszka.

Wcześniej w środę papież rozmawiał z patriarchą Moskwy i całej Rusi Cyrylem - poinformował Watykan. Do rozmowy doszło prawie trzy tygodnie po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, którą wcześniej poparł Cyryl. Jako główny temat rozmowy wymieniono wojnę na Ukrainie i "rolę chrześcijan oraz ich pasterzy w uczynieniu wszystkiego, by przeważył pokój".

21:12

Wzywam liderów krajów europejskich, prezydenta Francji, kanclerza Niemiec, premiera Wielkiej Brytanii, żeby pojechali do Kijowa, spojrzeli w oczy płaczącym matkom, popatrzyli na naród ukraiński z bliska, umocnili ich wolę walki - mówił w TVP Info premier Mateusz Morawiecki.

Więcej o wywiadzie piszemy w artykule:

21:05

Francuska prokuratura ds. terroryzmu wszczyna śledztwo w sprawie zabicia na Ukrainie dziennikarza i operatora telewizji Fox News Pierre'a Zakrzewskiego, który urodził się w Paryżu we francusko-polskiej rodzinie - podaje w środę AFP.

Prokuratura poinformowała, że może rozpocząć śledztwo dotyczące śmierci Zakrzewskiego, ponieważ miał on podwójne, francusko-irlandzkie obywatelstwo.

Dochodzenie dotyczyć będzie "świadomej intencji zabicia osoby chronionej przez prawo międzynarodowe" oraz "celowego ataku na osobę cywilną, która nie uczestniczy bezpośrednio w działaniach (zbrojnych)" - podała prokuratura.

20:51

Były tenisista Ołeksandr Dołgopołow jest kolejnym ukraińskim sportowcem, który zamierza walczyć w obronie ojczyzny z bronią w ręku.

33-letni Dołgopołow, który wygrał trzy imprezy ATP i doszedł do 13. pozycji w światowym rankingu, gdy wybuchła wojna przebywał z matką i siostrą w Turcji. Pod okiem byłego żołnierza ćwiczył strzelanie i razem z kilkoma Amerykanami przez Serbię i Polskę dostał się na Ukrainę.

20:40

"Religijne usprawiedliwianie wojny jest błędne. Apelujemy do zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, aby wsłuchiwał się w głosy swojego Kościoła, które opowiadają się za pojednaniem i pokojem" - napisali biskupi Zjednoczonego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Niemczech i Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Biskup Zjednoczonego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Niemczech (VELKD), bp Ralf Meister, oraz biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, bp Jerzy Samiec, wydali wspólne oświadczenie w sprawie odpowiedzialności Kościołów w związku z atakiem Rosji na Ukrainę.

Oświadczenie publikowano po Konferencji Biskupów VELKD, która obradowała w dniach 13-15 marca 2022 r. Wzięli w niej udział online przedstawiciele Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

20:34

Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś poinformował w Brukseli ambasadorów państw unijnych o szczegółach wizyty przywódców Polski, Czech i Słowenii w Kijowie i zaapelował do Komisji Europejskiej o konkretne wsparcie w związku z kryzysem uchodźczym - dowiedziała się w środę PAP.

Na spotkaniu w Brukseli Polska poruszyła temat pomocy humanitarnej dla uchodźców z Ukrainy, którzy uciekają przez wojną. Polski ambasador podkreślał, że sytuacja ta stwarza ogromne potrzeby w zakresie zakwaterowania, opieki medycznej, edukacji, dostępu do rynku pracy, który zapewniany jest w ramach ochrony czasowej. Polska uważa, że w tej kwestii potrzebne jest skoordynowane, skuteczne i szybkie wsparcie dla państw członkowskich przyjmujących uchodźców, z wykorzystaniem wszystkich narzędzi finansowych, jakimi dysponuje UE. Proponuje też powołanie grupy zadaniowej lub komitetu sterującego wysokiego szczebla, który zarządzałby pomocą dla Ukrainy i Ukraińców w państwach członkowskich UE.

20:22

Rosja zaprzeczyła, że zaatakowała teatr w Mariupolu. Rosjanie stwierdzili, że to nie oni, a pułk Azow - grupa Ukraińskich ochotników wywodząca się ze skrajnie prawicowych grup - wysadził teatr w powietrze. Rosja nie pokazała żadnych materiałów, które miałyby potwierdzić tę informację.

Wcześniej Rosjanie oskarżyli pułk o uniemożliwienie ludności Mariupola ewakuacji. 

20:17

Podczas spotkania w Kijowie rozmawialiśmy o sankcjach, o pomocy humanitarnej, o dostawie broni defensywnej, po to żeby Ukraińcy mogli bronić swojej wolności - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, Ukraińcy broniąc swoich domów, walczą o pokój w Europie.

Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński wraz z premierem Czech Petrem Fialą oraz premierem Słowenii Janezem Janszą spotkali się we wtorek Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem tego kraju Denysem Szmyhalem.

Szef polskiego rządu pytany w środę w TVP Info o tę podróż zaznaczył, że "dla nas przede wszystkim było ważne to, w jaki sposób odbiorą to przywódcy Ukrainy". Chcieliśmy, żeby zostali podtrzymani na duchu. To jest jedna kwestia, bo ważne jest, aby ten duch waleczności, to morale, które tam jest takie wysokie na Ukrainie, przetrwało, żeby ono było umocnione - mówił.

Relacjonował też, że podczas spotkania rozmawiano o sankcjach na Rosję, pomocy humanitarnej, czy dostaw broni defensywnej. Po to, żeby Ukraińcy mogli bronić swojej wolności, bo tak naprawdę miejmy na uwadze, że oni tam broniąc swoich domów, na tych szańcach, fortyfikacjach ulicznych bronią naszego bezpieczeństwa i walczą o pokój w Europie - mówił premier.

20:12

Prezydent Biden nazywa Putina "zbrodniarzem wojennym". 

20:10

Niemiecka minister obrony zapewnia, że w razie ataku na któregokolwiek członka sojuszu - jej kraj odpowie solidarnie, w myśl natowskiego artykułu piątego.

Podczas szczytu ministrów obrony krajów NATO w Brukseli szefowa resortu obrony Niemiec Christine Lambrecht mówi, że na razie nie ma przesłanek, by zakładać, że dojdzie do wojny państw sojuszu z Rosją.

Nawet jeśli nic nie wskazuje, że możemy zostać zaatakowani, nie da się tego w pełni wykluczyć, więc musimy być przygotowani. Dlatego dobrze, że na stole jest plan sekretarza generalnego NATO i generała Woltersa i że możemy nad nim pracować. Będziemy teraz zastanawiać się intensywnie nad tym, co może być skutecznym sposobem odstraszania i czego w związku z tym potrzebujemy - powiedziała.

W ramach zwiększenia wydatków na zbrojenia przedwczoraj minister obrony Niemiec zapowiedziała zakup amerykańskich samolotów F-35. Według nieoficjalnych informacji to mają być dziesiątki maszyn.

Za dwa lata pierwsze z zamówionych ponad trzydziestu F-35 mają się pojawić w Polsce. 

20:05

Wysłanie żołnierzy USA na Ukrainę mogłoby tylko przedłużyć i rozszerzyć wojnę na Ukrainie, podczas gdy naszym celem jest jak najszybsze jej zakończenie - powiedział w środę rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price, komentując propozycję misji pokojowej zgłoszonej przez wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.

Jesteśmy intensywnie skupieni na zakończeniu tej brutalnej agresji (...) chcemy uniknąć wszystkiego, co mogłoby przedłużyć tę wojnę lub ją rozszerzyć, a obecność amerykańskich żołnierzy na terytorium Ukrainy, amerykańskich pilotów (...) ma potencjał, by przekształcić ją w coś jeszcze większego i zdecydowanie bardziej poważniejszego - powiedział Price, odpowiadając na pytanie PAP w sprawie propozycji Kaczyńskiego w Kijowie.

19:57

"Wśród obiektów zbombardowanych w środę w oblężonym przez Rosjan Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, są pomieszczenia pływalni, pod gruzami znalazły się kobiety z dziećmi i kobiety ciężarne" - napisał na Facebooku szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

19:48

W Rosji wszczęto pierwsze trzy sprawy karne z artykułu o rozpowszechnianiu "fake newsów dyskredytujących" rosyjską armię - poinformował w środę Komitet Śledczy. Oskarżeni to blogerka Nika Biełocerkowska i dwoje mieszkańców obwodu tomskiego na Syberii.

19:37

Kijowskie organy ścigania zatrzymały duchownego Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego za kontakty i domniemanie współpracy z rosyjskim wojskiem - podał w czwartek portal RBK.

Jak informuje RBK, duchowny został zatrzymany we własnym domu. Podczas przeszukania w jego telefonie znaleziono korespondencję z przedstawicielami agresora, w której była mowa o ofensywie na Kijów.

Sama cerkiew odcięła się od zatrzymanego.

"Metropolia kijowska informuje, że hieromnich Onufry o świeckim imieniu Siergiej Tarasow nie widnieje w spisie duchownych Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego, a UCP PM nie ma z nim nic wspólnego" - czytamy w cytowanym przez RBK oświadczeniu.

19:24

Dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia ds. sytuacji kryzysowych dr Michael Ryan powiedział w środę, że WHO nigdy wcześniej nie zaobserwowała tylu ataków na placówki zdrowia jak od początku wojny na Ukrainie. "System opieki zdrowotnej stał się celem samym w sobie" - dodał.

Atakowanie szpitali i ośrodków zdrowia "staje się elementem strategii i taktyki wojennej. Jest to całkowicie nie do zaakceptowania, jest też niezgodne z międzynarodowym prawem humanitarnym" - oznajmił Ryan podczas konferencji prasowej.

W poniedziałek WHO przekazała, że od początku rosyjskiej inwazji do soboty odnotowano 31 zweryfikowanych ataków na placówki medyczne na Ukrainie. 

19:19

Wielka Brytania dostarcza Ukrainie przenośne przeciwlotnicze systemy rakietowe Starstreak - potwierdził w środę brytyjski minister obrony Ben Wallace.

Wallace o możliwości przekazania systemów Starstreak mówił już przed tygodniem w Izbie Gmin, gdy informował posłów o kolejnej partii uzbrojenia dla Ukrainy. Wyjaśnił wówczas, że decyzja w tej sprawie w zasadzie zapadła, a rząd pracuje nad tym, jak je dostarczyć na Ukrainę i przeszkolić jej siły do ich używania. 

19:13

"W rezultacie przymusowej mobilizacji mężczyzn na tymczasowo okupowanych terytoriach obwodów donieckiego i ługańskiego doszło do krytycznej sytuacji, która zbliża region do katastrofy humanitarnej. W mieście Makiejewka (w obwodzie donieckim) sytuacja jest katastrofalna. Miejscowe szpitale nie są w stanie zapewnić opieki medycznej ludności cywilnej z powodu braku wykwalifikowanego personelu medycznego" - poinformowało ukraińskie dowództwo.

Podkreśliło też, że wojsko rosyjskie w dalszym ciągu łamie międzynarodowe prawo humanitarne, przeprowadzając ataki rakietowe na infrastrukturę krytyczną, osiedla mieszkaniowe i ostrzeliwując kolumny ludności cywilnej podczas ewakuacji.

"Odnotowuje się przypadki przetrzymywania cywilów jako zakładników, rabunków, grabieży i porwań" - zaznaczył Sztab Generalny.

18:49

Prezydent Zełenski przemawia w imieniu narodu, który pokazał siłę i odwagę, który zainspirował świat - powiedział w środę prezydent USA Joe Biden, komentując wystąpienie ukraińskiego prezydenta przed Kongresem. Biden obiecał, że USA do końca będą wspierać Ukrainę wojskowo i gospodarczo.

To była bardzo przekonująca, znacząca mowa - powiedział Biden w Białym Domu, odnosząc się do przemówienia Zełenskiego i zapowiadając nowy pakiet pomocy wojskowej wartej 800 mln dolarów. 

Prezydent USA zaznaczył, że choć wojna na Ukrainie może być "długą i trudną bitwą", to Ameryka do końca będzie pomagać Ukrainę, nie tylko wysyłając uzbrojenie, lecz też bezpośrednio wspierając jej gospodarkę.

18:39

Mer Melitopola Iwan Fedorow, który został uprowadzony przez Rosjan, jest na wolności - poinformował w środę szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak w komunikatorze Telegram. 

18:34

Mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował, że Rosjanie ostrzelali domy w dzielnicy Padół.

18:28

Ambasador Ukrainy w Estonii podała informację o tym, że w trakcie walk z okupantem zginęła żołnierka Olga Semidianowa, matki sześciorga dzieci. "Jest bohaterką" - napisała dyplomatka.

Siemidianowa miała od 2014 roku walczyć w obwodzie donieckim. 

18:23

"Wojska rosyjskie zrzuciły potężną bombę na budynek teatru dramatycznego w Mariupolu, gdzie wielu ludzi ukrywało się przed ostrzałami. Ofiar nie można wyciągnąć spod gruzów" - poinformowała w środę rada miejska Mariupola.

Rada, której oświadczenie cytuje portal Ukrainska Prawda, podała, że w teatrze ukrywały się setki mieszkańców, w tym osoby z małymi dziećmi.

"Teraz trwają zaciekłe walki. Nikt nie może dostać się do gruzów i nie wiemy, czy jacyś ludzie przeżyli. Co najstraszniejsze, nie możemy ich wydobyć spod gruzów" - napisał na Facebooku deputowany Serhij Taruta.

Teatr dramatyczny wystawiał spektakle w języku rosyjskim, a ostatnio stał się schronieniem przed ciągłymi ostrzałami oblężonego Mariupola - podkreślił Taruta. Zaapelował, by rozpowszechniać informacje o ataku i by wzywać do uratowania Mariupola.

18:20

Joe Biden ogłosił przeznaczenie dodatkowych 800 mln dolarów pomocy wojskowej dla Ukrainy.

18:07

To, co robi Rosja na Ukrainie jest przerażające, Putin zapłaci za to wysoką cenę - powiedział na konferencji prasowej Joe Biden.

18:02

Rozpoczęła się konferencja prasowa prezydenta USA Joe Bidena.

18:00

Doradca prezydenta Zełenskiego Michajło Podolak odniósł się do artykułu "Financial Times", w którym dzienniakrze opisali wstępny plan pokojowy Kijowa i Moskwy.
Według niego to, co opisały media to propozycje Rosji. Ukraina ma swoje propozycje. "Jedyne, co potwierdzamy na tym etapie, to zawieszenie broni, wycofanie wojsk rosyjskich i gwarancje bezpieczeństwa wielu krajów" - napisał.

17:45

Rosyjski państwowy regulator internetu i mediów, urząd Roskomnadzor, zablokował w środę portal BBC News na terenie kraju i zapowiedział dalsze działania w "wojnie informacyjnej", wszczętej według Moskwy przez Zachód po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

"Roskomnadzor zablokował stronę internetową BBC News. Myślę, że to dopiero początek reakcji na wojnę informacyjną wszczętą przez Zachód przeciwko Rosji" - napisała w komunikatorze Telegram rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

17:38

Podczas ewakuacji mieszkańców Mariupola do Zaporoża kolumna ewakuowanych została ostrzelana z rosyjskich systemów rakietowych Grad, są zabici i ranni - podał w środę Sztab Generalny ukraińskich sił zbrojnych. Konkretne dane są ustalane.

17:30

Jesteśmy zgodni co do tego, że nie powinniśmy przemieszczać naszych sił na terytorium Ukrainy; ciąży na nas odpowiedzialność, by ten konflikt nie wyszedł poza ten kraj - powiedział w środę szef NATO Jens Stoltenberg.

Na konferencji prasowej Stoltenberg podkreślił, że państwa sojusznicze są zgodne co do tego, by zapewnić Ukrainie wsparcie. Ale sojusznicy są także zgodni co do tego, że NATO nie powinno przemieszczać swoich sił ani na lądowe terytorium Ukrainy, ani w jej przestrzeń powietrzną. Ciąży na nas odpowiedzialność, by ten konflikt, ta wojna nie eskalowała poza Ukrainę" - podkreślił szef NATO. 

17:21

Dzisiaj mamy kryzys uchodźczy w naszym kraju. Apeluję do całej wspólnoty międzynarodowej o pomoc dla Polski - powiedział w Ankarze prezydent Andrzej Duda. O spotkaniu prezydentów Polski i Turcji piszemy tutaj:

17:15

Francja zakończy importowanie ropy i gazu z Rosji do roku 2027 - oświadczył w środę na konferencji prasowe premier Francji Jean Castex.

Podczas briefingu premier zaprezentował także propozycje rządowej pomocy dla francuskich przedsiębiorców, którzy ucierpią z powodu wzrostu cen na skutek nałożonych na Rosję sankcji. Państwo ma wziąć na siebie cześć wyższych kosztów cen energii - tłumaczono.

Musimy się przygotować na długi kryzys - mówił szef francuskiego rządu.

Castex zapowiedział również, że od kwietnia ceny benzyny i gazu na stacjach benzynowych zostaną obniżone o 15 centów za litr. Obniżki cen paliw będą dotyczyć wszystkich mieszkańców Francji, bez wyjątku - oświadczył premier.

W zeszłym tygodniu ceny benzyny we Francji przekroczyły średnio próg 2 euro za litr paliwa - przypomina agencja AFP. 

17:09

Na Ukrainę dotarły już systemy przeciwlotnicze produkcji sowieckiej i rosyjskiej, w tym S-300, o które wnioskowała Ukraina oraz samobieżne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Osa i ręczne wyrzutnie 9K34 Strzała 3 - podaje w środę na Twitterze portal Euromaidan PR.

Wcześniej w środę telewizja CNN, powołując się na źródła w amerykańskiej administracji, podała, że państwa NATO wysłały Ukrainie systemy przeciwlotnicze produkcji sowieckiej i rosyjskiej.  

17:02

Na profilu Wołodymyra Zełenskiego na Facebooku pojawiło się nagranie, które prezydent Ukrainy pokazał amerykańskim politykom podczas przemówienia przed połączonymi izbami Kongersu.

17:00

Strona internetowa Ukraińskiego Czerwonego Krzyża została zaatakowana przez hakerów. Organizacja poinformowała, że na serwerach nie były przechowywane dane beneficjentów.

16:53

Ministerstwo obrony Ukrainy opublikowało film pokazujący skutki rosyjskiej inwazji. Widać na nim zniszczone zabytki i bloki. Pokazano też dzieci, które zostały ranne w czasie wojny.

16:47

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) w Hadze poinformował, że atak Rosji na Ukrainę był nielegalny. Wniosek w tej sprawie złożył 26 lutego ukraiński rząd.

MTS odrzucił rosyjskie zarzuty o ludobójstwo we wschodniej Ukrainie i wydał środek tymczasowy nakazujący Rosji wstrzymanie inwazji.

O decyzji poinformowała przewodnicząca MTS sędzia Joan E. Donoghue.

MTS to organ sądowy ONZ, który powołano do rozstrzygania sporów między państwami. Wyroki tego trybunału nie podlegają odwołaniu.

16:43

Na spotkaniu z ministrów obrony państw NATO w Kwaterze Głównej Sojuszu przedstawiłem do rozważenia projekt misji pokojowej na Ukrainie, o której w Kijowie mówił wicepremier Jarosław Kaczyński - powiedział w środę w Brukseli szef MON Mariusz Błaszczak.

16:28

Rosyjski śmigłowiec szturmowy Ka-52 został zestrzelony koło miasta Mikołajów na południu Ukrainy - poinformowały wojska lądowe ukraińskiej armii na swoim kanale w komunikatorze Telegram.

"Niedaleko Mikołajewa zniszczony został kolejny rosyjski śmigłowiec Ka-52" - głosi podpis pod nagraniem wideo, na którym widać zniszczoną maszynę. 

>

Według szacunków ukraińskich armia rosyjska straciła 108 śmigłowców od 24 lutego, czyli rozpoczęcia inwazji na Ukrainę. Są to dane na środę rano.

16:24

"Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan ostrzegł swojego rosyjskiego odpowiednika gen. Nikołaja Patruszewa o konsekwencjach ewentualnego użycia broni chemicznej lub biologicznej na Ukrainie" - przekazał w środę Biały Dom. Był to pierwszy bezpośredni kontakt dyplomatyczny między Moskwą i Waszyngtonem od początku inwazji.

16:20

W Ankarze rozpoczęła się konferencja prezydentów Polski i Turcji.

16:18

Rosyjskie plany zdobycia ukraińskiej stolicy, Kijowa nigdy nie zostaną zrealizowane - podkreślił mer stolicy Witalij Kliczko. Dodał, że najeźdźcy chcą zasiać panikę w mieście, ale efekt jest odwrotny, mieszkańcy stolicy są wściekli i gotowi do obrony.

Dziś chcę to powiedzieć jasno: rosyjski plan zajęcia Kijowa nie jest realizowany. On nigdy nie zostanie zrealizowany! Nawet jeżeli uda im się przejąć kontrolę nad niektórymi budynkami, nie wygrają z naszymi ludźmi. Kijów to nie tylko budynki, to przede wszystkim ludzie - powiedział Kliczko w wywiadzie udzielonym nadawanej po rosyjsku stacji Current Time. Stacja jest prowadzona przez finansowane przez USA rozgłośnie: Radio Wolna Europa/Radio Swoboda i Głos Ameryki. Rozmowa ukazała się na stronie telewizji we wtorek wieczorem.

16:10

Tysiące ludzi wyszło w środę na proukraińską demonstrację w Berdiańsku, mieście na południowym wschodzie Ukrainy - podała agencja Ukrinform. Ludzie przeszli przez centralną ulicę miasta, trzymając flagę ukraińską.

Nagranie wideo demonstracji zostało opublikowane na serwisie YouTube.

Ludzie krzyczą: Berdiańsk - to Ukraina!, a pod adresem rosyjskich żołnierzy kontrolujących miasto: Do domu!

To kolejna proukraińska demonstracja w mieście, odległym nieco ponad 80 km od oblężonego Mariupola.

We wtorek portal Ukraińska Prawda podał, że po takiej demonstracji w Berdiańsku rosyjscy wojskowi uprowadzili ukraińskiego aktywistę Witalija Szewczenkę. 

16:01

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, który jest również negocjatorem w rokowaniach ukraińsko-rosyjskich, oświadczył, że Wołodymyr Zełenski i przywódca Rosji Władimir Putin powinni podjąć bezpośrednie rozmowy pokojowe.

"Nasze stanowisko jest bardzo konkretne - (domagamy się) gwarancji bezpieczeństwa weryfikowanych prawnie, wycofania rosyjskich wojsk. To można osiągnąć tylko poprzez bezpośredni dialog między przywódcami Ukrainy i Federacji Rosyjskiej" - napisał Podolak na Twitterze. 

15:53

Szef Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych będzie dziś gościem Popołudniowej rozmowy w RMF FM.

15:50

Według "The Financial Times", Ukraina i Rosja mają wstępny 15-punktowy plan pokojowy. W nim między innymi o zawieszeniu broni, wycofaniu się rosyjskich sił, ukraińskiej neutralności i ograniczeniu ukraińskich sił zbrojnych.

15:45

Władze hiszpańskie poinformowały o przejęciu jachtu Crescend. Jednostka należy do sojusznika Putina - Igora Sieczina.

15:40

O świcie w mieście Berdyczów miało dojść do rosyjskiego nalotu. Ranne zostały dwie osoby, zniszczono dwa budynki - podaje portal hromadske.

15:36

Rząd polski finansuje transport kolejowy i autokarowy dla wszystkich uchodźców, którzy chcą się udać dalej na zachód Europy - powiedział w środę wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Dodał, że w ostatnich dniach w specjalnych i rejsowych pociągach do Niemiec wyjechało 23 tys. osób.

15:33

Władimir Putin w przemówieniu przyznał, że w Rosji wzrośnie bezrobocie i inflacja. Stwierdził, że Rosja "nie chce okupować Ukrainy". Co jeszcze powiedział? Przeczytajcie nasz artykuł. 

15:30

Ukraina została członkiem europejskiej unii energetycznej - poinformował w czwartek na swoim profilu w serwisie Twitter ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

"Ukraina została członkiem europejskiej unii energetycznej. Zakończono unifikację systemów energetycznych Ukrainy i Unii Europejskiej. Teraz ukraiński prąd płynie do UE i na odwrót. Jestem wdzięczny członkom Wspólnoty, osobiście przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, komisarz ds. energii Kadri Simson i wszystkim, dzięki którym mamy teraz jeden system energetyczny" - napisał Zełenski.

Potwierdziła to także Komisja Europejska.

15:20

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski będzie przemawiał w czwartek - 17 marca - w niemieckim parlamencie za pośrednictwem połączenia wideo - poinformował portal RBK.

Wystąpienie zostało zaplanowane na godzinę 9:00 czasu polskiego. 

15:15

Rosyjski konwój wojskowy, zawierający m.in. system rakietowy Iskander, wyrzutnie rakietowe Grad oraz haubice 2A65 Msta-B, dotarł do położonego 40 km od ukraińskiej granicy Homla na Białorusi - poinformował w środę na Telegramie uznany tego dnia przez białoruski rząd za "ekstremistyczny" kanał Biełaruskij Hajun.