Burza barw na koniec i na początek. Prezydent Ukrainy za pomocą wideołączy przemawiał w amerykańskim Kongresie. Wystąpienie było bardzo emocjonalne. Amerykanie mogli m.in. zobaczyć przejmujący film z tego, co dzieje się w ogarniętym wojną kraju. "Przypomnijcie sobie Pearl Harbor, 11 września. My tego doświadczamy teraz codziennie" - powiedział Wołodymyr Zełenski.

Przemówienie prezydenta Ukrainy zapowiedziała w Kongresie Nancy Pelosi szefowa Izby Reprezentantów USA:

ZOBACZ CAŁE WYSTAPIENIE WOŁODYMYRA ZEŁENSKIEGO ORAZ PRZEJMUJĄCY FILM z TEGO, CO DZIEJE SIĘ W OGARNIETYYM WOJNĄ KRAJU:

Prezydent Ukrainy powitał amerykańskich kongresmenów z Kijowa. "Mam zaszczyt mówić do was w imieniu narodu ukraińskiego. (...) Teraz waży się los naszych ludzi. Rosja rozpoczęła brutalną ofensywę na nasze wartości " - stwierdził.

"Powojenne instytucje międzynarodowe nie działają, potrzebujemy nowych instytucji i nowego sojuszu" - zaznaczył prezydent Ukrainy. 

Wszystkie firmy z USA powinny wyjść z Rosji

"Nowe sankcje potrzebne są każdego tygodnia, dopóki Rosja się nie zatrzyma; wszystkie firmy z USA powinny wyjść z Rosji" - mówił Wołodymyr Zełenski. 

"Członkowie Kongresu, podejmijcie inicjatywę: jeśli macie w swoich okręgach firmy, które finansują rosyjską machinę wojskową i które nie wyszły z Rosji, poddajcie je presji. Proszę, byście zapewnili, że Rosjanie nie otrzymają ani centa, którego mogą użyć do niszczenia ludzi na Ukrainie" - mówił prezydent.

Ukraiński prezydent podkreślił, że wspierając Ukrainę, USA wspierają nie tylko ten kraj, ale również Europę i świat oraz "historyczną sprawiedliwość". Zwrócił się przy tym do prezydenta USA Joe Bidena:

Cytat

Jest pan przywódcą narodu. Chciałbym, by był pan przywódcą świata. A bycie przywódcą świata znaczy bycie przywódcą pokoju.

Zełenski prosi o strefę zakazu lotów nad Ukrainą

Zełenski zwrócił się do kongresmenów o ustanowienie strefy zakazu lotów nad Ukrainą. Dodał jednak, że jeśli prosi o zbyt wiele, to istnieje alternatywa.

"Jeśli strefa zakazu lotów to zbyt wiele, potrzebujemy systemów obrony przeciwlotniczej, S-300 i samolotów" - tłumaczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.  "Wiecie, jak wiele zależy na polu bitwy od zdolności do używania samolotów (...) te samoloty istnieją i je macie, ale one są na ziemi, a nie na ukraińskim niebie" - mówił. 

Jak stwierdził, Ukraina codziennie doświadcza ataków z powietrza takich jak Ameryka doświadczyła w 1941 roku na Pearl Harbor.

"To były ataki z powietrza, nikt się ich nie spodziewał, nie mogliście ich powstrzymać. Nasz kraj doświadcza tego samego każdego dnia, każdej nocy od trzech tygodni" - zaznaczył. 

Cytat

"Rosyjskie siły wystrzeliły już prawie 1000 rakiet na Ukrainę, niezliczone bomby, używają dronów, by zabijać nas z precyzją. To terror, którego Europa nie widziała od 80 lat i prosimy o odpowiedź na ten terror ze strony całego świata"
- powiedział Zełenski.

Zełeński w Kongresie USA. Pokazał Amerykanom poruszający film

Zobaczcie, co Rosjanie zrobili z naszym krajem - powiedział prezydent Ukrainy podczas wirtualnego wystąpienia przed połączonymi izbami Kongresu USA. Następnie przerwał swoje przemówienie, by nagle odtworzyć poruszający film. Wideo pokazuje, jak wygląda cierpienie Ukraińców. 

Kilka godzin później opublikował go także na swoim profilu na Facebooku: