Minister Ołeksij Reznikow przekazał, że Ukraina kończy przygotowania do ofensywy. Rosjanie przeprowadzili zmasowany atak na Ukrainę. Eksplozje odnotowano m.in. w Dnieprze, Krzemieńczuku i Połtawie w centralnej kraju oraz w Mikołajowie i obwodzie kijowskim. W Humaniu pociski uszkodziły trzy bloki. Na skutek ostrzału zginęło co najmniej 23 cywilów, w tym czworo dzieci. Wiele osób zostało rannych. Do Ukrainy przyjechali prezydenci Słowacji i Czech - Zuzana Czaputova i Petr Pavel. Piątek jest 429. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najnowsze informacje dotyczące sytuacji za naszą wschodnią granicą znajdziecie w relacji z 28.04.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:55

Szef Donieckiej Obwodowej Administracji Wojskowej Pawło Kyrylenko opublikował zdjęcie zniszczonego przez Rosjan dworca kolejowego Svyatogorsk.
  "Stacja, która działa od 1911 roku, zamieniła się w stację widmo" - powiedział Kyrylenko.

23:24

"Nagły wybuch w Mikołajowie w pobliżu jednego z budynków na Alei Centralnej zmusił mieszkańców wieżowców do wyjścia z dokumentami i dobytkiem w bezpieczne miejsce, myśląc, że to 'nalot'" - tłumaczy szef Policji Państwowej w obwodzie mikołajowskim Serhij Szajchet. "Okazało się, że był to pijany mężczyzna, który zdetonował granat po tym, jak mieszkańcy, którzy właśnie naprawiali swoje samochody, odmówili mu wydania dwóch hrywien". Napastnik i przechodząca w pobliżu kobieta zostali ranni.

22:58

Rosyjski atak rakietowy na Humań, w którym zginęło 23 cywilów, w tym czworo dzieci to terror, dokonywany przez absolutne zło - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Do tragedii w tym mieście w środkowej części kraju doszło wczesnym rankiem.

"Przez cały dzień trwała rozbiórka ruin w Humaniu, w miejscu trafienia rosyjskiej rakiety. Obecnie wiemy o 23 zabitych, wśród których jest czworo dzieci. Składam wyrazy współczucia rodzinie i bliskim..." - powiedział szef państwa w wieczornym wystąpieniu, które opublikował w Telegramie.

Zełenski poinformował, że wszyscy poszkodowani otrzymują niezbędną pomoc. Podziękował także ratownikom za udział w operacji poszukiwawczej.

22:43

W pobliżu okupowanej przez Rosję elektrowni jądrowej Zaporoże wybuchła w tym tygodniu mina - poinformowały służby prasowe MAEA, powołując się na oświadczenie dyrektora generalnego organizacji Rafaela Grossiego.

22:31

Prezydent Czech Petr Pavel spotkał się z liderami społeczności krymsko-tatarskiej. Pavel przebywa z wizytą w Ukrainie, gdzie przybył razem z prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovą.

21:42

Prezydent Wołodymyr Zełenski skrytykował "wprowadzenie przez niektóre kraje europejskie zakazu importu ukraińskich produktów rolnych". Taki komentarz znalazł się w dzisiejszym wieczornym komentarzu wideo przywódcy Ukrainy.

Podkreślam, że to nie tylko narusza obowiązującą umowę stowarzyszeniową między Ukrainą a Unią Europejską, ale także daje Kremlowi niebezpieczną nadzieję. Liczę, że w naszym wspólnym europejskim domu czyjeś błędne decyzje nie mogą przeważyć nad wspólnymi interesami - stwierdził prezydent Zełenski.

Dziś podano informację, że na wniosek Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii i Bułgarii Komisja Europejska objęła zakazem importu cztery produkty rolne z Ukrainy.

21:14

Prezydent Republiki Czeskiej Petr Pavel i prezydent Słowacji Zuzana Chaputova wraz z innymi gośćmi zostali zmuszeni do ukrycia się w podziemnym parkingu hotelu w trakcie alarmu lotniczego, jaki ogłoszono w trakcie ich dzisiejszego pobytu w Kijowie - poinformowała dziennik "České noviny".

20:38

Do czasu zagwarantowania 100 proc. bezpieczeństwa w przestrzeni powietrznej Ukrainy jest za wcześnie na jakiekolwiek prognozy. Podejmujemy kroki, aby wznowić loty tak szybko, jak to możliwe, ale na razie to tylko prace przygotowawcze - stwierdziła Oksana Ożygowa z urzędu ds. lotnictwa cywilnego.

19:24

W walkach pod Bachmutem zginął bijąc się ochotniczo po stronie Ukrainy obywatel Irlandii Finbar Cafferkey. 

19:07

Ukraińska policja zaktualizowała informacja o skutkach uderzenia rosyjskiej rakiety w budynek mieszkalny w Humaniu. W ruinach dziewięciopiętrowego bloku zginęły 23 osoby, w tym czworo dzieci. Najmłodsze ofiary masakry dokonanej przez wojska rosyjskie miały 10 lat.

 

"Ludzie zaczynają przynosić kwiaty i zabawki dla dzieci do zniszczonego domu w Humaniu" - napisano  na Telegramie.

18:42

Jestem przekonany, że Ukraina stanie się członkiem Unii Europejskiej i NATO - oświadczył w Kijowie prezydent Czech Petr Pavel, który przybył tu w piątek z wizytą wraz z prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovą.

Przywieźliśmy ukraińskim władzom wiadomość, że będziemy po ich stronie. To absolutnie zrozumiałe, że Ukraina w pełni zasłużyła na członkostwo w NATO i UE - powiedział Pavel na wspólnej konferencji prasowej z Czaputovą i prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Zasłużyła na to swoją wytrzymałością, odwagą, sprzeciwem i walką o wolność. Jest ona przykładem dla nas wszystkich. Nie mam wątpliwości, że Ukraina będzie członkiem UE i NATO. Pytanie tylko kiedy - zaznaczył Pavel deklarując, że Praga gotowa jest podzielić się z Kijowem swoimi doświadczeniami na drodze do członkostwa.

18:13

Według ukraińskiej policji, liczba zabitych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na budynek w Humaniu wzrosła do 22. 

17:56

Do ukraińskiego budżetu trafiła kolejna dotacja z USA w wysokości 1,25 mld dolarów - poinformowało Ministerstwo Finansów w Kijowie.

Otrzymane środki zostaną przeznaczone na wypłatę emerytur, wypłaty dla przesiedleńców wewnętrznych, wynagrodzeń pracowników służby zdrowia oraz pracowników Państwowego Ratownictwa Medycznego - podaje Ukraińska Prawda. Od początku rosyjskiej agresji Ukraina otrzymała od USA w formie dotacji ok. 16,7 mld dolarów. 

17:23

Już 21 osób ofiar pochłonął wybuch rosyjskiej rakiety, która uderzyła w dziewięciopiętrowy blok mieszkalny w Humaniu. W ataku straciło życie troje dzieci.

"W tej chwili 21 zabitych. Ból i wściekłość... Trwa akcja poszukiwawczo-ratownicza" - napisał na Telegramie szef obwodu czerkaskiego Ihor Taburec.

16:57

Oczekiwane kontrnatarcie sił ukraińskich nie może być traktowane jako decydująca bitwa w wojnie z Rosją; będzie nią dopiero atak, który doprowadzi do odzyskania wszystkich okupowanych terytoriów - oświadczył w piątek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

Kontrnatarcia nie należy rozpatrywać w kategoriach decydującej bitwy. Decydującą bitwą będzie ta, która doprowadzi do całkowitego wyzwolenia ukraińskich terytoriów - powiedział Kułeba na briefingu z szefami dyplomacji państw Europy Północnej.

Jeśli potrzebne będzie jedno kontrnatarcie - będzie jedno. Jeśli konieczne będą dwa czy więcej - tak właśnie będzie. To nie jest konflikt, który będzie można zamrozić - zapewnił szef MSZ.

15:58

Liczba zabitych w rosyjskim ostrzale budynku mieszkalnego w Humaniu wzrosła do 19 osób. Życie straciło troje dzieci  - poinformowała ukraińska policja. Według aktualnych informacji rannych jest 18 osób, z tego dziewięć przebywa w szpitalu.

15:38

Kierownictwom rosyjskich spółek państwowych na okupowanym Krymie polecono przygotowanie się do ewakuacji - poinformował w piątek portal Ukraińska Prawda, powołując się na Centrum Narodowego Oporu.

Portal donosi, że zalecenia te przekazano zarówno państwowym bankom, jak i dyrekcji kolei krymskich, i podkreśla, że dotyczyły także rodzin, a nie tylko samych menedżerów.

15:16

Z Ukrainą walczy 48 rosyjskich brygad i 122 pułki.  W sumie jest to około 369 tys. żołnierzy i około 5900 jednostek broni ciężkiej - poinformowało centrum prasowe Ministerstwa Obrony Ukrainy.

14:52

Do 17 wzrosła liczba ofiar piątkowego rosyjskiego ostrzału rakietowego dzielnicy mieszkaniowej w Humaniu - przekazały władze obwodu czerkaskiego. Wśród zabitych jest troje dzieci; nadal trwa operacja ratunkowa. Wcześniej informowano o 15 ofiarach śmiertelnych.

"Ratownicy wydobyli spod gruzów kolejne dwa ciała; to już 17 zabitych przez Rosjan cywilów" - powiadomił szef władz obwodu czerkaskiego Ihor Taburec. W regionie ogłoszono trzydniową żałobę.

Wśród zabitych jest troje dzieci. Początkowo informowano o odnalezieniu ciał chłopca i dziewczynki w wieku ok. 10 lat. Później podano, że spod gruzów wydobyto ciało jeszcze jednej jedenastoletniej dziewczynki.

Na miejscu ciągle trwa operacja ratunkowa.

13:55

Nie można zidentyfikować dwojga dzieci, które zginęły w piątkowym rosyjskim ostrzale rakietowym budynku mieszkalnego w Humaniu; los ich rodziców jest nieznany - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Humań. Trwa usuwanie gruzów. Już 13 zabitych (liczba ofiar wzrosła już do 15 - PAP). Wśród nich jest dwoje dzieci, których nie można zidentyfikować. Los ich rodziców jest niewiadomy. Ratownicy będą pracować, dopóki nie upewnią się, że nikt nie pozostał pod gruzami" - napisał Zełenski na Twitterze.

13:40

Inwazję Kremla na Ukrainę popiera obecnie 75 proc. rosyjskiego społeczeństwa; w ciągu ostatnich miesięcy nie odnotowano pod tym względem znaczących zmian, poparcie dla wojny utrzymuje się na stosunkowo stałym poziomie - powiadomiła w czwartek niezależna rosyjska pracownia badania opinii publicznej Centrum Lewady.

13:20

Przygotowania naszych żołnierzy i sprzętu wojskowego do kontrofensywy przeciwko rosyjskiej armii znajdują się na końcowym etapie; generalnie jesteśmy gotowi, dlatego jeśli Bóg pozwoli, dopisze pogoda i dowództwo podejmie stosowną decyzję, przystąpimy do działania - oznajmił w piątek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.

12:55

Liczba ofiar śmiertelnych piątkowego rosyjskiego ostrzału rakietowego osiedla mieszkaniowego w Humaniu w centralnej części Ukrainy wzrosła do 15; wcześniej informowano o 11 zabitych cywilach - powiadomiło na Telegramie MSW Ukrainy.

11:46

"Podczas czwartkowego ataku rakietowego na Mikołajów armia rosyjska użyła rakiet manewrujących Iskander-K (w kodzie NATO - SS-26 Stone), które są trudne do zestrzelenia dla ukraińskiej obrony powietrznej" - oświadczył rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat. "Ataku dokonano z kierunku południowego. Iskander-K to także rakieta manewrująca, która ma charakterystyki podobne do rakiet Kalibr, jednak jest to rakieta wystrzeliwana z ziemi, a nie z morza" - powiedział Ihnat na antenie ukraińskiej telewizji. W ataku na dzielnicę mieszkalną w Mikołajowie zginęła jedna osoba, a 23 zostały ranne.

11:20

Rosja odwołała doroczne międzynarodowe igrzyska wojskowe, bo obawiała się, że ich przeprowadzanie w czasie wojny będzie źle odebrane, a straty poniesione na Ukrainie zagroziłyby jej dominacji w zawodach - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.

11:00

"Złożymy szybko wniosek (do KE - przyp. red.) z prośbą o weryfikację naruszenia rynku w kilku obszarach, takich jak drób, jajka, artykuły mleczne" - poinformował Mateusz Morawiecki, odnosząc się do towarów rolnych z Ukrainy. Premier nie powiedział jednak jak zachowa się Polska w brukselskim głosowaniu w sprawie przedłużenia do czerwca przyszłego roku bezcłowego handlu z Ukrainą. Brukselska korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon informuje jednak, że jest szansa na porozumienie w tej sprawie.

10:58

"Rosja ciągle nie nauczyła się, że jej brutalność tylko wzmacnia ukraiński opór i pogłębia naszą determinację, by wspierać Ukrainę w jej walce" - oświadczyła ambasador USA w Kijowie Bridget Brink, komentując poranne ataki rakietowe Rosji na osiedla mieszkaniowe w Humaniu i Dnieprze. Zginęło w nich co najmniej 12 osób, w tym troje dzieci.

10:57

Prezydenci Słowacji i Czech - Zuzana Czaputova i Petr Pavel przybyli rano do Ukrainy - informują media. "Z Ukrainą łączą nas nie tylko granice i przeszłość, ale i wspólna przyszłość" - powiedziała Czaputova. "Ukraińcy płacą najwyższą cenę, broniąc wolności i sprawiedliwości" - podkreślił Pavel.

10:55

Kontrofensywa nie zacznie się po prostu zwykłym wydaniem rozkazu "na przód", tylko trzeba się do niej przygotować, a żeby przygotować dobrze kontrofensywę, trzeba zużyć potworne ilości amunicji artyleryjskiej i środków rakietowych, tak że Ukraińcy jeszcze na to czekają - mówił podczas rozmowy 7 pytań o 7:07 na antenie Radia RMF24 gen. Jarosław Kraszewski.

Zdaniem byłego szefa Wojsk Rakietowych i Artylerii Wojsk Lądowych, kontrofensywa ukraińska obejmie znajdujący się na wschodzie kraju Donbas. I dobrze, bo Ukraińców w mojej opinii nie stać na to, żeby prowadzić działania zbrojne na więcej, niż jednym głównym kierunku - wskazał były wojskowy. Dlatego - jak tłumaczył - nasi wschodni sąsiedzi zapewne nie zdecydują się na uderzenie, którego celem byłoby odzyskanie Krymu. Nie starczy im sił na to, żeby jednocześnie prowadzić działania kontrofensywne w rejonie Donbasu i w rejonie Krymu - stwierdził Kraszewski.

Wyraził zarazem pogląd, że jeżeli planowane działania Ukraińców na wschodzie okażą się sukcesem, wówczas mogą stać się podstawą do rozmów z Moskwą, również na temat Krymu.

10:33

Sytuacja w Ukrainie była także jednym z tematów rozmowy 7 pytań o 7:07 w Radiu RMF24. Gościem Pawła Balinowskiego był gen. Jarosław Kraszewski.

Rosjanie od początku wojny w Ukrainie ostrzeliwują głównie obiekty cywilne. Ich celem jest totalne wyniszczenie infrastruktury cywilnej i ludności Ukrainy, a nie elementów wojskowych, tak jak to powinno być w trakcie prowadzenia normalnych działań bojowych - komentował były wojskowy. Według niego, piątkowe zdarzenia należy wiązać z przygotowaniami Ukrainy do kontrofensywy.

Jego zdaniem wydajność rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego, ze względu na wprowadzone sankcje, jest zagadką - nie wiadomo np. ile tak naprawdę Rosjanie produkują środków ogniowych. Ich zaawansowanie technologiczne na szczęście znacząco spadło, ponieważ Rosjanie zostali odcięci od technologii i materiałów niszowych, które zazwyczaj sprowadzali z Zachodu - tłumaczył Kraszewski. Jeśli z kolei chodzi o wyposażenie ukraińskie, to według byłego szefa Wojsk Rakietowych i Artylerii Wojsk Lądowych, brakuje przede wszystkim amunicji.

10:27

Pojawia się coraz więcej zdjęć z ostrzelanego nad ranem przez Rosjan Humania w centralnej części Ukrainy.

10:18

Przedstawicielka administracji prezydenta Ukrainy Daria Zariwna poinformowała, że w Humaniu zginęła m.in. dziewczynka w wieku około trzech-czterech lat. "Dziecko, które nikomu nie zrobiło niczego złego. Nie mieści mi się to w głowie. Po prostu chcę wyć z bólu" - napisała urzędniczka w mediach społecznościowych. W ataku na Humań zostało rannych 18 osób, z których 11 hospitalizowano; spod gruzów uratowano 17 mieszkańców w tym troje dzieci - przekazały służby ratunkowe.

09:46

Liczba ofiar piątkowego śmiertelnych rosyjskiego ostrzału rakietowego osiedla mieszkaniowego w Humaniu w centralnej części Ukrainy wzrosła do dziesięciu; wcześniej informowano o siedmiu zabitych osobach - powiadomiło na Telegramie MSW Ukrainy za szefem tego resortu Ihorem Kłymenką. "Ratownicy właśnie wydobyli spod gruzów trzy kolejne ciała - czytamy w komunikacie.

09:28

Rosyjskie wojska walczące na Ukrainie ponoszą straty nie tylko w wyniku działań bojowych; w obwodzie zaporoskim na południu kraju 20 najeźdźców zmarło na skutek zatrucia nieznaną substancją - poinformował w porannym komunikacie sztab generalny ukraińskiej armii. Do tego zdarzenia miało dojść 24 kwietnia w jednym z rosyjskich oddziałów stacjonujących w okupowanym rejonie (powiecie) melitopolskim.

08:36

"Kolejna noc rosyjskiego terroru. W Humaniu uszkodzonych jest 10 budynków mieszkalnych. Na chwilę obecną: 7 zabitych, są ranni" - informuje na Twitterze prezydent Ukrainy.

08:26

Stany Zjednoczone po 32 latach wznowiły produkcję głowic jądrowych; w 2023 roku powstanie 80 ładunków zawierających pluton, stanowiących kluczowy element konstrukcji strategicznych i taktycznych pocisków nuklearnych - odnotował doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko, powołując się na amerykański resort energii.

08:07

Coraz więcej ofiar ataku Rosjan na bloki w Humaniu. Ihor Kłymenko, szef MSW Ukrainy przekazał w mediach społecznościowych, że zginęły cztery osoby, a 17 zostało rannych.

07:49

O skutkach ataku Rosjan na Dniepr pisze w serwisie Telegram Serhij Łysak, szef władz obwodu dniepropietrowskiego. Z wpisu Łysaka wynika, że w mieście zniszczony został budynek mieszkalny, a ofiarami ataku była dziecko i 31-letnia kobieta. Ponadto trzy osoby zostały ranne - dwóch mężczyzn w wieku 58 i 57 lat oraz 31-letnia kobieta. 

07:33

Premier o towarach z Ukrainy: Złożymy szybko wniosek (do KE - przyp. red.) z prośbą o weryfikację naruszenia rynku w kilku obszarach, takich jak kurczaki, drób, jajka, artykuły mleczne.

07:28

"Humań. Dwie rakiety uszkodziły trzy bloki. Według informacji z godz. 7 (godz. 8 czasu polskiego) troje ludzi zginęło, a ośmioro zostało rannych. Rannym udzielana jest pomoc medyczna. Trwają prace poszukiwawczo-ratunkowe" - napisał minister spraw wewnętrznych Ihor Kłymenko na Facebooku. "Rosja po raz kolejny potwierdziła swój status państwa-zabójcy. Zemścimy się" - zapewnił Kłymenko.

07:18

Co najmniej pięć osób cywilnych, w tym trzyletnie dziecko, zostało zabitych w wyniku ataku rakietowego, który Rosja przeprowadziła przeciw Ukrainie wczesnym rankiem - poinformował minister spraw wewnętrznych Ihor Kłymenko. Ofiary śmiertelne odnotowano w miastach Dniepr, Humań i Ukrainka pod Kijowem. Pociski trafiły tam w budynki mieszkalne.

06:56

Putin podpisał dekret, który przewiduje deportację obywateli Ukrainy z terytoriów okupowanych, jeśli stanowią oni "zagrożenie dla bezpieczeństwa", poinformowała Nexta.

Mieszkańcy samozwańczych republik, donieckiej i ługańskiej, a także obwodów chersońskiego i zaporoskiego, którzy nie mają obywatelstwa rosyjskiego, będą uznawani za "cudzoziemców" jeśli do 1 lipca 2024 r. nie uzyskają rosyjskiego paszportu i mogą zostać deportowani, stanowi dekret.

Dekret wymienia przyczyny deportacji cudzoziemców i bezpaństwowców z terytoriów okupowanych. W szczególności osoby mogą zostać deportowane, jeśli uzna się, że stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, popierają gwałtowne zmiany w podstawach ustroju konstytucyjnego Rosji lub wspierają działalność terrorystyczną lub ekstremistyczną.

Dekret nie precyzuje, do jakiego kraju planowana jest deportacja obywateli, którzy nie złożą przysięgi wierności bunkrowemu dyktatorowi, pisze Nexta.

06:44

"Obrona przeciwlotnicza Ukrainy zniszczyła 21 spośród 23 rakiet manewrujących, odpalonych przez wojska rosyjskie z bombowców strategicznych we wczesnych godzinach porannych" - poinformował naczelny dowódca ukraińskich sił zbrojnych generał Wałerij Załużny. "Cele zostały zniszczone w strefach odpowiedzialności lotniczego Dowództwa Centrum, dowództwa lotniczego Wschód oraz dowództwa lotniczego Południe" - przekazano. Według Załużnego Rosja zaatakowała Ukrainę z użyciem samolotów Tu-95, które odpaliły rakiety z rejonu Morza Kaspijskiego.

06:06

Tuż przed godziną 5 czasu lokalnego (4 w Polsce) korespondent Polskiej Agencji Prasowej słyszał w Kijowie dwa głośne wybuchy.  Kijowska administracja wojskowa przekazała, że rosyjski atak nie przyniósł ofiar wśród ludności cywilnej ani zniszczeń infrastruktury. Odłamki zestrzelonych pocisków uszkodziły jednak lokalną linię energetyczną w dzielnicy Obołoń oraz asfalt na jednej z ulic.

05:51

W Humaniu trwa akcja ratunkowa po tym, jak rosyjska rakieta trafiła w blok mieszkalny. Ukraińskie media informują, że 5 osób zostało rannych. Klatka schodowa w budynku jest całkowicie zniszczona, mieszkańcy mówią także o znacznych stratach w ich mieszkaniach.

05:46

Nad Kijowem zestrzelono w nocy 11 rosyjskich pocisków i dwa drony - przekazał Serhij Popko, szef kijowskiej administracji wojskowej. Popko zauważył, że był to pierwszy rosyjski atak na stolicę Ukrainy od 9 marca.

05:34

W mediach społecznościowych pojawiają się kolejna nagrania z ostrzelanego przez Rosjan Humania w centralnej części Ukrainy. 

05:20

Podczas rosyjskiego ataku rakietowego na Ukrainę w piątek wczesnym rankiem jeden z pocisków trafił w 8-piętrowy blok w Humaniu w centralnej części Ukrainy, całkowicie rujnując klatkę schodową budynku - poinformowano w sieciach społecznościowych, gdzie opublikowano wideo ze zdarzenia.

05:15

W wyniku rosyjskiego ataku rakietowego w mieście Dniepr w środkowo-wschodniej Ukrainie zginęła młoda kobieta i trzyletnie dziecko - poinformował mer miasta Borys Fiłatow.

05:08

Eksplozje odnotowano w Dnieprze, Krzemieńczuku i Połtawie w centralnej Ukrainie oraz w Mikołajowie na południu, a inne źródło internetowe poinformowało o eksplozji w obwodzie kijowskim. Interfax zacytował regionalne relacje Telegrama, według których niezidentyfikowane obiekty latające leciały na zachód kraju.

05:05

W Kijowie i wszystkich regionach Ukrainy o godzinie 4:20 czasu lokalnego (3:20 w Polsce) ogłoszono alarm lotniczy na dużą skalę, informuje Ukrinform. Administracja obwodu kijowskiego wezwała mieszkańców do ukrycia się w schronach do czasu odwołania alarmu.