Po zakończeniu konfliktu na wschodzie Ukrainy Polska jest gotowa pomóc w modernizacji ukraińskich sił zbrojnych - ogłosił w walijskim Newport prezydent Bronisław Komorowski. Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen podkreślił z kolei, że NATO jako sojusz nie może dostarczyć Ukrainie sprzętu wojskowego, ale mogą to uczynić poszczególne kraje członkowskie.

Na Ukrainie może dojść jutro do zawieszenia broni. Najpierw gotowość ogłoszenia rozejmu zadeklarował prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, ale uzależnił to od spotkania grupy kontaktowej w Mińsku. Wkrótce potem liderzy rebeliantów ogłosili, że wydadzą rozkaz wstrzymania ognia, jeśli podczas rozmów... czytaj więcej

Komorowski spotkał się z Poroszenką na marginesie szczytu NATO w Newport. W moim przekonaniu to strona ukraińska powinna określić zakres oczekiwanej i potrzebnej pomocy i jej warunki. W czasie rozmowy prezydent Poroszenko mówił w bardzo zdecydowany sposób o potrzebie wsparcia armii ukraińskiej w jej procesie modernizacji, odbudowy i przebudowy, ale w warunkach już zakończonego konfliktu - poinformował polski prezydent.

Jak dodał, "pojawiło się oczekiwanie wsparcia polskiego dla przyszłej modernizacji armii ukraińskiej". Oczywiście, że Polska jest skłonna odpowiedzieć pozytywnie na oczekiwania strony ukraińskiej. Sami wykonaliśmy gigantyczną pracę w zakresie modernizacji własnych sił zbrojnych. Bardzo chętnie tym doświadczeniem i wsparciem w tym trudnym procesie jesteśmy gotowi udzielić pomocy - zapewnił.

Zaznaczył też, że "Polska i większość krajów NATO" są zainteresowane udzielaniem skutecznej pomocy w doprowadzeniu do zakończeniu konfliktu na wschodzie Ukrainy. Według Komorowskiego, strona ukraińska wiąże duże nadzieje z przygotowywanym na jutro zawieszeniem broni. Polska i wszystkie kraje NATO życzą, by to zawieszenie stało się realnością - podkreślił.

Dodał też, że ustalenia w sprawie wzmocnienia wschodniej flanki NATO będą ulegać weryfikacji w zależności od rozwoju wydarzeń na wschód od granic Sojuszu. Pozytywnie ocenił też fakt, że NATO odeszło od "polityki ekspedycyjnej" i będzie się bardziej specjalizować w obronie własnych terytoriów.

Rasmussen: NATO nie może dostarczyć sprzętu Ukrainie, ale poszczególne kraje - tak

Na temat wsparcia Ukrainy w zakresie uzbrojenia wypowiedział się również sekretarz generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen. NATO jako sojusz nie bierze udziału w dostarczaniu sprzętu Ukrainie, bo nie posiadamy potencjału militarnego. Potencjał ten posiadają indywidualne kraje Sojuszu i takie decyzje są decyzjami krajowymi i nie zamierzamy się w nie mieszać - powiedział.

NATO: Rosja ma już na Ukrainie tysiące żołnierzy i setki czołgów

Rosja ma na Ukrainie kilka tysięcy żołnierzy oraz setki czołgów i pojazdów opancerzonych - powiedział w Newport cytowany przez Reutera anonimowy przedstawiciel NATO. Ponadto przy granicy z Ukrainą rozmieszczonych zostało około 20 tysięcy rosyjskich żołnierzy. Wcześniej Sojusz informował, że na... czytaj więcej

Potwierdził, że szczyt NATO powoła fundusz powierniczy, który ma pomóc w modernizacji ukraińskiej armii. Będzie to tematem spotkania Komisji NATO-Ukraina z udziałem prezydenta Petra Poroszenki, które zaplanowano w Newport. Fundusz ma być przeznaczony na reformę dowództwa ukraińskiej armii, wsparcie logistyczne, poprawę cyberbezpieczeństwa i rehabilitację weteranów.

Wcześniej prezydent Ukrainy informował, że w dokumencie końcowym szczytu w Newport znajdzie się zapis, że NATO "popiera dwustronne działania państw członkowskich, dotyczące udzielenia wojskowo-technicznego wsparcia Ukrainie".