Czeszka Martina Navrátilová, była numer jeden światowego rankingu WTA tenisistek, ujawniła w poniedziałek, że zdiagnozowano u niej raka zarówno gardła, jak i piersi.

U Czeszki w listopadzie ubiegłego roku, podczas turnieju WTA Finals w amerykańskim Fort Worth, wykryto powiększony węzeł chłonny w szyi. W toku dalszych badań u byłej znakomitej tenisistki zdiagnozowano raka gardła pierwszego stopnia, a później raka piersi - również pierwszego stopnia.

"Jestem chora, ale lekarze są dobrej myśli - to jest wczesne stadium choroby, do wyleczenia" - napisała w oświadczeniu dla WTA 66-letnia Navrátilová.

Leczenie ma się rozpocząć w przyszłym tygodniu. Tenisistka będzie przechodzić terapię głównie w Nowym Jorku.

Już raz pokonała raka

Duch walki Navrátilovej jest bardzo dobrze znany. Czeszka zdobyła łącznie 59 tytułów Wielkiego Szlema w grze pojedynczej, podwójnej i mieszanej. W dodatku już raz pokonała raka.

W 2010 roku zdiagnozowano u niej we wczesnej fazie nowotwór piersi. Wtedy leczenie okazało się skuteczne.

Navrátilová jest jedną z najwybitniejszych przedstawicielek tenisa. Wygrała w sumie 167 turniejów w grze pojedynczej, co jest rekordem, zarówno w rozgrywkach żeńskich, jak i męskich. Wywalczyła osiemnaście singlowych tytułów wielkoszlemowych i przez 332 tygodnie zajmowała pierwsze miejsce w rankingu WTA.