Rosyjscy i białoruscy tenisiści będą mogli zagrać w tegorocznym Wimbledonie – poinformowali organizatorzy. Będą oni jednak musieli grać pod „neutralnymi” flagami oraz spełnić wilka warunków.

W ubiegłym roku tenisiści z Rosji i Białorusi nie mogli wystąpić w Wimbledonie. Było to spowodowane inwazją Moskwy na Ukrainę. W związku z tą edycją zawodnikom nie przyznawano punktów do rankingu WTA i ATP.

W ubiegłym roku Wimbledon był jedynym turniejem Wielkiego Szlema, w którym nie mogli wziąć tenisiści z Rosji i Białorusi.

Teraz ta decyzja została zmieniona. "Naszym obecnym zamiarem jest przyjmowanie zgłoszeń od rosyjskich i białoruskich graczy, pod warunkiem, że będą oni rywalizowali pod 'neutralną' flagą i spełnią odpowiednie warunki" - przekazał w oświadczeniu organizator Wimbledonu All England Lawn Tennis Club.

Wśród tych warunków jest zakaz "wyrażania poparcia dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę", którą Moskwa nazywa specjalną operacją wojskową oraz zakaz gry dla osób "otrzymujących fundusze od państw rosyjskich i/lub białoruskich".

Jak przekazano, warunki zostały opracowane przy współpracy z brytyjskim rządem i międzynarodowymi organizacjami skupiających się wokół tenisa i "są zgodne z opublikowanymi przez rząd wytycznymi dla organizacji zawodów sportowych w Wielkiej Brytanii".

"Wimbledon zdecydował się przyjąć dwóch wspólników zbrodni"

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba nazwał "niemoralną" decyzję organizatorów wielkoszlemowego Wimbledonu o dopuszczeniu do turnieju tenisistów i tenisistki z Rosji i Białorusi pod neutralną flagą. 

"Decyzja Wimbledonu o dopuszczeniu do udziału rosyjskich i białoruskich zawodników jest niemoralna. Czy Rosja zaprzestała swojej agresji lub okrucieństw? Nie, po prostu Wimbledon zdecydował się przyjąć dwóch wspólników zbrodni" - napisał na Twitterze Kułeba.

"Wzywam rząd Wielkiej Brytanii do odmowy wiz tym zawodnikom" - dodał.

Dzięki zmianie decyzji w prestiżowym turnieju w Londynie będą mogli zagrać m.in. wiceliderka światowego rankingu Białorusinka Aryna Sabalenka czy Rosjanie - piąty tenisista rankingu ATP Daniił Miedwiediew i siódmy Andriej Rublow.

W tym roku trofeum będą bronić Kazaszka Jelena Rybakina oraz Serb Novak Djokovic.

Tegoroczny Wimbledon odbędzie się w dniach 3-16 lipca.