Alaksandr Łukaszenka pogratulował Arynie Sabalence zwycięstwa w Australian Open. Białoruski dyktator na opublikowanym w sieci nagraniu wypił kieliszek wódki za zdrowie zawodniczki.

Białoruska tenisistka Aryna Sabalenka została triumfatorką wielkoszlemowego Australian Open. W sobotnim finale w Melbourne pokonała reprezentującą Kazachstan Jelenę Rybakinę 4:6, 6:3, 6:4.

Spotkanie finałowe trwało dwie i pół godziny.

Sabalenka w półfinale wyeliminowała polską tenisistkę Magdę LinetteRybakina w 1/8 finału pokonała Igę Świątek.

To pierwszy wielkoszlemowy triumf Białorusinki w grze pojedynczej.

Rybakina w finale wielkoszlemowej imprezy wystąpiła po raz drugi - w ubiegłym roku triumfowała na trawiastych kortach Wimbledonu. Sabalenka do tego etapu dotarła po raz pierwszy. To było czwarte spotkanie tych zawodniczek. Wszystkie wygrała Białorusinka.

Sabalenka w poniedziałkowym notowaniu rankingu światowego awansuje na drugie miejsce. Do prowadzącej Igi Świątek jej strata będzie jednak bardzo duża. Rybakina przesunie się na dziesiątą pozycję.

"Aryno - to dla ciebie"

Sabalence pogratulował m.in. Alaksandr Łukaszenka. Na nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych widać białoruskiego dyktatora i byłego szefa Białoruskiej Federacji Tenisowej Siergieja Teterina, którzy siedzą przy stole i kieliszkiem wódki.

Aryna ma teraz wszystko. Musimy życzyć jej osobistego szczęścia, zdrowia i kolejnych zwycięstw. Aryno - to dla ciebie! - mówi Łukaszenka na nagraniu.

Film opublikował kanał The First’s Pool Telegram, który jest blisko służby prasowej białoruskiego dyktatora.