Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa nie zgodzi się na nawet częściowe wyłączenie autostrady A4 w pobliżu Wieliczki na czas Światowych Dni Młodzieży. "To byłby paraliżu ruchu na południu, od Tarnowa do Mysłowic" - mówi minister Andrzej Adamczyk.

Jak nieoficjalnie dowiedział się nasz dziennikarz, w ramach ułatwień dla pielgrzymów możliwe byłoby częściowe albo nawet całkowite wyłączenie tak zwanej "starej czwórki", czyli drogi krajowej numer 94. Ograniczenie ruchu na autostradzie A4  jest wykluczone  - mówi minister Andrzej Adamczyk. Decyzja o zamknięciu drogi powoduje, że rozładowanie tego zatoru, powtórne udrożnienie tej drogi to 3 do 4 dni - tłumaczy.

Jak usłyszał nasz dziennikarz, trwają rozmowy z operatorem autostrady - firmą Stalexport - nad zawieszeniem pobierania opłat na czas Światowych Dni Młodzieży.

"Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią"

Światowe Dni Młodzieży to zapoczątkowane przez papieża Jana Pawła II spotkanie młodych katolików z całego świata. W dniach 26-31 lipca br. odbędą się w Krakowie. Myślą przewodnią spotkania będą słowa: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią".

Organizatorzy spodziewają się, że w wydarzeniach centralnych weźmie udział 2,5-3 mln osób. Gościem honorowym będzie papież Franciszek. To największe tego typu wydarzenie w Polsce od lat.

(mn)