​Około 225 tysięcy pielgrzymów, którzy przyjadą na przełomie lipca i sierpnia na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa, zadeklarowało dotychczas chęć zwiedzenia Muzeum Auschwitz - wynika z danych organizatorów. Były niebiecki obóz koncentracyjny zostanie udostępniony pielgrzymom w dniach od 20 do 28 lipca i od 1 do 3 sierpnia.

Do muzeum będą mogli wejść wówczas tylko uczestnicy ŚDM, którzy zarejestrują się na stronie internetowej.

Pula miejsc przeznaczona dla pielgrzymów początkowo wynosiła około 133 tysiące, ale szybko się wyczerpała. Powiększono ją więc do ok. 300 tysięcy. Jak wynika z danych przez organizatorów - wolnych pozostało jeszcze 75,5 tysiąca miejsc.

Ze względu na ogromną liczbę pielgrzymów w muzeum obowiązywały będą wówczas szczególne zasady zwiedzania. Wymogi ochrony konserwatorskiej uniemożliwiają wejście do wnętrz historycznych budynków w byłym niemieckim obozie Auschwitz I. Pielgrzymi przejdą po jego terenie zapoznając się z wystawą plenerową, która przybliży najważniejsze zagadnienia z historii.

Wicedyrektor Muzeum Andrzej Kacorzyk wyjaśnił, że muzealnicy ustalili już wstępnie zagadnienia, które zostaną ujęte w ekspozycji. Tematyka będzie przedstawiona wielowymiarowo - zapewnił. Dodał, że w kilku wersjach językowych wydrukowana zostanie także broszura poświęcona historii Auschwitz. W materiałach opisana zostanie m.in. martyrologia Polaków, dla których Niemcy tworzyli obóz i którzy przez cały czas jego istnienia byli do niego deportowani.

Papież także może odwiedzić były obóz

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie z udziałem papieża Franciszka odbędą się w dniach 26 do 31 lipca przyszłego roku. 27 stycznia rzecznik Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi ujawnił, że bardzo prawdopodobna jest wizyta Ojca Św. także w byłym obozie Auschwitz. Mógłby go odwiedzić między 29 a 31 lipca. W tych dniach organizatorzy ŚDM nie przewidzieli bowiem udostępnienia muzeum pielgrzymom.

W przeszłości Miejsce Pamięci odwiedziło już dwóch papieży - Jan Paweł II w 1979 roku oraz Benedykt XVI w 2006 roku.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 roku został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

(MRod)