W oczekiwaniu na przylot papieża Franciszka o poranku uczestnicy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie brali udział w katechezach i wydarzeniach Festiwalu Młodych. Franciszek przyleciał do Krakowa o godz. 15:50.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

15:50

Papież Franciszek już w Polsce! Śledź relację na żywo z pierwszego dnia wizyty papieża w Polsce!

15:33

Papieski samolot już nad Polską!

15:07

Wierni czekają na papieża na lotnisku.

15:04

Wywiady na żywo w naszym specjalnym studiu przy Błoniach. Na miejscu Aneta Liberacka ze Stacji 7 i ks. Wojciech Węgrzyniak. Oraz reporter RMF FM Mariusz Piekarski.

15:03

A przed wylotem...

14:57

14:52


 

14:47


14:45

Uwaga mieszkańcy Krakowa - jeszcze przez kilkanaście minut przecinanie ulic, którymi przejedzie papież, będzie możliwe. Policja informuje, że trasa zostanie całkowicie zamknięta jeszcze przed godz. 15:30.

14:19

Balice już gotowe na przyjęcie Franciszka.

14:17

Papież już w drodze do Krakowa!

13:57

Papież już na pokładzie samolotu. Lada chwila Franciszek doleci do Krakowa.

13:23

Na przylot papieża do Krakowa czekają wszyscy pielgrzymi, ale najbardziej niecierpliwi są Argentyńczycy, rodacy Franciszka. Spotkaliśmy ich na krakowskim rynku.

13:07

Na krakowskich Błoniach trwają próby sprzętu nagłośnieniowego przed jutrzejszą uroczystością powitania papieża Franciszka wśród pielgrzymów z całego świata. W tle słychać także dźwięki orkiestry, która przygotowuje oprawę muzyczną. Sprawdzał się także chór, który będzie towarzyszył wiernym w czasie spotkania młodzieży z Ojcem Świętym.

12:31

Młodzi pielgrzymi korzystają ze słońca w oczekiwaniu na pojawienie się Franciszka w oknie papieskim. Ojciec Święty wyląduje w Krakowie ok. godziny 16:00.

12:00

O godzinie 12:00 została zamknięta dla samochodów trasa przejazdu papieża z lotniska w Balicach na Wawel. Są to ulice: obwodnica Bielan, Mirowska, Księcia Józefa, Kościuszki, Zwierzyniecka, Straszewskiego, Podzamcze, Droga do zamku i Wawel. W godzinach od 12.30 do 20 zamknięte zostaną ulice: Podzamcze, Straszewskiego, Franciszkańska.

11:01

W Brzegach koło Wieliczki, gdzie papież Franciszek w weekend spotka się z młodzieżą trwa sprzątanie sektorów, w których pojawią się pielgrzymi i ostatnie prace wokół ołtarza. Spory ruch także na obrzeżach Campusu Misericordiae, gdzie powstaje strefa gastronomiczna. Stoją już stoiska z pierogami, krokietami, bigosem czy tradycyjną polską pajdą ze smalcem. Pielgrzymi napiją się także kawy i herbaty. 

10:45

Pielgrzymi w Krakowie - trudno ich na ulicach nie zauważyć.

10:42

W niedzielę 31 lipca w Brzegach na Campusie Misericordiae odprawiona zostanie Msza Święta Posłania na zakończenie Światowych Dni Młodzieży, w której uczestniczyć będzie papież Franciszek. 

10:11

Do radia RMF FM przyszli dziś goście - odwiedzili nas pielgrzymi na Światowe Dni Młodzieży.

10:05

W związku z wczorajszą sytuacją, gdy tłum pielgrzymów zablokował Dworzec Główny, a w efekcie 28 osobom trzeba było udzielić pomocy medycznej, plan zabezpieczenia imprezy ma być zmieniony - usłyszał nasz dziennikarz Krzysztof Zasada podczas odprawy służb odpowiedzialnych za organizację i bezpieczeństwo w czasie Światowych Dni Młodzieży. Powiększone mają być strefy oczekiwania na środki transportu.

Wojewoda Małopolski Józef Pilch zapowiedział, że najbliższych dniach liczba pielgrzymów może wzrosnąć trzykrotnie.

09:54

Na Dworcu Głównym w Krakowie rano panował niewielki ruch. Ożywiał się, gdy na perony wjeżdżały pociągi. Młodzi pielgrzymi z plecakami i torbami, często ubrani w koszulki z narodowymi barwami, wychodzą na miasto.

Jechaliśmy w nocy z Niemiec, jesteśmy nieco zmęczeni - mówili zgodnie goście Portugalii. Jak dodali, są ciekawi Krakowa i Polski, ale najważniejsze dla nich będzie spotkanie z papieżem.

Cieszymy się, że uda nam się być razem, z tak wieloma młodymi ludźmi. Tworzymy nową generację chrześcijan, która dzięki silnej wierze może zmieniać ten świat na lepsze - mówił z przekonaniem Francesco, student uczelni wojskowej z Lizbony - To dla mnie będą wielkie dni.

09:49

Wszystkie drogi prowadzą do Krakowa. Pielgrzymi jadą na spotkanie z papieżem. SYTUACJĘ NA DROGACH I NA KOLEI ŚLEDŹ W NASZYM SPECJALNYM RAPORCIE TUTAJ >>>

09:32

Największym wyzwaniem w ochronie papieża jest duża liczba pielgrzymów i ich emocje. Gdy Ojciec Święty podchodzi do ludzi, normą są pourywane guziki przy ubraniach jego ochrony. Najgorsze są chwile, gdy pielgrzymi próbują chwytać za papieskie szaty - mówi w rozmowie z Polską Agencją Prasową były szef BOR gen. bryg. Mirosław Gawor. CZYTAJ WIĘCEJ >>>>

09:13

Pielgrzymi w Krakowie, z którymi rozmawiał nasz reporter Marcin Buczek, mówili, że są bardzo zadowoleni z przyjazdu do Krakowa. Także krakowianie są zadowoleni z tego, co pielgrzymi przywieźli ze sobą do ich miasta. Bardzo weseli ludzie, uśmiechnięci, grają, śpiewają, tańczą, widać, że to pogodni ludzie - usłyszał nasz dziennikarz.

08:57

Kraków czeka na papieża Franciszka. Kierowcy muszą się przygotować się na kolejne utrudnienia. 

08:24

Około 200 tys. pielgrzymów uczestniczyło we wtorek po południu we mszy św. inaugurującej Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016. 

08:00

Nie chcemy się odwracać od Europy, chcemy tej Europie coś zaproponować - mówił gość Faktów arcybiskup Damian Zimoń.

07:17

Żołnierze kompanii reprezentacyjnej będą wśród pierwszych, którzy w Polsce przywitają papieża. Na słowa pozdrowienia wypowiedziane przez Franciszka, odpowiedzą okrzykiem "Czołem Wasza Świątobliwość!".

W Balicach będzie też kompania reprezentacyjna w szyku 48 żołnierzy w umundurowaniu trzech rodzajów sił zbrojnych - Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej, którym będzie towarzyszył oficerski poczet sztandarowy.

Hymny Watykanu i Polski odegra Orkiestra Wojskowa w Krakowie. Następnie papież pozdrowi żołnierzy. 

07:00

Pielgrzymi oczekują na papieża, a o poranku do pracy wracają służby, które na spotkanie Franciszka z młodzieżą przygotowują Campus Misericordiae w Brzegach. Wokół głównego ołtarza powoli pojawiają się pracownicy, przygotowane są płyty, które mają utwardzić teren wokół ołtarza. Nie brakuje policji, pilnującej całego terenu i okolicznych mieszkańców, których przyciąga ciekawość.

06:35

W związku z podróżą papieża do Polski środki bezpieczeństwa nie zostaną zaostrzone - podała agencja Ansa, powołując się na źródła watykańskie. Wśród tłumów wiernych papież będzie zawsze jeździł otwartym papamobile.

06:00

W związku ze Światowymi Dniami Młodzieży niemal w całym Krakowie zmieniono organizację ruchu samochodowego. Między innymi przy Alejach Trzech Wieszczów. Na 4 godziny przed przylotem papieża, czyli już w południe, zamknięta zostanie droga z lotniska na Balicach przez Bielany do centrum Krakowa. Należy spodziewać się największych utrudnień. Nadal obowiązują dwie strefy zamknięte: jedna wokół Błoń oraz Łagiewnik.

O godzinie 09:00 katechezy dla pielgrzymów rozpoczną się w różnych miejscach Krakowa. W 260 różnych miejscach w Krakowie i okolicy będzie je głosić 311 biskupów w 33 językach. Pielgrzymi będą mogli słuchać skierowanych do nich słów, wziąć udział w mszy św. i porozmawiać z biskupami.

Młodzi będą też kolejny dzień pielgrzymować w zorganizowanych grupach z sanktuarium św. Jana Pawła II do sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Samolot papieski oczekiwany jest na Balicach ok. godziny 16:00.

Potem na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu papież spotka się z władzami państwowymi, a następnie w katedrze z polskimi biskupami.

Młodzi będą też kolejny dzień pielgrzymować w zorganizowanych grupach z sanktuarium św. Jana Pawła II do sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

(j.)