Dzihadyści z grupy Zachodnioafrykańska Prowincja Państwa Islamskiego (ISWAP) opublikowali wideo przedstawiające egzekucję 11 chrześcijan w Nigerii, twierdząc, że to zemsta za zamordowanie lidera IS Abu Bakra al-Bagdadiego i jego rzecznika Abu al-Hasana Al-Muhadżira.

Materiał opublikowano w czwartek na internetowym komunikatorze Telegram z arabskimi napisami, ale bez dźwięku - podaje agencja Reutera.

Film pokazuje mężczyzn w beżowych kombinezonach i czarnych maskach ustawionych za jeńcami stojącymi z zawiązanymi oczami. Jeden z pojmanych został zastrzelony, a pozostałym dziesięciu terroryści ścięli głowy.

W poprzednim wideo zakomunikowano, że jeńcy zostali porwani w miastach Maiduguri i Damaturu w północno-wschodniej Nigerii, gdzie bojownicy od lat walczą o utworzenie odrębnego państwa islamistycznego. Pokazano również pojmanych błagających Chrześcijańskie Stowarzyszenie Nigerii i prezydenta Muhammadu Buhariego o pomoc w ich ocaleniu.

W ostatnich 10 latach bojownicy zamordowali ok 30 tys. osób

ISWAP oderwał się od grupy bojowników Boko Haram w 2016 roku i stał się dominującą grupą dżihadystów w regionie. Szacuje się, że w ciągu ostatnich 10 lat bojownicy islamscy zamordowali ok. 30 tys. osób w północnej Nigerii.

Przywódca Państwa Islamskiego Abu Bakr al-Bagdadi zginął 27 października podczas operacji wojskowej USA w Syrii, a Abu al-Hasan Al-Muhadżir w oddzielnej operacji tego samego dnia.

Abu Bakr al-Bagdadi był przywódcą Państwa Islamskiego od 2010 roku, kiedy organizacja ta była jeszcze gałęzią Al-Kaidy w Iraku. W szczytowym okresie ISIS kontrolowało tereny od północy Syrii wzdłuż rzek Tygrys i Eufrat do obrzeży stolicy Iraku, Bagdadu.

Porażki w irackim Mosulu i syryjskiej Ar-Rakce w 2017 roku zapoczątkowały jednak sukcesywny upadek Państwa Islamskiego, zaś jego lider stał się uciekinierem.