Firma farmaceutyczna Moderna pozywa koncern Pfizer i jego partnera BioNTech. Moderna twierdzi, że obie firmy bez pozwolenia skopiowały technologię mRNA, przy opracowywaniu pierwszej zaakceptowanej przez władze Stanów Zjednoczonych szczepionki przeciw Covid-19.

Moderna twierdzi, że firmy Pfizer i BioNTech bez pozwolenia skopiowały technologię mRNA, którą Moderna opatentowała w latach 2010-2016. 

Szczepionki typu mRNA "uczą" ludzkie komórki, jak wytwarzać białko, które wywołuje odpowiedź immunologiczną.

Decyzję podejmie sąd

Składamy ten pozew, aby chronić innowacyjną technologię mRNA, którą opracowaliśmy jako pierwsi i w której tworzenie zainwestowaliśmy miliardy dolarów oraz opatentowaliśmy w ciągu dekady poprzedzającej pandemię Covid-19przekazał w oświadczeniu szef Moderny Stephane Bancel.

Według agencji Reutera, amerykańska Moderna była innowatorem tej technologii, a BioNTech z siedzibą w Niemczech współpracował nad mRNA wraz z amerykańskim gigantem farmaceutycznym Pfizerem. 

Agencja ds. Żywności i Leków USA zezwoliła na stosowanie szczepionki przeciw Covid-19 najpierw firmy Pfizer w grudniu 2020 roku, a tydzień później firmy Moderna.

Na początku pandemii Moderna informowała, że nie zamierza egzekwować swoich praw patentowych, aby pomóc innym w opracowaniu własnych szczepionek przeciwko Covid-19. 

Jednak w marcu 2022 roku Moderna przekazała, że oczekuje od firm takich jak Pfizer i BioNTech poszanowania swojej własności intelektualnej.