Nowe wydłużone odstępy między dawkami szczepionek przeciw Covid-19 będą obowiązywać wobec osób, które jeszcze nie przyjęły pierwszej dawki. Przerwa w przypadku preparatu AstraZeneca wyniesie w granicach 12 tygodni, zaś jeśli chodzi o szczepionki od Pfizera i Moderny - do 6 tygodni. Ozdrowieńcy mają otrzymać zastrzyk w ciągu sześciu miesięcy od zachorowania. Zalecana liczba dawek zostanie podana w terminie późniejszym. To najnowsze zalecenia ws. szczepień przeciwko Covid-19, jakie MZ opublikowało w sobotę.

Ministerstwo Zdrowia wydało w sobotę komunikat w sprawie stosowanych schematów szczepień przeciw Covid-19 preparatami AstraZeneca, Pfizer/BionTech oraz Moderna.

W komunikacie podano, że zalecenia wydano po zasięgnięciu opinii Zespołu ds. Szczepień Ochronnych oraz Rady Medycznej działającej przy Prezesie Rady Ministrów.

Cytat

Zaleca się, aby szczepienia przeciw COVID-19 w Narodowym Programie Szczepień były wykonywane: szczepionką Vaccine AstraZeneca w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu w granicach 12 tygodni (nie dłużej niż 84 dni) między dawkami, zaś szczepionkami mRNA Comirnaty i COVID-19 Vaccine Moderna w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu w granicach 6 tygodni (nie dłużej niż 42 dni) między dawkami.
głosi komunikat.

Podano w nim, że szczepienia osób z potwierdzoną wcześniejszą infekcją SARS-CoV-2, niezależnie od intensywności objawów, zaleca się przeprowadzać do 6 miesięcy od zachorowania (nie dłużej niż 180 dni).

Wskazanie to - jak zaznaczono - dotyczy również pacjentów, którzy po otrzymaniu pierwszej dawki zachorowali na Covid-19. MZ poinformowało, że zalecana liczba dawek w tej grupie osób zostanie przedstawiona w terminie późniejszym, po szerszej analizie badań w zakresie odpowiedzi immunologicznej osób, które przeszły infekcję SARS-CoV-2.

Niniejsze zalecenia - jak podało MZ - stosuje się dla osób, które nie otrzymały dotychczas pierwszej dawki szczepionek.

Zamieszanie ws. strategii szczepień przeciwko Covid-19

Na czwartkowej konferencji prasowej Michał Dworczyk prezentował zmiany w planie Narodowego Planu Szczepień. Zapowiedział m.in. zmiany w szczepieniu ozdrowieńców. Te osoby będą szczepione po 6 miesiącach od zakażenia i będą szczepione jedną dawką - mówił w czwartek Dworczyk. Dodał, że to rekomendacja Rady Medycznej, wynikająca z aktualnego stanu badań nad wirusem i nad szczepionkami.

Na piątkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski był dopytywany o szczepienie ozdrowieńców. Powiedział, że na razie nie podjęto decyzji w sprawie szczepienia ozdrowieńców tylko jedną dawką.

Michał Dworczyk był dopytywany później w TVN24 o tę wypowiedź ministra zdrowia. Szef kancelarii premiera, odpowiedzialny za Narodowy Plan Szczepień, przyznał, że ostatecznie wycofano się na razie z decyzji w sprawie podawania tylko jednej dawki ozdrowieńcom. 

W TVN24 padło też pytanie o wydłużenie terminu między pierwszą dawką szczepionki przeciw koronawirusowi a drugą. W czwartek Michał Dworczyk na tej samej konferencji mówił, że zgodnie z najnowszymi rekomendacjami Rady Medycznej wydłuży się czas oczekiwania na drugą dawkę szczepionki przeciw Covid-19

Na piątkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził jednak, że na razie jest rekomendacja Rady Medycznej w sprawie terminu podawania drugiej dawki szczepionki, ale nie ma żadnej decyzji w tym zakresie.