Rząd zdecydował się na zmiany w Narodowym Programie Szczepień. Zgodnie z najnowszymi rekomendacjami Rady Medycznej wydłuży się czas oczekiwania na drugą dawkę szczepionki przeciw Covid-19. Ozdrowieńcy mają być szczepieni tylko jedną dawką. 15 marca rozpoczną się szczepienia osób przewlekle chorych.

Pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk poinformował dziś, że będą zmiany w Narodowym Programie Szczepień. Chcemy wydłużyć czas pomiędzy podawaniem pierwszej a drugiej dawki szczepionki. To wszystko zgodnie z zaleceniami producenta - zaznaczył. 

Dworczyk zaznaczył, że takie działania można przeprowadzić bez żadnego uszczerbku na skuteczności szczepień. Podkreślił, ze dzięki zmianom program szczepień przyspieszy.

Zmiany zarekomendowała Rada Medyczna działająca przy premierze. Te zmiany zostały wypracowane w oparciu o aktualny stan wiedzy, którzy przedstawiają naukowcy. Jest to też związane z obecną sytuacją epidemiologiczną - zaznaczył.

Od przyszłego tygodnia:

  • Druga dawka szczepionki przeciw Covid-19 firmy AstraZeneka będzie podawana po 12 tygodniach od przyjęcia pierwszej dawki.
  • Druga dawka szczepionki przeciw Covid-19 firmy Pfizer/BioNTech będzie podawana 42 dni po podaniu pierwszej dawki.
  • Ozdrowieńcy będą szczepieni jedną dawką szczepionki po 6 miesiącach od uzyskania dodatniego wyniku testu potwierdzające zakażenia.

Do tej pory druga dawka szczepionki była podawana po 21 dniach.

NIE PRZEGAP: Plan szczepienia ozdrowieńców. Znamy szczegóły

Od 22 marca szczepienia osób w wieku 69 lat

11 marca rozpoczną się i będą przez trzy dni kontynuowane zapisy dla osób w wieku 69 lat, czyli z rocznika 1952.

Potem będzie czterodniowa przerwa. W związku z tym, że wchodzą kolejne szczepionki będziemy aktualizować system teleinformatyczny i centralny kalendarz - wyjaśnił szef KPRM.

Poinformował, że między 18 a 20 marca będą rejestrowane roczniki 1952-1954. Od 22 marca do 24 marca potrwa rejestracja roczników 1954-1956, a potem od 25 marca zacznie się ponowna rejestracja pacjentów 70 plus.

Wskazał, że "kiedy będzie rejestracja osób mających 69 lat, w kolejnych dniach będą dochodzić kolejne roczniki".

Wyjaśnił, że w celu usprawnienia i ułatwienia zapisów seniorzy zostali podzieleni na mniejsze grupy.

Chcieliśmy, żeby te trzy dni były przeznaczone tylko dla dwóch roczników. W każdym z nich liczymy, że będzie ok 300 tys. chętnych do zapisania się. Chcemy zmniejszyć liczbę osób, które w tym czasie zgłaszają się do zapisów po to, żeby nie generować kolejek, żeby zapisy dla seniorów były jak najłatwiejsze i nie trzeba było długo czekać w kolejce czy na infolinii - powiedział Dworczyk.

Przypomniał, że istnieją trzy kanały rejestracji na szczepienia: całodobowa i bezpłatna infolinia 989, e-rejestracja dostępna na stronie www.gov/szczepimysię oraz za pośrednictwem SMS-a wysłanego na numer 664-908-556.

Namawiamy wszystkich seniorów, żeby skorzystać z internetowego formularza i zgłosić chęć zaszczepienia się za pośrednictwem strony www.pacjent.gov.pl - zaapelował Dworczyk.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Szczepienia przeciw Covid-19. Nowy harmonogram [LISTA]

Szczepienie osób przewlekle chorych

Podczas konferencji prasowej poinformowano, że 10 marca rozpocznie się rejestracja osób przewlekle chorych, a 15 marca ich szczepienie.

Minister poinformował o zmianach wprowadzonych w obszarze szczepień pacjentów przewlekle chorych.

Trzy podstawowe grupy to są pacjenci onkologiczni, pacjenci dializowani i pacjenci wentylowani mechanicznie. Do grupy 1b dołączone zostały osoby, które czekają na przeszczepy oraz pacjenci onkologiczni, którzy zostali zdiagnozowani, a jeszcze nie są leczeni - mówił szef KPRM.

Jak dodał, zapisy na szczepienia dla tych osób rozpoczną się 10 marca, a sam proces szczepień rozpocznie się 15 marca.

Wiceminister zdrowia Anna Goławska przedstawiła specjalną ścieżkę dla przewlekle chorych. Jak mówiła, dostaną oni e-skierowania, automatycznie wygenerowane z systemu. Informację o tym, kto powinien otrzymać takie skierowanie będziemy mieli ze sprawozdawczości Narodowego Funduszu Zdrowia, gdyż po kodach chorób NFZ jest w stanie wygenerować taką listę osób - podkreśliła wiceminister.

Skierowania dla przewlekle chorych będą wystawione do 10 marca. To, czy ktoś otrzymał e-skierowanie można sprawdzić na IKP lub zwyczajnie zadzwonić do lekarza prowadzącego, czy do lekarza POZ - tam w systemie te informacje się znajdują - poinformowała.

Osoby dializowane nie muszą rejestrować się przez rejestrację, będą szczepione w stacji dializ, do której przyjeżdżają na cykliczne dializy i tam będą umawiały się na szczepienie. Osoby z chorobą nowotworową, jeżeli są aktualnie hospitalizowane lub są w trakcie chemioterapii, będą szczepione w ośrodkach onkologicznych i tam należy umówić się na szczepienie. Natomiast pozostali mogą umówić się normalnie w punkcie szczepień - zaznaczyła wiceminister zdrowia.

Przekazała, że również osoby po przeszczepach będą umawiać się w punktach populacyjnych, z kolei osoby wentylowane mechanicznie będą szczepione "najprawdopodobniej" w domach przez wyjazdowe zespoły. 

Nauczyciele mają być zaszczepieni do 14 marca

Dworczyk podkreślił, że do 14 marca ma zakończyć się szczepienie nauczycieli.

Szef kancelarii premiera przekazał, że do najbliższej niedzieli, 7 marca, rząd planuje zakończyć szczepienie ponad 90 proc. nauczycieli - zarówno szkół podstawowych i średnich jak i wykładowców akademickich. Ostatecznie do 14 marca - jak dodał - proces szczepień tej grupy ma zostać zakończony.

Dworczyk zapowiedział ponadto, że w najbliższy poniedziałek, 8 marca, rozpoczną się dodatkowe szczepienia grupy zero. Chcielibyśmy, żeby do 21 marca wszystkie osoby, które w grupie zero się znajdują, a jeszcze nie otrzymały szczepionki, zostały zaszczepione. Te osoby będą zaszczepione szczepionką firmy AstraZeneca - podkreślił Dworczyk.