Projekt ustawy pozwalający pracodawcy na weryfikację tego, czy pracownik jest zaszczepiony, zostanie skierowany pod obrady rządu - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w telewizji. Polityk przekazał, że dokument "prawdopodobnie trafi na najbliższe posiedzenie Sejmu".

Szef Ministerstwa Zdrowia Adam Niedzielski podkreślił na antenie Polsat News, iż trzeba będzie liczyć się ze stałym wzrostem zakażeń koronawirusem w Polsce. 

Na pewno przekroczymy barierę 10 tys. zakażeń, myślę, że to jest perspektywa około dwóch tygodni, kiedy ta średnia liczba będzie wynosiła właśnie 10 tys. - powiedział. Przyznał, że przyrost jest o wiele szybszy od tego, którego spodziewano się na początku września.

Na pytanie, jaka będzie odpowiedź rządu na pogarszającą się sytuację epidemiczną w kraju, minister odpowiedział, że w zanadrzu jest "co najmniej jedno rozwiązanie", jakim jest projekt ustawy, który ma umożliwić pracodawcom weryfikację tego, czy pracownik jest zaszczepiony. 

Na uwagę, że projekt został napisany już dawno temu i "nic się z nim nie dzieje", minister odparł, że projekt "właśnie będzie kierowany na rząd". 

Prawdopodobnie trafi na najbliższy Sejm - dodał.

Kontrowersyjna ustawa

Minister wskazał, że do propozycji zgłoszono dużo uwag i budziła ona kontrowersje. 

Postaraliśmy się tak ją przygotować, aby te rzeczy, które były odbierane w taki sposób dolegliwy, nie były aż tak dolegliwe - powiedział Niedzielski. Tłumaczył, że projekt przewiduje możliwość reorganizacji pracy, ale "absolutnie nie ma możliwości, żeby pracownik otrzymał bezpłatny urlop ze względu na to, że jest niezaszczepiony".

Pytany, czy jest przekonany o możliwości zebrania większości głosów dla tej ustawy, szef MZ odparł, że jest to "bardzo trudne pytanie". 

Ale sytuacja jest już taka, że nie można się specjalnie oglądać na różnego rodzaju podziały i dyskusje - powiedział. Dodał, że ma deklaracje płynące z innych klubów parlamentarnych, że zagłosują za tym rozwiązaniem. 

Pod tym względem ustawa na pewno przejdzie - powiedział.