Formularz zgłoszenia gotowości do szczepienia przeciw Covid-19 już nie działa: teraz „rejestrujemy się już na konkretne terminy” – mówił na konferencji prasowej szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Na początku roku, gdy uruchamiana była rejestracja seniorów na szczepienia przeciw Covid-19, równolegle wystartował również internetowy formularz, za pośrednictwem którego każdy mógł zgłosić chęć poddania się szczepieniu.

Ci, którzy wypełnili taką deklarację, otrzymywali wystawiane automatycznie e-skierowania na szczepienie dla określonej grupy wiekowej: zyskiwali w ten sposób możliwość zapisania się na zastrzyk przed rówieśnikami, którzy deklaracji nie złożyli.

Formularz nie jest już jednak dostępny: funkcjonował jedynie do marca.

"Formularz, za pośrednictwem którego można zgłosić gotowość do zaszczepienia, a w konsekwencji uzyskać pierwszeństwo, jeśli chodzi o otrzymanie konkretnego terminu, działał między styczniem a marcem - ten formularz już nie działa" - mówił na konferencji prasowej pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Teraz - jak podkreślił - "rejestrujemy się już na konkretne terminy".

Dworczyk zauważył, że formularz zgłoszenia gotowości uruchomiony został w styczniu, "kiedy zainteresowanie szczepieniami było dużo mniejsze, kiedy było jeszcze sporo obaw i wiele osób miało dystans do szczepień".

"Było to działanie profrekwencyjne" - zaznaczył.

Kiedy zapisy na szczepienia osób z grupy 18-39 lat, które wypełniły formularz gotowości?

Szef kancelarii premiera mówił również o zapisach na szczepienie ludzi w wieku 18-39 lat, którzy wyrazili poprzez formularz gotowość przyjęcia szczepionki.

"Umożliwienie rejestracji dla osób od 18 do 39 lat - tych, które zgłosiły za pośrednictwem formularza, że są gotowe do szczepień (...) - (nastąpi) w momencie, gdy będzie zbliżała się ich grupa wiekowa" - wyjaśnił Michał Dworczyk.

Przypomniał, że właśnie taką procedurę uruchomiono po raz pierwszy w ubiegłym tygodniu dla osób w wieku 40-59 lat, zaś "za sześć dni zaczną się normalne populacyjne zapisy właśnie dla 50-latków, a potem 40-latków".

Według rządowego planu, od 12 kwietnia codziennie uruchamiane będą zapisy dla kolejnych roczników, począwszy od rocznika 1962, a proces ten potrwa do 24 kwietnia, kiedy rejestrować się będzie mógł rocznik 1973. Zapisy te obejmą także osoby, które nie dokonały wcześniej zgłoszenia przez formularz gotowości.

/RMF FM
/RMF FM
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl:

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.