Finały piłkarskich mistrzostw świata w Brazylii nie wywołały wzrostu zainteresowania futbolem wśród dorosłych Polaków - wynika z raportu Centrum Badania Opinii Społecznej. Przed imprezą zainteresowanie piłką nożną deklarowało 46 procent ankietowanych.

Wprawdzie biało-czerwoni nie grają w brazylijskim mundialu, to jednak zamiar oglądania transmisji deklarowało 54 procent Polaków. Ponad 26 procent z nich twierdzi, że będzie trzymać kciuki za co najmniej jeden z zespołów walczących na boiskach Brazylii. To o pięć punktów procentowych więcej niż podczas mistrzostw w 1998 roku we Francji, w których również Polacy nie grali.

Przed rozpoczęciem festiwalu futbolu w Brazylii swoich kibiców nad Wisłą miało 26 spośród 32 startujących zespołów. Po 10 procent ogółu dorosłych zamierzało kibicować mistrzom świata Hiszpanom oraz gospodarzom imprezy.

Badanie potwierdziło wcześniejsze wnioski, iż cechą najsilniej różnicującą poziom zainteresowania futbolem jest płeć badanych. Kibicuje niemal dwukrotnie więcej mężczyzn niż kobiet. Stosunek do piłki nożnej różnicuje również wiek. O ile jednak wśród kobiet najbardziej zainteresowana nią jest grupa najmłodsza (18-24 lata - 52 procent), o tyle wśród mężczyzn 65 lat i więcej - 72 procent.

(MRod)