Maturzyści przystąpili dziś do pisemnego egzaminu z języka rosyjskiego. Egzamin pisemny na poziomie podstawowym z wybranego języka obcego nowożytnego jest jednym z obowiązkowych egzaminów na maturze. Na RMF24, jak każdego dnia matur, mamy dla Was egzaminacyjne arkusze. Już teraz możecie sprawdzić zadania z poziomu podstawowego i rozszerzonego.

Chęć zdawania na maturze języka rosyjskiego zadeklarowało w tym roku około 14,3 tys. maturzystów, czyli około 3,9 proc. ogółu abiturientów.

Egzaminy pisemne z języka rosyjskiego zaplanowano na poranek i popołudnie. O godzinie 9 rozpoczął się egzamin na poziomie podstawowym, a o godzinie 14 na poziomie rozszerzonym.

Chęć zdawania egzaminu na poziomie rozszerzonym zadeklarowało około tysiąca abiturientów, czyli ponad 7 proc. zdających egzamin z tego języka obcego.

Egzamin na poziomie podstawowym trwał 120 minut, na rozszerzonym - 190 minut.

Najchętniej wybieranym przez maturzystów językiem obcym od lat jest język angielski. W tym roku do egzaminu z tego języka przystąpiło blisko 330 tys. abiturientów. Egzamin odbył się 9 maja.

Na drugim miejscu, jeśli chodzi o wybory maturzystów, znalazł się język niemiecki, a na trzecim - język rosyjski. Na kolejnych znalazły się francuski, hiszpański i włoski (będzie je zdawać po mniej niż po jednym procencie abiturientów).