Czas start! Uczniowie punktualnie o godz. 14 rozpoczęli maturę z fizyki i astronomii. Test pisze 25 tys. abiturientów. Na RMF 24 wieczorem opublikujemy arkusze i propozycje rozwiązań.

Matura z fizyki na poziomie rozszerzonym potrwa 150 minut. Na poziomie podstawowym - 120.

Rano maturzyści zmierzyli się z rozszerzonym językiem polskim. Egzamin był według uczniów  "łatwiejszy niż ten na poziomie podstawowym".

Wśród tematów był m. in. szekspirowski dramat "Romeo i Julia" i "Sklepy cynamonowe" Brunona Schulza.

Do wyboru 6 przedmiotów dodatkowych

Maturzyści muszą obowiązkowo przystąpić do pięciu egzaminów: trzech pisemnych - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (obligatoryjne są na poziomie podstawowym; chętni mogą je zdawać także na rozszerzonym) oraz dwóch ustnych - z polskiego i języka obcego.

Maturzysta może wybrać też do sześciu przedmiotów dodatkowych. Zdaje je na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. W tej grupie znajdują się: biologia, chemia, filozofia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, język kaszubski, język łemkowski, wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu.

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 23 maja, a ustna do 30 maja.

Ci abiturienci, którzy nie będą mogli z przyczyn zdrowotnych lub losowych zdawać egzaminów pisemnych w wyznaczonych terminach, za zgodą dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych, będą to mogli zrobić w dodatkowym terminie: między 2 a 18 czerwca.

(abs)