Dziś absolwenci szkół średnich pisali egzamin maturalny z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Od lat angielski jest najczęściej wybieranym językiem obcym na maturze. Na RMF24 publikujemy arkusze CKE wraz z odpowiedziami.

W tym roku maturzyści muszą obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Największą popularnością wśród maturzystów cieszy się egzamin z języka angielskiego.

Nie ma w tym roku obowiązkowych egzaminów ustnych. Zdawać je będą tylko ci maturzyści, którzy potrzebują wyniku z egzaminu ustnego przy rekrutacji na uczelnie za granicą.

Nie ma też w tym roku obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z przedmiotu do wyboru. 

Aby uzyskać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych.

Matura 2021. Angielski - arkusze i propozycje rozwiązań

W arkuszu egzaminacyjnym znalazło się dziewięć zestawów zadań. Część z nich odnosiła się do nagranych tekstów. Wśród nich były rozmowy na temat różnic między glampingiem a campingiem, warunków pracy w nowym miejscu, muzyka rockowego, który kupił zabytkowy motor Harley-Davidson, płacąc za niego gotówką. Odnosiły się też do nagranych informacji i opowieści m.in. na temat życia w różnych miastach, zanieczyszczania środowiska przez wypuszczanie w powietrze balonów i wymyślonego w Japonii paraloso-drona, który podczas deszczu, unosząc się nad głową, chroni przed zmoknięciem.

W testach nie zabrakło pracy z tekstem. Zadania dotyczyły m.in. języka esperanto, jego twórcy Ludwika Zamenhofa, mostu Mackinac wiszącego nad cieśniną między jeziorami Michigan i Huron, meteorytu, który uderzył w samochód, podnosząc jego wartość z 300 dolarów do 10 tys. dolarów, a także niespodziewanego muzycznego spotkania z Albertem Einsteinem.

Jedno z zadań odnosiło się do zacytowanego w arkuszu fragmentu powieści "Co się zdarzyło w Madison County" ("The Bridges of Madison County") Roberta Jamesa Wallera.

Abiturienci musieli także napisać tekst własny w formie wpisu na blogu. Mieli w nim przedstawić, jak zostali przyjęci do pracy w firmie, do której bardzo chcieli się dostać. We wpisie maturzysta musiał wyjaśnić, dlaczego wybrał tę firmę, napisać, jakie kroki podjął, żeby zrobić dobre wrażenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, opisać, co go najbardziej zaskoczyło podczas tej rozmowy oraz jak zareagował na informację, że przyjęto go do pracy. Tekst powinien zawierać od 80 do 130 słów.

Poniżej publikujemy arkusze zadań maturalnych z języka angielskiego na poziomie podstawowym wraz z propozycją odpowiedzi. 

MATURA 2021. EGZAMIN Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO. POZIOM PODSTAWOWY. KLIKNIJ, ABY POBRAĆ>>>

MATURA 2021. EGZAMIN Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO - TRANSKTYPCJA >>>

Matura 2021. Zobacz arkusze i propozycje odpowiedzi z polskiego

Egzaminacyjny maraton rozpoczął się we wtorek 4 maja obowiązkowym sprawdzianem z języka polskiego na poziomie podstawowym. Maturzyści musieli rozwiązać test i napisać tekst własny: mogli zdecydować się na rozprawkę na jeden z dwóch podanych tematów lub na analizę tekstu poetyckiego.

Matura 2021. Zobacz arkusze zadań i rozwiązania z matematyki

Drugiego dnia maturalnych zmagań uczniowie zmierzyli się z królową nauk: matematyką, oczywiście na poziomie podstawowym.

Matura w dobie pandemii

W tym roku maturzyści wyjątkowo nie muszą przystępować obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą jednak niezmiennie napisać sprawdziany z maksymalnie sześciu takich przedmiotów.

Abiturienci nie muszą także przystępować do dwóch - obowiązkowych w poprzednich latach - egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego.

Wyniki tegorocznych matur ogłoszone zostaną 5 lipca.

/RMF FM
/RMF FM
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl:

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.