W przyszłym roku w Smoleńsku zostanie odsłonięty pomnik ofiar katastrofy 10 kwietnia. Informację taką przekazał minister kultury. Według Bogdana Zdrojewskiego już teraz można powiedzieć, że odsłonięcie monumentu będzie bardzo uroczyste.

Planujemy rozpoczęcie realizacji tego pomnika mniej więcej od początku maja. Chcemy, aby był skończony, zamontowany i gotowy do odsłonięcia na 10 kwietnia 2013 roku i żeby to odsłonięcie oczywiście odbywało się w formie niezwykle uroczystej. Takie jest założenie, aby na kolejną rocznicę nastąpiło odsłonięcie tego pomnika - powiedział Zdrojewski.

Konkurs na pomnik w Smoleńsku ogłosili w ubiegłym roku prezydenci Polski i Rosji. Zgłoszono do niego ponad 90 prac m.in. z Polski, Rosji, Łotwy, Stanów Zjednoczonych.

Pomnik będzie miał postać czarnego muru żałobnego usytuowanego w pobliżu miejsca katastrofy. W Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku ogłoszono wyniki konkursu na monument. Pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie otrzymali: rzeźbiarz Andrzej Sołyga, architekt Dariusz Śmiechowski, grafik Dariusz Komorek.

Zdrojewski w kwietniu pojedzie do Smoleńska

Szef resortu kultury będzie przewodniczyć polskiej delegacji rządowej do Smoleńska i Katynia. Delegacja uczci pamięć ofiar katastrofy 10 kwietnia i weźmie udział w uroczystościach rocznicowych na cmentarzu katyńskim. Na uroczystości - jak poinformował Zdrojewski - zostały zaproszone rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej, a także delegacja z Federacji Rodzin Katyńskich. Ze strony rosyjskiej w uroczystościach ma wziąć udział minister kultury Aleksandr Awdiejew.